BRATISLAVA. Od januára budúceho roka by mohli zlacnieť niektoré potraviny ako napríklad mäso, mlieko či čerstvý chlieb. Je za tým zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na vybrané potraviny z 20 na 10 percent.

„Matematickým prepočtom 10-percentné zníženie DPH bude predstavovať nižšie ceny každého výrobku zo schváleného zoznamu približne o 8,3 percenta,“ vysvetľuje hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová.

Liter polotučného mlieka by tak mohol zlacnieť približne o osem centov. Chlieb o asi šesť percent. Jahňacie mäso o vyše euro na kilo.

 

 

Zoznam potravín s nižšou DPH:

mäso z hovädzích zvierat – čerstvé alebo chladené

mäso zo svíň – čerstvé, chladené alebo mrazené

mäso z oviec alebo kôz – čerstvé, chladené alebo mrazené

mäso a jedlé droby z hydiny – čerstvé, chladené alebo mrazené

mäso a jedlé droby z domácich králikov – čerstvé alebo chladené

živé sladkovodné ryby

ryby – čerstvé alebo chladené

rybie filé a ostatné rybie mäso zo sladkovodných rýb

mlieko a smotana – nezahustené ani neobsahujúce pridaný cukor či iné sladidlá

maslo

čerstvý chlieb

Zdroj: Novela zákona o dani z pridanej hodnoty

 

 

Zabrániť prípadnému zdraženiu pred platnosťou nižšej sadzby má zabrániť Memorandum vlády a obchodníkov. Premiér Robert Fico chce postrážiť obchodníkov aj duálnymi cenami. Tie by ukázali, akoby cena vyzerala s 20-percentnou a 10-percentnou DPH. Obchodníkom sa tento návrh nepozdáva.

Zoznam potravín so zníženou DPH je kratší, ako bolo pôvodne očakávané a zahŕňa v podstate len mäso, ryby, mlieko, maslo a chlieb, vysvetľuje analytička Poštovej banky Jana Glasová. Ako negatívum vidí, že sa medzi ne nedostali mnohé zdravé potraviny – ako zelenina, ovocie, ale ani mliečne výrobky ako jogurty či syry. Plusom je podľa nej zaradenie rôznych druhov mäsa – teda aj ovčieho, kozieho a králičieho mäsa.

„Zníženie DPH na tieto druhy mäsa by mohlo zlepšiť ich dostupnosť pre širšie vrstvy obyvateľstva,“ hovorí s tým, že ide o drahšie potraviny.

 

 

Viac práce, viac domáceho

„Rozhodnutie vlády a parlamentu chápeme ako strategické rozhodnutie a v budúcnosti by podľa nás malo prerásť do celoplošného zníženia DPH na všetky potraviny okrem alkoholu,“ hovorí Holéciová.

Od nižšej DPH si Komora sľubuje zníženie nákupnej turistiky spotrebiteľov do okolitých krajín a tiež väčší záujem o slovenské výrobky. To o koľko sa naozaj zvýši záujem spotrebiteľov, sa podľa Holéciovej nedá dopredu odhadnúť. „Zvýšenie spotreby slovenských výrobkov by mohlo zlepšiť aj pracovné podmienky na vidieku a priniesť nové pracovné miesta,“ hovorí. Stúpnuť by podľa nej mohol aj podiel slovenských výrobkov na pultoch predajní.

Doteraz platná 20-percentná sadzba patrí podľa riaditeľky Potravinárskej komory Slovenska Jarmily Halgašovej medzi najvyššie v rámci Európskej únie. Návrh vlády preto schvaľuje. Hoci sortiment potravín so zníženou sadzbou považuje za obmedzený. „Ak by bol návrh ambicióznejší, mohol by mať výraznejší vplyv nielen na správanie spotrebiteľov, ale aj na domácich výrobcov potravín,“ hovorí.

Komora bude sledovať ako sa nižšia sadzba premietne do cien a správania ľudí. Cieľom by podľa Halgašovej mala byť aj nepriama podpora zdravšieho stravovania a domácich výrobcov.

 

 

Pomoc pre ľudí s nízkymi príjmami

„Zníženie DPH na úroveň 10 percent na vybrané potraviny sa prejaví aj na znížení cien potravín v našich obchodoch,“ hovorí Glasová. Riziko, žeby obchodníci premietli zníženie do svojich marží je malé, dodáva. Postráži to podľa nej silná konkurencia a boj o zákazníka, ktorý je na ceny citlivý.

„Našinci si na základe ceny vyberajú jednak výrobky, ktoré vložia do svojho nákupného košíka, ale taktiež aj obchody, do ktorých pôjdu nakupovať,“ hovorí. Dá sa tak čakať, že spotrebitelia uprednostnia lacnejšie potraviny – s nižšou DPH, dodáva.

„Nižšia DPH na vybrané potraviny pomôže nízkopríjmovým domácnostiam, ktoré dokážu vďaka lacnejším potravinám nejaké to euro ušetriť,“ hovorí Glasová. Pozitívom je hlavne zníženie dane na mäso, ktoré je pre nich drahé a tak si ho často nekupujú. To, že by začali nakupovať jahňacie, kozie či králičie mäso však neočakáva.

Mierne zatlačiť by podľa Glasovej mohla nižšia DPH aj na nákupnú turistiku. „Keďže je zoznam potravín pomerne úzky, obmedzenie nákupnej turistiky nebude také výrazné, ako keby došlo k plošnému zníženiu DPH,“ hovorí. Ceny potravín sú totiž napríklad v Česku a Maďarsku asi o desatinu nižšie, v Poľsku až o takmer tretinu.

 

Prečítajte si aj Potravinami plytváme vo veľkom. Pomôcž by mohlo uvoľnenie pravidiel

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.