BRATISLAVA. Herečka a moderátorka Oľga Belešová sa s mamou a manželom štyri roky doma starali o jej 81-ročného otca, ktorý trpí Parkinsonovou chorobou. Zhoršilo sa to, keď ho úraz úplne pripútal na lôžko.

„Takíto ľudia nepotrebujú luxus, ale v prvom rade pochopenie a láskavý prístup v kruhu rodiny. Oni sa starali o nás, keď sme boli malí a my sa teraz máme starať o nich, ja to tak cítim a som rada, že to tak cítia aj mnohí iní,“ povedala na tlačovej konferencii Oľga Belešová ako ambasádorka kampane Staroba sa nás dotýka.

“Veľmi sme sa snažili o neho starať doma, ale keď som si uhnala pruh a mama si zlomila tri stavce na chrbtici, tak sme ho zverili profesionálom do seniorského zariadenia a chodíme ho navštevovať,“ uviedla Belešová.

Ona sa starala o svojho otca, herečka Judit Bárdos o babku, ktorá pred pár rokmi zomrela na Alzheimerovu chorobu a herečka Táňa Pauhofová o babku a neskôr dedka. Aj preto sa všetky stali ambasádorkami kampane Staroba sa nás dotýka, ktorá je tento rok venovaná neformálnym opatrovateľom. Sú to príbuzní, ktorí sa o rodičov alebo starých rodičov starajú doma.

 

Oľga Belešová a Táňa Pauhofová. 

 

Týka sa to hlavne žien

Podľa Nadácie na podporu sociálnych zmien (SOCIA) máme na Slovensku 37 500 neformálnych opatrovateľov a ďalších asi 20 tisíc ľudí, ktorí sa starajú o blízkych bez nároku na príspevok. Koľko je z toho presne žien, nadácia nevie.  

Ambasádorky v kampani však natočili videá s neformálnymi opatrovateľmi, a všetko to boli ženy, ktoré sa starali o svoje dlhodobo choré mamy či svokry. „Ženy sú zo štatistického hľadiska častejšie ošetrované, pretože žijú v priemere o osem rokov dlhšie ako muži. A sú to ženy, ktoré sa takmer na 100 percent o príbuzných starajú. Potvrdilo sa nám to, aj keď sme hľadali príbehy do kampane. Často o tom rozhoduje skutočnosť, že doma ostáva ten, kto má nižší príjem a tak ostane doma žena,“ povedal pre Ženy v meste Vlastimil Matej z nadácie Socia.

 

 

Zanedbaný systém hodnôt

Bez ohľadu na to, či sa o chorých blízkych starajú ženy alebo muži, je ich postavenie a ocenenie v spoločnosti veľmi nízke. „Mali by sme zmeniť zanedbaný systém hodnôt v našej spoločnosti, kde sa na starých ľudí pozeráme s dešpektom. Hlavne v postsocialistických krajinách sa veľmi preceňuje mladosť a podceňujú skúsenosti, ktoré prídu s vekom. Mali by sem si viac vážiť starších ľudí a našich rodičov a vzdávať hold tým, ktorí sa o nich v chorobe starajú,“ hovorí pre Ženy v meste Simona Bubánová, riaditeľka reklamnej agentúry Creative Department, ktorá sa podieľala nielen na tohtoročnej kampani, ale už sedem rokov sa snaží dostať tému úcty k starobe viac do povedomia a spoločenského záujmu.

 

Simona Bubánová, Táňa Pauhofová, Oľga Belešová a Judit  Bárdos. 

 

 

Nedostanú ani minimálnu mzdu

Neformálni opatrovatelia u nás nie sú docenení a majú veľmi zložitú aj finančnú situáciu. „Spolu sa to týka asi 60 tisíc rodín, kde často jeden člen rodiny odíde zo zamestnania, aby sa staral o chorého príbuzného. Na opatrovanie dostane príspevok vo výške 228 eur, aj to v závislosti od dôchodku opatrovaného seniora. Ak má senior dôchodok vyšší ako 450 eur, bude príspevok klesať,“ vysvetlil Vlastimil Matej z nadácie Socia.

V deň, keď organizovali tlačovú konferenciu ku kampani Staroba sa nás dotýka, rozhodoval parlament o zvýšení príspevku o 27 eur. „Vláda povedala, že na viac nemá peniaze, títo ľudia tak nepoberajú ani minimálnu mzdu, ktorá je u nás 405 eur,“ dodal Matej. Aj preto vyhlásila ich organizácia zbierku na podporu neformálnych opatrovateľov. „Zaslaním prázdnej SMS na číslo 823 alebo poukázaním na účet im môžeme pomôcť a zakúpiť aspoň pomôcky, ktoré by im zjednodušili starostlivosť o blízkych,“ povedal Matej. Nadácia tiež pripravila edukatívne videá s radami pre tých, ktorí sa o svojcih blízkych denne starajú. 

 

 

Sajfa sa bojí staroby rodičov

Herečka Oľga Belešová hovorí, že túto tému treba riešiť, pretože staroba sa nás naozaj týka všetkých. „Mňa sa už dotýka osobne, lebo som zistila, že ľudia 50 plus sú už seniori – juniori,“ hovorí 51-ročná herečka. Starobu vníma ako veľmi aktívnu časť života. „Vidím to na senioroch, s ktorými v Slovenskej televízii moderujem reláciu Seniori klub a pri mnohých si pripadám ako žubrienka,“ smeje sa herečka.

Moderátor Sajfa sa viac ako vlastnej staroby bojí staroby svojich rodičov. „Majú po šesťdesiatke a stále sú veľmi aktívni, len nikdy neviete, kedy tá staroba udrie. Moja manželka má starú mamu s Alzheimerovou chorobou. Stará mama je jogínka, takže cvičí každé ráno a hoci má 80 rokov, ešte asi v živote nebola u doktora, čiže fyzicky je úplne fit, ale nevie, kto som. Preto neviem, čo je horšie, či to fyzické alebo mentálne odídenie,“ povedal pre Ženy v meste Sajfa.

Staroby sa nebojí ani Táňa Pauhofová, ktorá sa starala o babku a dedka a považuje to za najväčší dar. „Môžu sa vyskytnúť obavy, keď sa človek začne venovať svojím strachom, ale viem, že staroba môže byť aj krásna, hoci nie vždy jednoduchá, ale našťastie mám okolo seba dosť vzorov alebo ľudí, ktorí mu ukazujú, že tá staroba môže byť krásna a preto sa jej nebojím,“ povedala s tým, že vek nerieši ani ako herečka. „Lebo mám okolo seba vzácne osobnosti, inšpirujúce ženy ako Milka Vášáryová, Marína Kráľovičová a Božidara Turzonovová, to sú ženy, na ktoré, keď sa pozriete, nemáte dôvod sa báť staroby, práve naopak,“ dodala herečka.

 

Prečítajte si aj Duchom mladí