Jaroslava Babková Durdiaková, známa aj z televíznej show Svadba na prvý pohľad, sa dlhodobo venuje štúdiu vplyvu pohlavných hormónov na správanie a kognitívne funkcie. Spolu s kolegami je držiteľkou IgNobelovej ceny za Medicínu (2015) udelenú za výskum dôsledkov intenzívneho bozkávania.

Na talkshow Randenie (nie) je veda preberala spolu s matchmakerkou Dianou Fabiánovou a psychológom Alešom Bednaříkom, čo s nami robia hormóny počas randenia. Prebrali sme s ňou túto tému aj v našom  rozhovore.

Čo sa v rozhovore dozviete:

Ako vek ovplyvňuje, akých mužov ženy chcú

Ako je dôležité si s partnerom voňať

Čo hľadajú muži

Prečo sú dôležité dotyky a bozky 

Čo robí lásku zrelou a ako pestovať dlhodobý vzťah

 

Keď sa nám niekto páči, dokážeme reagovať veľmi spontánne, bez veľkého rozmýšľania. Ako to?

“Tak to je v ideálnom prípade, keď v tele a v hlave funguje všetko ako má. Lebo dnes sa stretávame aj s tým, že hlava a prílišné premýšľanie či kontrola nám inhibujú (tlmia -pozn.red.) spontánne prežívanie pudových pocitov. Takisto narušená vzťahová väzba v dôsledku rôznych bôľov z detstva nám môže komplikovať interakciu s potenciálnym partnerom. Ale o tom teraz nechcem do detailov.

Skôr sa zamerajme na situáciu, keď nič nebráni v tom, aby sme si užili príjemné pocity spojené s dvorením. To, že sa oddáme vlne príjemných pocitov, majú na svedomí hormóny, ktoré zaplavia naše telo a mozog, v prípade, že stretneme osobu, ktorá sa nám páči. V mozgu navodí situáciu, keď sa vypne kritické myslenie a umožní nám plne si vychutnať toho druhého.”

Akých mužov hľadajú ženy

Spomínali ste, že ženy majú len pár dní bez kritického myslenia, keď ich osloví aj typ svalovca, o akého bežne nestoja. Čo sa vtedy deje?

“Súvisí to s menštruačným cyklom, ktorý je charakteristický kolísaním a zmenami v koncentrácii pohlavných hormónov. V prvej fáze cyklu smerom k ovulácií, ženám výrazne stúpa estrogén (ženský pohlavný hormón) ten mení jej telo, maternicu, ale aj správanie. Najvyššie koncentrácie dosiahne tento hormón v čase ovulácie, kedy je žena najplodnejšia a v tomto období ženy preferujú ,,najkvalitnejších samcov,,. Teda mužov s čo najlepším genotypom, silného testosterónového symetrického muža ako najlepšieho darcu spermií pre zdravé potomstvo. Po ovulácii estrogén klesá a vystrieda ho progesterón, ktorý opäť moduluje nielen telo, ale aj správanie.

Podľa štúdií sa ukazuje, že ženy mimo/po  ovulácii skôr preferujú typy mužov, ktorí by boli dobrými partnermi do života a starostlivými otcami detí. Mimo ovulácií teda zvažujú aj iné charaktersitiky a prednosti muža, ako len dobrý biologický materiál.”

Genetička Jaroslava Babková Durdiaková.  Foto - facebook 

Deje sa to bez ohľadu na vek? Alebo sa do procesu zapájajú naše životné skúsenosti, pozitívne či negatívne z predošlých vzťahov?

“Toto je najviac popísané u mladých žien s reprodukčným potenciálom, s najvyššími koncentráciami hormónov. S vekom nám hormóny postupne ubúdajú a toto biologicky podmienené správanie je často mierne potlačené aj inými faktormi. Navyše, každý človek je vo svojom správaní ovplyvnení nielen biológiou, genetikou či epigenetikou, ale aj obrovským spektrom faktorov spoločenských, náboženských či psychologických. Keď opisujem biologické procesy, vždy to zjednodušujem a opisujem vytrhnuté z reality - prezentujem čisto biologické poznatky, ktoré sú jednoduché, evolučne konzervované.

V prípade reálnych ľudí, nie iba biologických tvorov, ale tvorov spoločenských je celá situácia výrazne komplikovanejšia. To treba mať vždy na pamäti, keby sme boli tak prostí ako hlodavce, bolo by to celé výrazne jednoduchšie.”

Robia si hormóny hlavu z toho, že je medzi partnermi veľký vekový rozdiel? Že je napríklad žena staršia a muž podstatne mladší?

“Toto je veľmi komplexná otázka. Hormónom je to jedno do doby, kedy ich máme - jednoduché. Ak ich máme, je to ok, ak chýbajú, začína byť problém. Dnes sa však ženy a aj muži akéhokoľvek veku snažia byť sexuálne atraktívni, a vyzerať ako keby mali tridsať, napriek tomu, že sú mimo randiaci trh. Alebo tým chcú dať najavo, že nie sú? Alebo, ako keby neboli iné znaky atraktivity pre rôzny vek. Vek určite nie je len číslo - vek ovplyvňuje aj naše preferencie voči potenciálnym partnerom.”

Ako?

“Napríklad v jednom z prieskumov online zoznamiek sa ukázalo, ako sa preferencie žien vekom menia, čo je logické a prirodzené. Keď sme v iných životných štádiách, tak sa aj mierne menia preferencie a nároky na partnera.

Ženy od 18-24 veku prirodzene skôr priťahujú fyzicky atraktívni muži. Majú tendenciu aktívne ukazovať svoju atraktivitu a predvádzať aj atraktívneho partnera. Sú stále vo veku, kedy ešte nehľadajú vážneho partnera, ale skôr niekoho k sebe, kto s nimi bude aktívne tráviť voľný čas.

Ženy od 25-34 už oveľa viac zvažujú vážny vzťah. Priťahujú ich podobne alebo o pár rokov starší muži, ktorí sú ambiciózni, šarmantní a stále vo fyzickej kondícii. Musia si rozumieť sexuálne aj ľudsky. Preferujú mužov bez detí. Na mužov majú podobné vzdelanostné nároky ako je ich úroveň, ale ekonomicky majú na mužov vyššie nároky, pretože hľadajú niekoho, kto bude vedieť zabezpečiť ich potenciálnu rodinu, keď počas materskej vypadnú z pracovného trhu.

Ženy od 35-44 rokov hľadajú už stabilného a rovnocenného partnera, s ktorým môžu zdieľať aj pracovné a rodinné starosti a potešenia. Sú oveľa viac ochotné prijať aj muža s vlastnými deťmi, lebo často ich sami už tiež majú. Hľadajú ekonomické aj emocionálne zázemie a rovnako ho vedia aj poskytnúť. V tomto veku majú ženy najťažšie obdobie na nájdenie partnera, ktorý by im bol rovnocenný.”

Vo vyššom veku je to ľahšie?

“Ženy medzi 45-54 s meniacimi sa hormónmi (klesá estrogén) sú viac asertívne, sebavedomé a samostatné. Sú otvorenejšie vzťahom s rovnako starými a dokonca aj o niečo mladšími mužmi. Deti majú dospelé, prípadne preč z domu. Nevadí im preto ani mať vzťahové dobrodružstvá, ani priateľské vzťahy s benefitmi, ani ostať single.

Ženy 55+ hľadajú skôr stabilného partnera, ktorý s nimi zdieľa inteligenciu, koníčky, humor a je dobrým spoločníkom. Sex je dobrý bonus. Sú však dosť vyberavé a vedia si predstaviť život bez partnera. Buď musí byť fakt dobrý, v zmysle bezpečný a príjemný, alebo žiadny.”

Aké sú preferencie mužov?

“Ekonomicky nezávislá a vzdelaná žena hľadá rovnocenného partnera. Podobne ekonomicky nezávislého a vzdelaného muža. Na rozdiel od mužov, ktorým neprekáža chudobná, mladšia, ale “pretty woman”, ženy oveľa zriedkavejšie pristupujú na stratégiu, že by žili so zajačikom len preto, že je sexuálne príťažlivý a teda plodný. Mužom oveľa menej prekáža, ak si nemajú so ženou čo povedať, lebo mentálne sa viac zameriavajú na život mimo svoj vzťah, ale ženy majú oveľa silnejšie preferencie, aby si s mužom rozumeli a boli si podobní a blízki. To sa však s mladšími mužmi dá nájsť oveľa ťažšie.

Tak či onak, z dát online randenia vidíme, že ženy nad 30 začínajú byť stále viac otvorené kontaktom s mladšími mužmi, čo pre nich do 30tky neprichádzalo do úvahy. U žien až okolo 35 vidíme aktívne kontaktovanie mladších mužov. Muži kontaktujú mladšie ženy už od svojej 25-tky a na škodu dospelým ženám, toto mužom zostáva až do šesťdesiatky.

Ale ani tieto dáta nehovoria za všetkých singles, pretože na online zoznamkách ľudia zvyknú vyhľadávať skôr krátkodobé vzťahy pre potešenie. A je dosť možné, že ženy dosť cez tridsať hľadajúce vážny vzťah sa nachádzajú vo vákuu. Nie sú pre nich muži, ktorí by boli k dispozícii, ktorí by boli ochotní ísť s nimi do vážneho a dlhodobého vzťahu, alebo ak áno, tak to nie sú muži, ktorých by preferovali ony."

Čo je pre ženy i mužov spoločné pri hľadaní partnerov a partneriek?

“V konečnom dôsledku je jedno, či je to muž alebo žena. Kto je ekonomicky zabezpečený, ten má väčšiu šancu úspechu aj u mladších ročníkov. Ide len o to, či tento vekovo netypický rozdiel, staršia žena a viditeľne mladší muž, spoločensky ešte nie celkom bežnú kombináciu, sú obaja ochotní prijať."

Na začiatok je rozhodujúci aj taký detail, či mi niekto vonia. Prečo? A ako zistíme, či to cíti ten druhý rovnako?

"Čuch je najstarší zmysel a evolučne sa zakonzervoval ako ten, ktorý je spojený aj s hľadaním partnera. Obvykle si vôňu druhých neuvedomujeme, až keď sme naozaj na dotyk a vnímame intenzívne ich pach alebo vôňu. Ale musíme cítiť prirodzenú a ničím neovplyvnenú vôňu tela. Je veľmi pravdepodobné, že dvaja ľudia, ktorí si voňajú, sa budú priťahovať, budú mať ochotu sexuálne interagovať, vzťahu medzi týmito ľuďmi nechýba vášeň a iskrenie a veľmi pravdepodobne majú uspokojivý intímny život. Toto si vieme veľmi ľahko v praxi overiť. Nájsť biologicky kompatibilného jedinca nie je vôbec ťažké, nie je to žiadna veda. Teda biológia príťažlivosti veda je, ale u ľudí prebieha automaticky.

Môžem vám zaručiť, že počas života ste už stretli aj stretnete niekoľkých, dokonca mnohých biologicky kompatibilných partnerov. Keďže už nie sme iba jednoduché zvieratá a sme výrazne ovplyvňovaní aj kultúrou, spoločenskými a morálnymi pravidlami, tak pri rozhodovaní o partnerovi hľadáme prienik medzi biologickou a aj sociálno-psychologickou kompatibilitou.

Ale fyzická blízkosť a fyzický kontakt je mimoriadne dôležitý. Objatia, bozky, dotyky, spoločný rituál tanca umožňujú, aby sme prekročili osobnú vzdialenosť a umožnili čuchu vyberať toho pravého. Mnohé cicavce si vyberajú partnera na párenie podľa toho, kto im najviac vonia. A práve ten, kto im vonia najviac, je od nich aj geneticky odlišný.

Naopak, ten jedinec, ktorý je im príbuzný, im nevonia a nevyberú si ho na párenie. Počas evolúcie našich predkov si to príroda takto vystavala a evolučne sa to zakonzervovalo až k nám ľuďom. To znamená, že aj my si dokážeme otestovať toho pravého, ktorý je od nás geneticky čo najviac odlišný. Je to tak práve preto, že keď sa takíto dvaja ľudia stretnú a splodia spolu potomstvo, bude ich potomstvo čo najlepšie vyzbrojené do meniaceho sa prostredia.”

Pre ženy je rozhodujúci bozk

Čo vieme zistiť z dotyku alebo z bozku?

Pery sú veľmi senzitívnou oblasťou nášho tela s množstvom nervových zakončení. Veď už ako malé deti spoznávame svet ústami. Kontakt pier stimuluje náš nervový aj endokrinný systém. Stimuláciou pier pri bozkávaní sa vylučujú hormóny väzby, o tých budem hovoriť neskôr, a tie navodzujú a umocňujú pocit intimity. Bozk je informačne cenný proces a možno ho považovať za dôležitý vstupný pohovor. Počas neho totiž dochádza k výmene množstva signálnych molekúl. Slina je telová tekutina s vysokou informačnou hodnotou. Nachádza sa v nej nielen naša DNA, ale aj hormóny, enzýmy, produkty metabolizmu a nespočetné množstvo baktérií.

Pri bozku podvedome ochutnávame nášho partnera a bez toho, aby sme sme o tom vedeli, ho analyzujeme. To, ako nám chutí, ako príjemné je to, čo cítime, je z biologického pohľadu testom reprodukčnej zdatnosti a vhodnosti nášho potenciálneho partnera.

Výskumy naznačujú, že je dôležitou skúškou najmä pre ženy. Mnoho žien, v prípade, že bozk nejde podľa ich predstáv, stráca ochotu ďalej s daným človekom randiť. Bozkávanie má na náš organizmus všeobecne blahodarné účinky, zlepšuje zdravotný stav ako aj imunitu, tlmí prejavy zápalu a v neposlednom rade posilňuje svaly tváre ako veľmi príjemný spôsob tvárovej gymnastiky. Dotyk funguje rovnako ako istý informačný kanál.”

Čo sa v našom tele deje v počiatočnom štádiu zamilovanosti?

“Dostaneme  sa do veľmi excitovaného, ale vzrušujúceho stavu. Je charakterizovaný vysokým dopamínom v mozgu. Dopamín je látka, ktorá ovplyvňuje naše správanie a smeruje nás k aktivite, ktorá nám je príjemná. Preto nutkavo vyhľadávame dotyčnú osobu a chceme s ňou tráviť čo najviac času. Klesá serotonin, v dôsledku čoho sa výrazne mení nielen naše konanie, ale aj nálady či apetít. Včasná zamilovanosť je spojená aj s vyššími koncentráciami stresových hormónov, ktoré nás mobilizujú k tomu, aby sme šli do akcie napriek istému riziku či strachu. Pretože, ako vieme, risk je zisk. A odvážnemu šťastie praje.

Výrazne nám kolíšu pohlavné hormóny, tak, aby čo najviac umožnili interakcie dvoch jedincov, ktorí majú o seba záujem. Z evolučného hľadiska je cieľom ľudského bytia ísť, nájsť kompatibilného partnera a rozmnožiť sa. Všetky tie hormonálne zmeny nás podporujú v tomto jedinom cieli. Biológia je z tohto pohľadu veľmi jednoduchá.

Na to, aby pohlavný systém a teda aj libido fungovalo správne, však musí byť v tele aj na duši rovnováha. Najmä hormonálna. Ani zvieratá, ktoré sú v strese, v zajatí sa nemajú chuť páriť.”

Čo sa deje v tele po prvej zamilovanosti? Keď chceme ostať s niekým, hoci sme si vedomí jeho chýb a nedostatkov a neodradí nás to?

“Keď zamilovanosť opadne, stojí vzťah pred skúškou, či pokračovať ďalej napriek tomu, že už triezvejšie vidíme chyby toho druhého, že všetko už nie je tak ideálne, že sex nie je tak vzrušujúci a intenzívny. Výskumy v tejto oblasti hovoria, že iba tie vzťahy, ktoré počas zamilovanosti pracovali na vytvorení puta, väzby, niečoho spoločného a vzájomného, vedia po vyprchaní hormonálneho ošialu pokračovať. Pomáhajú tomu spoločné zážitky, rozhovory, vybudovanie niečoho, pre čo sa oplatí pokračovať.”

Ako pestovať dlhodobý vzťah

Čo spôsobuje oxytocín, nazývaný hormón lásky?

“Láska v neskoršom období pripomína skôr pevné, dobré, spoľahlivé a lojálne priateľstvo. Hormonálne za to môže hormón oxytocín so svojim hormónovým súrodencom vazopresínom. Oba sú známe ako hormóny väzby, puta a sociálnej stability. Dávajú nám pocit, že sa v spoločnosti toho druhého cítime príjemne, bezpečne a stabilne. Vysoko oxytocínoví muži, ktorí sú verní svojim partnerkám v dlhodobom horizonte hodnotia a ctia svoje partnerky ako svoju odmenu, čo im umožňuje zotrvať a nepotrebujú hľadať inde.

Ilustračné foto - pexels.com

Oxytocín je hormón, ktorý sa tvorí v mozgu a sprevádza nás už pri narodení. Umožní nám prísť na svet a prežiť. Jeho primárnou úlohou sú kontrakcie maternice, vďaka ktorým sa plod dostane z vnútra maternice von. Zároveň spustí aj tok mlieka a zabezpečí matke potravu pre dieťa na prežitie. Pri kontakte matky a dieťaťa, ktoré je koža na kožu, sa u oboch spúšťa ďalšia vlna oxytocínu. Bábätko sa tak učí vôňu svojej mamy a mama zase svojho dieťatka. Vtedy sa rodí niečo magické, čomu hovoríme materinská láska.”

Oxytocín u žien a vazopresín u mužov sa teda považujú za základ vernosti. Môžete nám to vysvetliť bližšie? A funguje to?

“Romantická láska sa od tej materinskej odlišuje, majú však spoločný biologický korelát. A tým je práve oxytocín. Oxytocín je to, čo robí lásku zrelou, vernou, lojálnou, príjemnou, nie stresujúcou, ale odmeňujúcou. Je to hormón vzájomnej väzby, pohody a bezpečia. Oxytocín sa spúšťa pri všetkých spoločných pozitívnych interakciách, medzi ktoré patrí bozk, pohladenie, masáž, pohlavný styk, držanie za ruky, ale aj príjemný rozhovor, zdieľanie spoločnej aktivity, smiech. Toto všetko vedie k vyplaveniu oxytocínu, ktorý funguje nielen ako emočná náplasť na bolesť, ale aj ako biologický tmel, ktorý drží a podopiera náš vzťah.”

Je lepšie, keď sa spájajú podobní alebo odlišní partneri?

“Biologicky odlišní, ale hodnotovo podobní.”

Ako veľmi sa môžeme spoliehať na hormóny, že nám pomôžu nájsť toho správneho partnera na dlhý čas, s ktorým prežijeme príjemný a šťastný život?

“Hormóny nám partnera nenájdu. Hormóny ovplyvňujú naše telo a správanie, preto sa treba starať, aby sme boli hormonálne v poriadku, v zdravom tele so zdravou mysľou. Treba udržiavať pekné vzťahy, kvalitné jesť, starať sa o spánkovú hygienu, občas vypnúť mobil a počúvať svoje telo. To nám často napovie, kto je pre nás vhodný. Navyše treba nájsť kompromis medzi biologickými preferenciami a vyššími hodnotami, ktoré musí človek rozumný zohľadniť pri výbere partnera.”

Dokáže aj skúsenú genetičku, ako ste vy, prekvapiť niečo pri štúdiu vplyvu pohlavných hormónov na správanie?

“Fascinuje ma ako je všetko v prírode múdro vymyslené a prepojené, ako v našom tele všetko so všetkým súvisí.”