Prvý raz sme sa stretli v roku 2003 pred vstupom Slovenska do Európskej únie a jej podnikateľský i ľudský príbeh bol pôsobivý. Elvíra Chadimová začínala podnikať v suterénnych priestoroch klubu hasičov v Slovenskej televízii. Mala staré lavice, tabuľu a pätnásťtisícovú pôžičku. A nielen to. Mala 49 rokov, keď sa rozhodla podnikať a to sa písal rok 1990, takže o podnikaní sme toho na Slovensku veľa nevedeli. Keď som s ňou v roku 2003 robila rozhovor, bola generálnou riaditeľkou firmy, ktorá mala 102 zamestnancov a pôsobila v štyroch krajinách světa. Pýtala som sa jej vtedy, v ktorých krajinách Európskej únie by sa chcela po našom vstupe presadiť. Odpovedla, že vo všetkých.

Elvíra Chadimová zomrela dnes vo veku 77 rokov. Oznámila to jej rodina na sociálnej sieti.

 

 

Chadimová založila gymnázium a vybudovala vzdelávací softvér

Elvíra Chadimová začínala v suteréne, ale podnikala vo veľkom: vzdelávacie a jazykové služby, prekladateľská činnosť a tlmočenie, štúdium a práca v zahraničí, vydavateľská činnosť, rekvalifikácie. Vlastnila hotel, penzión, školiaco-rekreačné stredisko. V roku 1995 založila Súkromné slovanské gymnázium v Bratislave, ako jeho majiteľka vystupovala do roku 2002.

O dva roky neskôr vybudovala vzdelávací software, ktorý sústredila na vzdelávanie pracovníkov v oblasti hoteliérstva a gastronómie, od top manažmentu po robotnícke profesie, vrátane jazykového vzdelávania. Vzdelávacie programy sú zamerané najmä na finančný, gastronomický, personálny manažment a manažment marketingu

„Počas podnikania som prešla aj veľmi ťažkými obdobiami, napríklad, keď mi zomrel manžel a ja som ostala sama s dvojmiliónovým úverom a nevedela, či má vôbec význam pokračovať ďalej. Svoje kroky však neľutujem a spravila by som ich opäť,“ povedala v roku 2011 pre Hospodárske noviny.

 

Elvíra Chadimová (v strede), vedľa Elena Kohútiková.  Foto - facebook

 

Chadimová podporovala ženy v biznise

Neskôr sme sa stretli na konferencii Platformy žien Slovenska a hovorili o spolupráci s naším portálom. Veľmi podporovala ženy, bez ohľadu na vek a zameranie, bola vždy ochotná poradiť, vyjadriť sa. Vedela, že hoci sa spoločnosť mení, nie je to pre ženy jednoduché.

„Pravdou je, že sme vychovávaní na tradíciách. Dnes sú však ženy vzdelané a v rodinách fungujú inak ako kedysi, pretože popri nich vedia zastávať akékoľvek profesie. Samozrejme, niekedy sa to stáva. No ak chce žena pred mužom obstáť, musí byť profesionálna. Pocit podceňovania sa dá odbúrať len zdravým sebavedomím, ktoré vychádza práve z odbornosti. Ak sa žena za každú cenu snaží preberať mužský model, je to zlé. Iné však je, keď si napríklad pri rekonštrukcii budovy dá poradiť odborníkmi a netvári sa, že vie všetko,“ povedala v rozhovore pre Hospodárske noviny. Bola zakladateľkou a prezidentkou občianskeho združenia Top centra podnikateliek SR a ČR a robila všetko, aby ženy ako podnikatelky rástli. 

„Elvírku som poznala asi desať rokov. Zoznámili sme sa pri súťaži Podnikateľka Slovenska a aj naše ďalšie spoločné aktivity sa spájali so ženským podnikaním, jeho podporou a rozvojom, či už v Platforme žien Slovenska alebo v Top centre podnikateliek. Od začiatku ma fascinovala jej neskutočná energia a nasadenie, s ktorým sa všetkým projektom venovala, napriek tomu, že sama s podnikaním začala až v neskoršom veku. Jej meno navždy ostane spojené so ženami, ich podporou, motiváciou a rozvojom. Myslím, že žila naplno do poslednej chvíle,“ povedala expertka strany SPOLU na dane, odvody a podnikateľské prostredie.Jarka Lukačovičová, ktorá Elvíru Chadimovú ešte v stredu stretla na krste knihy.

 

 

Ceny pre Elvíru Chadimovú

Elvíra Chadimová získala niekoľko ocenení. V roku 1995 sa stala Manažérom roka, následne získala v roku 2002 ocenenie Vynikajúca podnikateľka Slovenska a svoje trofeje podčiarkla titulom Osobnosť cestovného ruchu (2004) ako i ocenením za podporu žien v oblasti podnikania na Svetovom kongrese podnikateliek vo Florencii (2010).

"Na svojej práci ma najmä baví to, že mám možnosť využívať svoju kreativitu pri všetkých svojich aktivitách, že mám možnosť vytvárať nové produkty, ale aj to, že každý deň mi prináša množstvo rôznorodých situácií. Zaujímavá je pre mňa aj práca s ľuďmi, každý človek je iný a je jedno, či je to spolupracovník alebo klient," povedala pre Hospodárske noviny.

Naposledy sme hovorili o spolupráci, ale už sme sa nestihli stretnúť. Elvíra Chadimová mala nabitý kalendár. Pracovne i súkromne so svojimi vnúčatami. Až do poslednej chvíle.