BERLÍN, BRATISLAVA. Najsilnejšou stranou po nedeľňajších nemeckých parlamentných voľbách ostávajú konzervatívci (CDU/CSU), ktorí získali 33,5 percenta hlasov. Oproti posledným voľbám v roku 2013 tak stratili takmer 9 percent hlasov. Angela Merkelová sa tak s najväčšou pravdepodobnosťou stane štvrtýkrát nemeckou kancelárkou, hoci nie je jasné, akú koalíciu povedie.

Jej koaličný partner sociálni demokrati (SPD) dosiahli najhorší výsledok v povojnových dejinách, keď ich volilo 20,5 percenta voličov, čo je o päť percent menej než vo voľbách v roku 2013. Oznámili preto odchod do opozície.  

 

Najsilnejšou stranou ostávajú konzervatívci (CDU/CSU) kancelárky Angely Merkelovej.  Foto - TASR/AP

 

Krajná pravica je treťou najsilnejšou stranou  

Treťou najsilnejšou stranou je krajne pravicová Alternatíva pre Nemecko (AfD), ktorá získala 12,6 percenta. Prvý raz od roku 1957 tak do nemeckého parlamentu vstupuje krajná pravica, ktorá získala hlasy voličov za kritiku prisťahovalcov, islamu a Európskej únie.

Ako ukazujú povolebné prieskumy inštitútu infrates-dimap pre televíziu ARD, AfD získala 1,3 milióna nevoličov  a viac ako milión voličov iných strán.  Asi pol milióna voličov prešlo k AfD od sociálnych demokratov (SPD) a Ľavice.

Prieskum tiež ukázal, že až 60 percent ľudí volil AfD z protestu, len 31 percent z presvedčenia.

Najviac hlasov krajná pravica získala v spolkovej krajine Sasko, odkiaľ pochádza predsedníčka AfD Frauke Petryová i volebný líder Alexander Gauland. V Sasku bolo najviac útokov na ubytovne pre migrantov, v dôsledku čoho krajinská vláda spustila kampaň na zlepšenie imidžu Saska v zahraničí, uviedla agentúra AP.

 

Šéfka krajnepravicovej AfD Frauke Petryová.  Foto - TASR/AP

 

Vrátili sa liberálli

Po štyroch rokoch v opozícii sa do Bundestagu vracajú liberáli (FDP), ktorých volilo 10,7 percenta voličov. Dostali sa tak pred Ľavicu (9,2 percenta) a  Zelených (8,9 percenta).

Práve koalícia CDU/CSU, liberáli (FDP) a Zelení, teda tzv. Jamajka je jednou z možností budúcej koalície.

Voľby, ktoré mnohí označili za nudné s vopred daným výsledkom, pritiahli 76 percent zo 61,5 milióna oprávnených voličov, čo je podstatne viac, než tomu bolo vo voľách v roku 2013. Vtedy prišlo voliť 71,5 percenta Nemcov.

 

Prečítajte si aj Angela Merkelová je rovnako populárna ako pred utečeneckou krízou. Dnes chce vyhrať štvrté voľby