LOS ANGELES, BRATISLAVA. Oscarový večer patril filmu Birdman a jeho režisérovi Mexičanovi Alejandrovi Gonzálezovi Iňarritovi. Birdman získal z deviatich nominácii štyri zlaté sošky - pre najlepší film, pre režiséra, pôvodný scenár a kameru. Americká herečka Julianne Moorová získala Oscara za hlavnú postavu vo filme Still Alice, kde si zahrala ženu, ktorá trpí Alzheimerovou chorobou.

Prvý Oscar pre Poľsko

Štyri sošky získal aj Grandhotel Budapešť, len v menej prestížnych kategóriách. Jazzová dráma Whiplash má troch Oscarov, jednu zlatú sošku dostali Americký sniper, Interstellar, Kód Enigmy, Chlapčenstvo, Teória všetkého a film Selma.

K všetkým matkám Ameriky, „ktoré porodili a platia dane“ náruživo prehovorila  Patricia Arquetteová, ktorá má Oscara za vedľajšou úlohu matky vo filme Chlapčenstvo. „Bojovali sme za rovnaké práva pre každého. Teraz je načase, aby existovala aj rovnosť vo výške platov,“ povedala.

 

 

Jej prejav búrlivo podporila legendárna herečka a speváčka Meryl Streep a vedľa nej sediaca Jennifer Lopéz.

 

 

Oslavovalo hlavne Poľsko, ktoré podľa amerických médií získalo vôbec prvého Oscara v histórii v kategórii zahraničný film. Film Ida je čiernobiely film o živote v Poľsku počas druhej svetovej vojny. Poľský film bol od roku 1963 nominovaný už deväťkrát, ale sošku v tejto kategórii získal až teraz.

 

Film Selma má jednu sošku

Film Selma si odniesol Oscara za najlepší pieseň Glory, nominovaný bol v dvoch kategóriách. 

 

 

Ponuku režírovať po takmer 50 rokoch film o Martinovi Lutherovi Kingovi dostalo hneď niekoľko režisérov. Michael Mann, Spike Lee, Lee Daniels, Stephen Frears alebo Paul Haggis odmietli. Niektorým sa zdalo 20 miliónov dolárov príliš málo na historický film. Na pomery v Hollywoode nízkorozpočtová produkcia.

Pre 42-ročnú režisérku Avu DuVernay, ktorá dovtedy robila nezávislé filmy, rozpočet rozhodujúci nebol. „Hneď som vedela, že je to môj príbeh. Môj otec pochádza z Hayneville, ktorý leží medzi Selmou a Montgomery. Moja mama v Selme pracovala. Táto časť Alabamy je môj druhý domov, nemusela som rešeršovať, čo je to za miesto a ľudí,“ povedala DuVernay v rozhovore pre magazín Der Spiegel.

Vo filme neukázala Martina Luthera Kinga ako hrdinu, ale aj ako otca a manžela, ktorý trávi doma príliš málo času a politického vodcu, ktorý má svoje pochybnosti a strach.  Príbeh v meste Selma sa odohráva v čase, keď už svet poznal jeho legendárny prejav I have a dream a mal už Nobelovu cenu za mier.

„V mnohých filmoch ide o to, ako niekto príde k moci. Ja som chcela ukázať, ako sa dá s tou mocou naložiť a dosiahnuť pokrok v spoločnosti,“ povedala režisérka.

Ava DuVernay sa sústredila na malé mesto Selma v americkom rasistickom štáte Alabama, kde sa Martiin Luther King v roku 1965 pokúsil presadiť volebné právo pre čiernych. Legendárny bol pochod na hlavné mesto Alabamy Montgomery, ktorý polícia brutálne potlačila. Zábery však vyvolali u Američanov opačný efekt. Kým prvý raz pochodovalo na hlavné mesto Alabamy niekoľko stoviek černochov, na druhý pochod prišlo niekoľko tisíc bielych i čiernych. Prezident Johnson bol neskôr nútený podpísať nový volebný zákon (Voting Rights Act).

Hollywoodu trvalo takmer 50 rokov, než nakrútil kinofilm o Martinovi Lutherovi Kingovi. A nie menej mu trvalo oceniť ženu a Afroameričanku. Ava DuVernay za to Hollywood nešetrila. „Heterosexuálni bieli muži majú nitky vo svojich rukách, považujú sa centrum vesmíru. Prekážky, ktoré musí prekonať žena sú enormné. A čierna žena ich má ešte väčšie,“ povedala pre Berliner Zeitung potom, čo mal film veľký úspech na Berlinare. Ako prvá afroamerická žena získala nomináciu na Zlatý Glóbus.  

 

Nekritizuje len ona. Viacerí si všimli, že britský herec David Oyelowo nezískal nomináciu za najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe, a nomináciu nezískala ani režisérku. Film Selma, v ktorom si zahrala aj slávna moderátorka Oprah Winfrey, bol nominovaný v dvoch kategóriách: najlepší film a najlepšia pieseň. Sošku získal za pieseň Glory.