Vyrába kabelky a šperky z viečok od plechoviek. Nenakupuje predmety z plastu a nepoužíva idelitky. Nepotrebné veci daruje, predá či kreatívne pretvorí. Denisa Bizoňová tvorí pod značkou Zeydee. Najbližie jej výtvory bude možné vidieť už 29.septembra v bratislavskej Refinery Gallery, na podujatí Fashion show recyklovanej módy organizovanom združením Resonance. 

 

Už druhýkrát si súčasťou projektu FASHION SHOW RECYKLOVANEJ MÓDY. Čím si ťa táto aktivita získala?

Rovnako ako organizátorom, ani mne nie je ľahostajné v akom stave zanecháme po sebe našim deťom planétu. Fashion show recyklovanej módy núti verejnosť premýšľať o spôsoboch šetrenia životného prostredia v oblasti obliekania. A následne ich ďalej rozvíjať a uplatňovať aj v iných sférach bežného života. Nemenej významným prvkom tejto fashion show je i finančná pomoc rodinám v núdzi.

 

Tvoja tvorba je zameraná na výrobu krásnych elegantných doplnkov, predovšetkým kabeliek. Podstatou je recyklácia uzáverov z plechoviek. Vyrábaš nové veci z tých, ktoré sú určené na odpad. Aké boli tvoje pohnútky v začiatkoch Tvojej práce?

Viečka z prázdnych plechoviek nemajú pre väčšinu ľudí žiadnu cenu. Povaľujú sa na zemi, zahltené sú nimi pláže, putujú do košov spolu s obalmi... Ich povrch má však nepopierateľne príťažlivý vzhľad a po spojení viacerých kúskov k sebe prekvapia svojou jednoduchou, mrazivou krásou. Na internete som videla množstvo kabeliek vyrobených z tohto materiálu a boli pre mňa buď veľmi drahé, alebo sa mi nepáčilo ich prevedenie. A tak úplne na začiatku to bola iba jedna-jediná túžba – vyrobiť si kabelku z plechovkových uzáverov podľa svojho vkusu pre seba. Keď bola moja prvá kabelka na svete, kamarátky sa išli za ňou zblázniť. A tak sa teraz rodia kabelky, tašky a taštičky pre ne a čo je hlavné, recyklujem.

 


Foto - zeydee

 

 

Tvoje kabelky sú lákavé na pohľad, elegantné, prepracované. Každý kus je originál. Je za tým veľa hodín ručnej práce. Koľko času ti zaberie výroba menšej kabelky do ruky a veľkej kabely – mušľa?

Už len samotná príprava na výrobu je časovo náročná. Keďže uzávery sú použité, je treba ich oprať, čo robím výhradne ručne. Po vysušení ich triedim (pretože veľa vyzbieraných viečok je poškodených, sú nevhodnej veľkosti alebo farby..) a odstraňujem z nich neželané vyčnievajúce kúsky. Až potom začínam so samotnou výrobou. Menšie kabelky mi zaberú 2-3 dni čistého času, pri veľkých to je zvyčajne týždeň až dva. Som však normálne zamestnaná a výrobe sa venujem po večeroch alebo počas víkendov a ten čas výroby sa vzhľadom k tomu pochopiteľne naťahuje. Zopár modelov mám vyrobených aj v zásobe, na niektoré kúsky si však musia zákazníčky počkať.

 

Dopyt po kabelkách rastie. Kto sú tvoje klientky, vedela by si definovať svoju cieľovú skupinu?

Mestské ženy, nezávislé, samostatné a vedia čo chcú. Venujú sa starostlivosti o seba rovnako ako sa zaujímajú o prostredie, v ktorom žijú. Majú rady módu, ale nepodliehajú jej novým trendom, majú svoj štýl, ktorý si zachovávajú. K šťastiu nepotrebujú toho veľa, sú jednoducho jedinečné. Mojimi prvými zákazníčkami boli priateľky, kolegyne, sesternice... Okruh sa, samozrejme, stále geometricky rozširuje o nové a nové osôbky, čomu sa nesmierne teším.

 


Foto - zeydee

 

 

Projekt Fashion Show sa snaží upozorniť na negatívny dopad konzumného princípu v textilnom priemysle na životné prostredie. Ako sa k tejto problematike v súkromí staviaš a čím sa riadiš pri výbere kusov do svojho šatníka?

Nepotrebujem stále nové a nové kúsky oblečenia, nemám rada plytvanie. Radšej investujem do kvalitnejšieho oblečenia, ktoré vydrží aj niekoľko sezón, ako do toho lacného, ktoré sa za chvíľu rozpadne. Veciam sa dá predĺžiť život viacerými spôsobmi, z ktorých požičiavanie, úpravu, či darovanie vyskúšal z nás snáď každý. Treba to robiť častejšie a spraviť si z toho športovú disciplínu. Recyklovaná móda je in – šetrí planétu a je originálna.

 

Čo pre teba znamená koncept slow fashion? Myslíš, že tento trend môže byť do budúcna určujúcim a z pohľadu životného prostredia aj nevyhnutným, alebo je to len výsada istej skupiny ľudí a fast fashion bude naďalej určovať smerovanie textilného priemyslu?

Slow fashion predstavuje jednoduchosť, prevahu kvality nad kvantitou a lokálne nakupovanie. Snažme sa vyniknúť vlastným štýlom  a nežeňme sa bezhlavo za stále novými trendami. Vyhľadávajme lokálnych výrobcov a dizajnérov, podporujme ručné šitie a recyklujme. Nosme oblečenie, ktoré si vážime a staráme sa oň. Iba tak dokážeme veľké koncerny živiace sa textilným priemyslom bojkotovať a prinútiť ich zapojiť sa do slow fashion. A svet bude krajší.

 


Foto - zeydee

Na Slovensku stále veľa ľudí považuje recykláciu za stratu času. Recykluješ doma plasty, papier, prípadne bio odpad? 

Nekupujem zbytočné veci, ktoré nepotrebujem. Snažím sa tiež nekupovať predmety z plastu (sú hrozné!), rovnako ani potraviny a nápoje v nich balené.  Nepoužívam igelitky, na nákupy chodím s prúteným košom. Triedim sklo, papier, zbieram použitý kuchynský olej. Pre mňa nepotrebné veci, ktoré sú ale stále v dobrom stave, darujem, predám, vymením alebo kreatívne pretvorím.

Nie som naivná, aby som verila, že niekoľko tisíc viečok, ktoré neskončia na skládke, zachráni svet. No milujem tie okamihy, keď z nepotrebných kúskov povaľujúcich sa na zemi vykúzlim nádhernú striebrolesklú vecičku. Veď povedzte, nemali by ste radosť, keď dievčatko čakajúce v rade za vami svojimi prštekmi tajne prebehne po vašej kabelke, len aby pocítilo ako chutí ten dotyk s ňou?

 

(Ženy v meste sú mediálnym partnerom Fashion show recyklovanej módy)

 

Prečítajte si aj Stará tržnica ožila recyklovanou módou