O odvahe, statočnosti, dobrých skutkoch a čestnosti by sme mali hovoriť nielen 17. novembra, ale kedykoľvek počas roka. Ak prídete k tomuto záveru po prečítaní knihy Vraniak Albín aj vy, smelo do toho!
Jej autorkou je bývalá novinárka, občianska aktivistka, zakladateľka Aliancie Fair play a dnes riaditeľka OZ Bystriny, ktoré udeľuje ocenenia pre odvážnych Biela vrana - Zuzana Wienk. My sme sa s ňou rozprávali o jej knihe, ale aj zaujímavej iniciatíve pre deti.
Zuzana Wienk a jej odvážna kniha pred deti
Čo pre deti znamená odvaha? Kedy sa cítia byť odvážne? Aj o tom sme sa rozprávali so Zuzanou Wienk, ktorá nám vysvetlí, prečo má jej Vraniak Albín „nerozprávkovú“ podobu a odvážny a trúfalý pohľad, ktorý mu dal Adrián Macho.
Debatovali sme o odvahe, o OZ Bystriny, o tom ako svet dospelých ovplyvňuje svet detí, ako hľadajú Biele vrany a prečo k nim tento rok pribudnú aj vranie mláďatá. Rozhovor si môžete vypočuť tu:
Alebo vo svojom obľúbenom prehliadači:
PodBean: https://bit.ly/2W2UsJG
Spotify: https://spoti.fi/2IxSFoa
iTunes: https://apple.co/39HzT9B
Google podcast: https://bit.ly/38Lsg0U
Náročné písanie pre deti
Bývalú novinárku, občiansku aktivistku, zakladateľku Aliancie Fair-play a dnes riaditeľku OZ Bystriny – Zuzanu Wienk mnohí poznáme ako ženu, ktorej meno sa spájalo s bojom proti korupcií a kauzami, ktoré traumatizovali našu krajinu.
Možno i vás teda prekvapilo, keď na jeseň minulého roka, vyšla jej kniha venovaná deťom. „Chcelo to odvahu, ale priznám sa, že často uvažujem nad tým, či to nebola až drzosť. Keď som začala písať, pochopila som, aké náročné remeslo to je. Človek tuší, čo znamená byť spisovateľom, ale kým si to nevyskúša, kým sa nepopasuje s detailami a nezažije všetky strádania tvorby „na zelenej lúke“, nemá šancu pochopiť, aké to je neuveriteľne náročné," hovorí autorka knihy Vraniak Albín Zuzana Wienk.
Ešte náročnejsiše je podľa nej vybrať si vekovú skupinu medzi šiestimi až ôsmimi rokmi. "Musíte sa preniesť späť do sveta, ktorý si už ani veľmi nevieme predstaviť, prehodnotiť svoj jazyk, to, ako sa rozprávame. Bola to veľká výzva. Ja by som si na to ani netrúfla, ale ono to vlastne mala byť len drobná crowdfundingová kampaň na podporu Bielej vrany. Keď si to prečítala kolegyňa a navrhla, aby to vyšlo knižne, neverila som, že to bude možné. Takže, je to taký malý splnený sen,“ vysvetľuje Zuzana Wienk.
Wienk: Odvaha je často o osamelosti
„Je to príbeh vrany, ktorá sa narodí ako obyčajné vranie mláďa. Teda bežné čierne, často bojazlivé. Ale keďže ho trápilo, keď niekomu ubližovali, začne robiť drobné skutky odvahy a pribúdajú mu biele pierka – symbol inakosti, ktorou sa pri skutkoch odvahy vyčleníte z kŕdľa a ktorý vás otestuje na dreň. Albín tomu nerozumie, okolie sa mu vysmieva, z kŕdľa zo zúfalstva utečie a myslí si, že nastal koniec sveta. Na pomoc mu však prichádza starý biely vraniak, vďaka ktorému pochopí, že nie je sám a nie je úplne netypický. Pomôže mu v tom celom nájsť krásu,“ opisuje Zuzana svoj knižný príbeh, ktorý však nemohol byť celý vymyslený, keďže deti žijú vo svete, ktorý má svoje zákonitosti. Pustila sa teda do štúdia života vrán a ten prepojila so svojimi skúsenosťami.
„Veľmi mi pomohla znalosť odvážnych ľudí, ktorých sme celé roky oceňovali a pochopenie, čo znamená odvaha. Keď idete do jej jadra, zistíte, že je to vlastne prekonanie samých seba a svojho strachu v mene niečoho väčšieho. Veľmi často, keď ste v kontakte s ľuďmi, ktorí odvahu nachádzajú a strach prekonávajú, pochopíte, že je to v živote každého veľmi osamelá chvíľa. V tom momente sa totiž často postavíte aj proti svojmu okoliu, alebo ľuďom na ktorých vám záleží, ohrozíte samých seba a ľudia neznášajú konflikty. Vaše okolie sa často za vás nepostaví, napriek tomu, že to očakávate," hovorí Wienk.
Zuzana Wienk. Foto - Jana Gombošová
"Pri akte odvahy treba prekonať osamelosť. Treba vytrvať aj vo chvíľach, keď vás okolie presviedča, aby ste cúvli a aby ste nevystavovali blízkych neblahým dôsledkom. Chcela som deťom prerozprávať, že s takýmto niečím sa môžu stretnúť, ak budú chcieť v sebe pestovať odvahu. Nechcela som ich klamať. Chcela som im povedať pravdu, že sa často budú cítiť osamelí, budú chcieť cúvnuť, stratia sily napriek počiatočnému odhodlaniu a že to treba prekonať,“ konštatuje autorka Vraniaka Albína.
Denník odvahy: Albínova výzva
Pre Zuzanu Wienk bol jedným z najkrajších zážitkov uplynulého roka práve ten, keď začala chodiť medzi deti na čítačky a počúvala, čo pre ne znamená odvaha. Zároveň nechcela, aby príbeh Vraniaka bol len v knihe. Chcela ho dostať ešte viac medzi deti a preto vymysleli s kolegami hru – denník odvahy. Volá sa Albínova výzva.
„Je to v podstate denník, v ktorom si deti naplánujú tridsať skutkov dobra alebo odvahy a keď ich zrealizujú, dostanú za každý skutok biele pierko. Keď pierok nazbierajú tridsať, môžu si nažehliť Albína – super hrdinu a tú nažehlovačku môžu potom hrdo nosiť ako znak hrdinskosti.“ A to nie je všetko. Ak sa deti pustia do zbierania bielych pierok a dajú vedieť o svojich skutkoch odvahy aj Bielej vrane, tá vyberie tie naj a vyzdvihne ich práve počas hlavného ceremoniálu udeľovania Bielych vrán 17. novembra.
Foto - autorka
Kúpou knihy Vraniak Albín podporíte občianske združenie Bystriny. To okrem ocenenia Biela vrana spája aj iniciatívnych ľudí, ktorí majú chuť pomáhať svojej komunite, či celej spoločnosti v regiónoch po celom Slovensku.
„Bystriny sú vlastne taká živá sieť, ktorá siaha po celom Slovensku a ktorá sa snaží spájať ľudí, aby si navzájom pomáhali, prepája ich na odborníkov, snaží sa o presieťovanie rôznych koalícií podpory v ich prirodzenom prostredí tak, aby nám rástla aj lokálna filantropia,“ uzatvára Zuzana Wienk. Viac o tom, prečo sú Biele vrany stále jej srdcovou záležitosťou, či ako odvahu a statočnosť priblížiť deťom sme rozoberali v našom podcaste.