BRATISLAVA. Vo svete je fenomén, ktorý nadchol najmä ženy. Päť z desiatich najpredávanejších kníh na amazon.com boli počas uplynulých dvoch týždňoch omaľovánky pre dospelých. Niektorí dokonca hovoria o knižnej antistresovej revolúcii.

Vydavatelia hlásia predajné čísla v státisícoch. Hlavnými kupujúcimi sú ženy.

Potvrdzuje to aj Eva z Popradu. „Omaľovanky pre dospelých som kúpila pôvodne svojmu výtvarne nadanému synovi. Keď som videla, čo dokázal na papieri vykúzliť, poprosila som ho o pár strán pre seba. Kresliť som nikdy nevedela a tak ma nadchlo, že konečne niečo výtvarne hodnotné vytvorím aj ja. Chytilo ma to už po prvých minútach. Prvú kresbu som mala hotovú za večer. Po dlhom čase som strávila večer inak ako browsovaním po internete a bezduchým prepínaním televízie. Zatiaľ je to jediný čas, kedy sa na to môžem plne sústrediť, ale moja kolegyňa má omaľovanku na pracovnom stole a pracuje na nej počas dlhých telefonátov,“ hovorí Eva s nadšením. 

 

 

Maľovanie pre dospelých

Autorkou prvej takejto knihy je britská ilustrátorka Johanna Badsfordová. Pôvodne sa špecializovala na vytváranie čiernobielych vzorov pre vínne etikety a parfumy.  Jej vydavateľ ju oslovil na detské omaľovánky v knižnej podobe, ona sa však rozhodla produkt inovovať.

„Štyri roky som počúvala ľudí vo svojom okolí, že túžia vymaľovať moje jednofarebné ilustrácie, tak som sa rozhodla vytvoriť prvú knihu omaľovaniek pre dospelých,“ hovorí pre buzzfeed.com. Vydavateľ bol veľmi skeptický, keďže takýto produkt v tom čase na trhu nebol.  Z jej prvej knihy Tajná záhrada vydanej v roku 2013 sa však predalo viac ako dva milióny kópií a preložili ju do 14 jazykov. Nasledoval Začarovaný les a momentálne pracuje na tretej.

Aj keď omaľovanky pre dospelých boli na trhu aj dovtedy, obrovský komerčný úspech dosiahla až Badsfordová spolu s francúzskou publikáciou 100 antistresových omaľovaniek pre dospelých, z ktorej sa predalo tri a pol milióna kópií. Spôsobili tak vznik nového odvetvia na knižnom trhu.

Basfordová považuje svoje knihy za akýsi druh spolupráce medzi ňou a čitateľom. „Ja vytvorím umelecké dielo a majiteľ knihy mu dodá farby.“

Čitatelia a čitateľky pri tom oddychujú. „Vyfarbovanie ľuďom pomáha premýšľať o dobe, kedy bol život bol jednoduchší a bezstarostný. Pre dospelých to má očistný účinok po náročnom dni plnom činností,“ hovorí.

 

 

Relax s vedeckými výsledkami

Rozmach omaľovaniek spôsobila aktuálne moderná posadnutosť nostalgiou, v kombinácii s tým, že pokiaľ ide o relax, vyfarbovanie má prekvapivo vedecké výsledky. Experti aj fanúšikovia tohto žánru sa zhodujú, že vymaľovávanie významne zlepšuje duševné zdravie. Pomáha pri problémoch s nespavosťou, nepokojom a pri depresiách.

Psychológovia dokonca odporúčajú omaľovánky pre dospelých, pretože je to úžasný spôsob, ktorý donúti mozog pracovať trošku inak, ako je zvyknutý počas hektického dňa. Počas vyfarbovania sa aktivujú časti mozgu súvisiace s jemnou motorikou a zmyslovým vnímaním. Zároveň sa rozvíja tvorivosť, zameranie na konkrétnu činnosť, ktorá mozog zamestná a vytesní tak starosti, ktoré ho zaťažujú. Vyfarbovanie ako relaxačnú techniku používal už známy psychológ Carl Gustav Jung, ktorý sa zameriaval najmä na kruhové ornamenty zvané mandaly.

"Je to všetko o tom, ako vyfarbovanie pomáha meniť mozgové vlny," hovorí pre Daily Mail klinický psychológ David Holmes. „Keď sme v strehu a pozorní, čiže mozog sa zaoberá rozhodovaním a riešením problémov, pracuje na báze mozgových vĺn beta. Ale tieto vlny si vyžadujú veľké množstvo duševnej energie a mozog nedokáže fungovať efektívne v tomto režime dlhý čas. Je to rovnaké, ako keď sa prehreje motor auta pri vysokých otáčkach. Ak si chcete oddýchnuť, musíte preradiť na nižší rýchlostný stupeň, takže mozog začne používať alfa mozgové vlny,“ hovorí Holmes. Tento prechod však niektorí ľudia zvládajú s ťažkosťami. Nie je prekvapením, že sú to tí istí ľudia, ktorí majú tendenciu k vzniku problémov, ako sú úzkosti, depresie a nespavosť, dodáva.

Ak by ste niekoho, kto pracuje prevažne v režime beta nechali vyfarbovať a zároveň ho pripojili k elektro-encefalogramu (EEG) - stroju, ktorý zaznamenáva činnosť mozgu, tak za krátky čas prejde na dôležitý režim alfa. Vďaka vyfarbovaniu sa dostal do stavu, v ktorom sa dokázal upokojiť.

"To preto, že vyfarbovanie je pokojná činnosť, ktorá poskytuje mozgu jednoduché podnety na koncentráciu, nenudí a nefrustruje, nevyžaduje si zložité myslenie alebo plánovanie," hovorí.

 

 

Upokojuje ako štrikovanie

Základom úspechu sú tri kľúčové prvky – opakovanie, vzor a detail. Keď máte veci, ktoré môžete predvídať, pôsobí to upokojujúco. Podobný účinok má aj štrikovanie, to si však vyžaduje určitú dávku zručnosti. Pri vymaľovaní vám stačí chytiť do ruky ceruzky a ste späť v detstve.

Psychológovia oceňujú, že sa počas vyfarbovania nehromadia negatívne emócie. „Pravidelne sa pracuje s kresbou, maľbou, modelovaním a rôznorodými technikami umenia a ručných prác. Je to jeden z ďalších kanálov, ako sa človek okrem verbálneho kanála, prejavuje. Zaiste je to ozdravný proces, keď človek tvorí, keď dáva priestor svojim vnútorným procesom a prejavuje ich, dáva zo seba von, čo sa vnútri deje. Potom toho vo vnútri toľko nezaťažuje, alebo sa nekopia negatívne pocity,“ hovorí pre Ženy v meste psychologička Helga Menkeová.

Na vymaľovanie je možné použiť čokoľvek, čím tenšie pero však použijete, tým sa vám podarí nakresliť viac detailov. Namiesto fixiek sú vhodnejšie farebné ceruzky. Sú univerzálnejšie a pomocou nich sa môžu farby miešať a tieňovať.

 

 

Dodržujete hranice

„Omaľovanky sú výborné na tréning jednej zručnosti - a to je dodržiavanie hraníc. Čiara ukazuje odkiaľ-pokiaľ a hoci bežne deti túto zručnosť trénujú už v škôlke, mnohí dospelí ju ešte neovládajú a ja môžem len odporúčať venovať sa takejto relaxačnej aktivite. Okrem estetických potrieb vytvárania niečoho krásneho, farebne zladeného a úhľadného majú omaľovanky veľký význam v trénovaní sebaregulácie, sebaovládania a disciplíny. Zároveň pomáhajú odbúrať nahromadené vnútorné emočné napätie, ktoré sa z centrálnej nervovej sústavy po dráhe mozog - oko - ruka jednoducho minie - vykreslí – vyfarbí, hovorí Menkeová.

Neprekvapuje ju, že maľovaniu prepadli najmä ženy. „Je to spôsobené tým, že práve ony sú kreatívnejšie, emočnejšie, vnímavejšie, komunikatívnejšie. Čo, samozrejme, neznamená, že nemáme kreatívnych, emočných mužov, ale vo všeobecnosti tieto estetické potreby, koníčky a zmysel pre jemný detail majú ženy - ako napríklad s vyšívaním,“ dodáva psychologička.

 

 

Prečítajte si aj Spomaľte. To neznamená robiť menej, ale si to viac vychutnať

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

podporte nás a vyhrajte

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.