Dokumentárny cyklus PRVÁ predstavuje nevšednou formou výnimočné slovenské ženy. Ženy, ktoré boli priekopníčkami vo svojej oblasti, ženy ktoré dávali príklad a povzbudenie ďalším ženám, aby neváhali a realizovali svoje nápady, presadzovali sa vo svojej profesii.

V minulosti sme mali možnosť zhliadnuť unikátne príbehy prvej divadelnej režisérky Magdy Husákovej-Lokvencovej, prvej slovenskej feministky Hany Gregorovej, fotografky Ireny Blühovej a špiónky Trixi Čelkovej. Všetky dokumenty boli nakrúcané kvalitnými slovenskými režisérkami a režisérmi ako je Zuzana Liová, Lenka Moravčíková - Chovanec, Robert Šveda, Peter Kerekeš, Marek Šulík a další. Zuzana Liová je zároveň aj autorkou námetu a supervízorkou celého projektu.

 

Astronómka a žena s názorom

Na filmovom festivale Febiofest budete mať možnosť už túto sobotu zhliadnuť ďalšie dva príbehy výnimočných žien. Príbeh Ľudmily Pajdušákovej, prvej slovenskej astronómky a fyzičky, ktorá svojím znovuobjavením periodickej kométy a objavom piatich nových komét preslávila Slovensko po celom svete. Pajdušáková bola súčasťou štartu profesionálnej astronómie na Skalnatom plese. Bola slávnou objaviteľkou komét a propagátorkou astronómie. Ku kontroverznosti jej osobnosti prispieva jej členstvo v ÚV KSS, ktoré bolo v tej dobe súčasťou jej kariéry, ale zároveň sa vďaka nemu zaslúžila o rozvoj slovenskej astronómie, ako by to nikto iný na jej mieste nedokázal.

Druhý príbeh je celkom odlišný. Zora Jesenská bola ženou obdarenou intelektom a nikdy sa neobávala prezentovať svoje vyhradené názory na kultúru, literatúru, či politiku. Vďaka tomu sa pre socialistický režim stala nepohodlnou. Po roku 1968 patrila medzi prvých prenasledovaných intelektuálov a intelektuálky v bývalom Československu. Zora Jesenská bola predovšetkým výnimočnou slovenskou prekladateľkou - prekladala z ruskej, francúzskej, anglickej, bulharskej a nemeckej literatúry. Jej preklady Tolstého, či Dostojevského sú dodnes považované za najlepšie. Za preklad Vojny a mieru získala cenu Janka Jesenského. Po roku 1968 bola stiahnutá z verejného života.

 

 

O ženách sa u nás hovorí málo

Prečo vlastne celý cyklus dokumentov PRVÁ vznikol? Čo bolo inšpiráciou tvorcov a podnetom k tomu, aby sa venovali práve téme výnimočných slovenských žien? Dramaturgička cyklu Ingrid Mayerová to charakterizovala takto: "Nie som síce feministka, ale tieto témy sú na Slovensku naozaj hlboko zanedbané. V okolitých štátoch vychádzajú o živote a pôsobení žien v spoločnosti, kultúre, umení aj vede hrubé knihy, my sme takto museli suplovať niečo, o čo sa mala postarať spoločnosť sama."

Dokumentárny cyklus PRVÁ bude mať celkovo desať častí. V súčasnosti sú dokončené aj filmy o pilotke Ľudmile Šapošnikovovej a etnologičke Soni Kovačevičovej a finalizujú sa práce na častiach o botaničke Izabele Textorisovej a speváčke Magdálene Schwingerovej.

Prečítajte si aj Dejiny tvorili aj ženy, nielen hrdinovia