Najnovší návrh na zavedenie tzv. interrupčnej tabletky neprešiel (15.6.2023). Návrh poslankýň Jany Bittó Cigánikovej, Jarmily Halgašovej a poslanca Branislava Gröhlinga za SaS sa nedostal do druhého čítania.
"Táto tabletka by bola konečne tá slávna pomoc ženám, ktorú konzervatívni poslanci tak radi spomínajú," povedal v rozhovore pre Ženy v meste poslanca Branislav Gröhling.
Poslanci navrhovali, aby v rámci novely zákona o umelom prerušení tehotenstva doplnil nový paragraf, podľa ktorého by sa umelé ukončenie tehotenstva vykonávalo podľa najnovších poznatkov lekárskej vedy, a to chirurgicky alebo medikamentózne. Za návrh bolo 44 poslancov, proti 45 poslancov.
Potratová tabletka je zakázaná
Na Slovensku možno prerušiť tehotenstvo do 12. týždňa tehotenstva len v zmysle platnej legislatívy, tá takzvanú interrupčnú tabletku nepovoľuje. Nie je u nás povolená a registrovaná. Podanie tzv. potratovej tabletky je teda protizákonné. Slovenskí odborníci a gynekológovia zavedenie potratovej tabletky schvaľujú.
„Interrupčná tabletka má našu plnú podporu. Ak máme na Slovensku povolenú interrupciu, tak ju robme čo najšetrnejšie,“ uviedol v roku 2020 hlavný odborník MZ SR pre gynekológiu a pôrodníctvo Miroslav Borovský.
Pred 10 rokmi - v roku 2013, Štátny ústav pre kontrolu liečiv zaregistroval dva druhy potratovej tabletky, liek sa napriek tomu nedostal do nemocničných lekární a k pacientkam gynekológov. Používaniu tabletky zabránila vyhláška ministerstva zdravotníctva. Nepovoľuje inú formu interrupcie ako chirurgickým zákrokom.
Podľa informácií Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) sú interrupčné tabletky dostupné v 22 krajinách Európskej únie. Niekoľko rokov aj v susednom Česku. „V žiadnej z krajín, kde bola potratová tabletka zavedená, nedošlo k zvýšeniu počtu interrupcií,“ uviedol prezident Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti Martin Redecha.
Interrupčná tabletka je dostupná aj v katolíckom Rakúsku. “Potrat pomocou lieku je veľmi bezpečný a pôsobí ako spontánny potrat. Preto je nepochopiteľné, že Mifegyne, liek, ktorý vyvolá potrat, na Slovensku nie je schválený. V celej západnej Európe je schválený, niekde už od roku 1988,” uviedol v rozhovore pre Ženy v meste Christian Fiala, dlhoročný gynekológ, pôrodník a vedúci lekár v ambulancii Gynmed vo Viedni, kde podstupujú interrupcie aj Slovenky.
Medikamentózna interrupcia
Hoci hovoríme o interrupčnej tabletke, na ukončenie tehotenstva touto formou sú potrebné dve rozdielne tabletky. Prvá v tele ženy zablokuje tvorbu progesterónu, ktorý sa inak nazýva tehotenský hormón. Plod tak stratí výživu a vhodné podmienky na ďalší vývin, čo spôsobuje ukončenie tehotenstva. Ide o nasimulovanie prirodzeného potratu.
O dva dni neskôr žena užije druhú tabletku, ktorá spôsobí sťahy maternice, ktoré vylučujú odumreté zvyšky plodu z tela ženy. To sa zvykne opisovať ako veľmi silná menštruácia sprevádzaná bolesťami v podbrušku. Takéto krvácanie môže trvať 9 až 30 dní. Za 14 až 21 dní absolvuje povinne záverečnú kontrolu u lekára.
Podľa prieskumu ženskej organizácie Možnosť voľby z roku 2021 o dostupnosti interrupcií na Slovensku je chirurgická metóda vnímaná ako zastaraná, nie v súlade s najnovšími poznatkami vedy. “Medikamentóznu interrupciu považujú gynekológovia za štandard a bežnú vo svete, a to čo odbornej obci významne chýba,” píše sa v správe.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) by mala mať každá žena právo slobodne sa rozhodovať vo veci materstva a v prípade voľby interrupcie by tiež mala mať prístup k bezpečnej metóde ukončenia tehotenstva formou tabliet alebo chirurgického zákroku pod dohľadom lekára.