Za 13 rokov, čo na Slovensku platí Antidiskriminačný zákon, sa k súdu dostalo 30 prípadov, ktoré riešili právo na rovnaké zaobchádzanie a ochranu pred diskrimináciou. Z 30 prípadov súdy až 21-krát návrh na žalobu zamietli. To je za 13 rokov žalostná štatistika ministerstva spravodlivosti o stave súdnictva na Slovensku. Ako vyplynulo z našej utorkovej diskusie Prečo sú ženy stále diskriminované v práci? na pôde Európskej komisie, nie je to preto, že by u nás boli rešpektované práva žien na rovnaké zaobchádzanie, ale preto, že sa nevedia dovolať spravodlivosti.

A vzorovým príkladom sa stáva štátna inštitúcia. Národné lesnícke centrum, ktoré patrí pod ministerstvo pôdohospodárstva, sa súdi so ženami v prípadoch, ktoré ukazujú jeho pohŕdanie ústavou i zákonmi v plnom rozsahu. Za diskrimináciu ho DVAKRÁT žalovala tá istá žena. Špičková vedkyňa Viera Petrášová v prvom antidiskriminačnom spore na Slovensku ešte v roku 2003 vyhrala spor, že ju jej zamestnávateľ diskriminoval, keď jej nedovolil viesť vedecký projekt, na ktorý mala najlepšiu kvalifikáciu. S rovnakým zamestnávateľom a v podobnom prípade sa súdi od roku 2009 a až tento rok v marci Okresný súd vo Zvolene uznal, že jej výpoveď bola neplatná a jedným z dôvodov je diskriminácia.

Národné lesnícke centrum sa súdi aj s bývalu kontrolórkou Ľubicou Lapinovou, ktorá dostala výpoveď, keď odhalila závažné porušenie zákona o verejnom obstarávaní za viac ako pol milióna eur. Súdy uznali, že jej výpoveď  z roku 2012 bola neplatná, ale proces stále nie je ukončený.

Tá istá štátna inštitúcia, ktorá patrí pod ministerku Gabrielu Matečnú, diskriminuje a vyhadzuje ženy zo zamestnania len preto, že si chcú dobre robiť svoju robotu.  

Ak štát nevie nastaviť rovnaké podmienky pre mužov a ženy vo svojich vlastných inštitúciách, máme Antidiskriminačný zákon len na parádu. Spochybňuje to snahu štátu chrániť pred diskrimináciou nielen ženy, ale aj mužov, ktorí sú v nerovnom postavení k inštitúcii či ľuďom s mocou a vplyvom. Počet prípadov, keď sa ženy odhodlajú viesť dlhý a nerovný súboj, pribúdať určite nebude. Potvrdzujú to zdravotné i finančné problémy žien, ktoré sa súdia i skúsenosti advokátky Zuzany Magurovej, ktorá ich často zastupuje. O svojich skúsenostiach hovorili na našej utorkovej diskusii.

Bez dostatočného počtu vyhraných sporov nebude diskriminácia žien na Slovensku témou. A ticho pomáha inštitúciám, ktoré si nevšimli, že je rok 2017.

.

Prečítajte si aj Silná zostava a ženské vzory