Menštruačné nohavičky sú plnohodnotnou náhradou bežných vložiek. Sú to nohavičky so všitou absorbčnou vrstvou. Menštruačné nohavičky sú tenké ako bežné nohavičky a ich výhodou je, že perfektne sadnú. Prečítajte si ako to funguje.

Pre hygienu minieme kvantá kozmetických a hygienických pomôcok, ktoré sa po použití často zmenia na odpad. Niektoré z nich nevieme vymeniť za ekologickú variantu. Niektoré však áno. Napríklad menštruačné nohavičky sú výborným príkladom, ako sa to dá.

Čo sú menštruačné nohavičky a ako to funguje?

Každá žena minie za mesiac počas menštruácie približne 30 ks menštruačných pomôcok. Použité tampóny a vložky za rok vytvoria odpad, ktorý skončí na skládke alebo v spaľovni.

Menštruačné nohavičky sú plnohodnotnou náhradou bežných vložiek. Sú to nohavičky so všitou absorbčnou vrstvou. Sú tenké ako bežné nohavičky a ich výhodou je, že perfektne sadnú, čo z nich robí perfektnú alternatívu voči bežným vložkám.

Menštruačné nohavičky bordó s transparentnými bokmi značky SAYU. Foto - SAYU

Ako to funguje? Menštruačné nohavičky obsahujú absorpčnú vrstvu, ktorá pohlcuje vlhkosť. Ďalšiu vrstvu tvorí nepriepustná membrána, ktorá ju nepustí von. To všetko je v rámci nohavičiek, ktoré sú tenké ako bežná spodná bielizeň.

Z čoho sú menštruačné nohavičky vyrobené?

Už pri výrobe nohavičiek sa prihliada na na ekologický aspekt. Nohavičky sa vyrábajú z udržateľných materiálov vyrobených  v Európe, preto je veľkou výhodou menštruačných nohavičiek práve lokálnosť.

Značky, ktoré môžeme kúpiť na slovenskom trhu pochádzajú buď priamo zo Slovenska, z Českej republiky či z okolitých štátov. Slovenské menštruačné nohavičky preto podporujú miestne podnikanie a šetria uhlíkovú stopu.

Menštruačné nohavičky vysoké na spanie ružové značky SAYU. Foto - SAYU

Zloženie menštruačných nohavičiek je rôzne, či už z pohľadu absorbčnej vrstvy alebo vonkajšieho materiálu. Každý výrobca má materiály namiešané podľa svojich skúseností a možností. Samotné nohavičky sú najčastejšie vyrobené z organickej bavlny, bavlnených zmesí, polyamidu a elastanu či lyocellu.

Absorpčné jadro majú zväčša z prírodných materiálov ako sú merino vlna, bambusová viskóza alebo organická bavlna. Každý výrobca deklaruje zdravotnú nezávadnosť a použitie čo najšetrnejších materiálov.

Prečo sú šetrnejšie k prírode aj k nášmu zdraviu?

Keďže nohavičky vydržia viac rokov, za obdobie používania ušetríme tisíce jednorazových menštruačných pomôcok. Opaltia sa tak, aj keď je cena za prvé nohavičky vyššia.

Keď sa ich po dlhom používaní ich absorbčná schopnosť zníži, môžeme ich použiť ako bežnú spodnú bielizeň vtedy, keď máme už veľmi slabé špinenie alebo ako doplnok ku kalíšteku pri silnej menštruácii.

"K zníženiu savosti možno dochádza u niektorých iných značiek, ale u menštruačných nohavičiek SAYU je to presne naopak – častým používaním (praním) sa savosť nohavičiek naopak zvyšuje. Naše nohavičky sa opakovaným praním stávajú savejšími. Po 20 pracích cykloch sú výrazne savejšie ako po prvom vypraní, po 100 pracích cykloch zase o niečo viac... Takže po roku používania sú výrazne savejšie ako na začiatku," hovorí pre Ženy v meste Ludmila Kovaříková z českej firmy SAYU. 

Ďalším ekologickým aspektom nohavičiek je ich lokálnosť a šetrné postupy pri výrobe. Inovatívne značky sa snažia svojim zákazníčkam priniesť pridanú hodnotu vo forme ekologicky udržateľných materiálov ako sú organická bavlna, merino vlna a pod.

Modré brazilky značky SAYU. Foto - SAYU

Materiály často prechádzajú certifikáciou kvality ako je napríklad certifikát Bluesign®, ktorý predstavuje systém zodpovedných a udržateľných výrobných procesov priateľských k životnému prostrediu aj k ľuďom.

Ďalším certifikátom Oeko-Tex® Standard 100, ktorý zaručuje, že pri výrobe textílií neboli použité žiadne chemické látky.

GOTS certifikát je určený pre organickú bavlnu a zaručuje jej ekologickú a etickú výrobu.

Tieto certifikáty sú zárukou kvality a preto menštruačné nohavičky z prírodných materiálov sú šetrné nielen k prírode, ale aj k nášmu zdraviu.

Slovenské menštruačné nohavičky a cena

Spolu s veľkou mierou informovanosti o ekologických alternatívach voči bežným menštruačným pomôckam ide aj vznik nových značiek, ktoré sa ich výrobe venujú. Na Slovensku aj v krajinách naokolo je veľa výrobcov, čo nám dáva veľkú slobodu vo výbere. Stačí si len určiť kritériá ohľadom materiálového zloženia, jednoduchého udržiavania alebo aj dizajnu nohavičiek.

Pri prieskume trhu som narazila na širokú škálu dizajnov - od športového, cez elegantný až po luxusné čipkované nohavičky. Zároveň sa dá zo širokej ponuky vybrať aj nohavičky s rôznou mierou absorpcie, čo z nich robí skutočne univerzálnu a praktickú alternatívu voči bežným vložkám. Cena nohavičiek sa pohybuje od 20 do 40 eur za kus.