OLOMOUC. Má druhý najstarší orloj po Prahe, druhú najstaršiu univerzitu po Prahe a je to druhá najväčšia pamiatková rezervácia po Prahe. Akurát druhú najvyššiu kostolnú vežu má po Plzni. Stotisícová metropola na Morave má veľa druhých miest, ale jedno veľké prvenstvo. V roku 2014 ju prestížny svetový sprievodca  Lonely Planet označil za najkrajšie mesto v rebríčku 50 málo známych turistických destinácií sveta. Pre Olomouc to zvlášť platí v čase adventu.

 

 

1.Horné námestie

Pochopíte, keď ochutnáte miestny punč. Ten olomoucký je vraj tak vychytený, že za ním Česi cestujú aj z okolitých miest. Nájdete tu niekoľko druhov, každý vyrobený podľa vlastnej receptúry majiteľov stánkov. S rumom, griotkou, becherovkou, s vodkou či talianske bombardino s vaječným koňakom.

 

 

Adventné trhy sme teda začali s punčom, dali sme si ten s griotkou, na Hornom námestí, kde si môžete pozrieť celé mesto na bronzovom modeli a pokojne si vytvoriť vlastnú trasu. Tej dominuje Stĺp najsvätejšej trojice, ktorý je od roku 2000 zapísaný na Zoznam svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

 

Pohľad z veže radnice.

 

„Na vlastné náklady postavil Trojičný stĺp majster kamenár a podnikateľ s kontaktami na radnicu, od ktorej dostával zaujímavé zákazky. Václav Render bol zámožný muž a nemal dediča, preto sa rozhodol investovať všetky peniaze do stavby stĺpa. Sústredil najlepších kamenických majstrov, aby v roku 1716 začali. Vytvorili 35 metrov dlhé dielo, jeho dokončenia sa však už nedožil. Po jeho smrti sa nadstavil stĺp s výjavom najsvätejšou trojice, chránený archanjelom Michaelom,“ hovorí nám o pamiatke UNESCO sprievodkyňa Eva Kušová a my si obzeráme najväčšie zoskupenie barokových sôch v rámci jednej skulptúry v strednej Európe.

Vo vnútri stĺpa je navyše kaplnka. „Ak sa kňaz postavil na určité miesto v kaplnke, tak ozvučil námestie ako by mal mikrofón, neskôr sa však nejakou malou stavebnou úpravou táto vlastnosť stratila,“ vysvetľuje sprievodkyňa.

Od súsošia sme prešli k orloju, ktorý je zasadený v severnej fasáde radnice. „Dlho sa bojovalo o to, akú pieseň bude hrať. V hre boli tri návrhy - staré nemecké piesne alebo internacionála, nakoniec sa presadili moravské ľudové piesne a tie môžete dodnes počuť každý deň o dvanástej, keď ide zvonkohra,“ hovorí naša sprievodkyňa.

 

 

2.Dolné námestie

Z Horného námestia sme s prevareným vínom v ruke prešli na Dolné námestie, kde už otvorili verejné korčuľovanie. Tam nám sprievodkyňa rozpráva ako pred kiahňami z Viedni ušiel do Olomouca malý Wolfgang Amadeus Mozart. „S rodičmi sa ubytovali v hostinci U čierneho orla na Dolnom námestí a keď sa u neho prejavili prvé príznaky choroby, ujal sa ich kapitulský dekan a ubytoval rodinu neďaleko blízkosti katedrály sv. Václava v Olomouci,“ hovorí sprievodkyňa, keď nám ukazuje slávny dom a pridáva legendu.

„Mladý Mozart vtedy počul rozprávanie starej pani, ktorá sa o neho starala, bola to rozprávka o čarovnej flaute. Sľúbil jej, že ju raz preslávi, čo sa aj stalo, keďže táto jeho opera patrí k najobľúbenejším,“ smeje sa Eva Kušová.

 

 

3.Varhany v kostole

Nie náhodou si môžete v Olomouci vybrať aj špeciálnu prehliadku Kostoly v Olomouci. V meste a okolí je 25 kostolov, z toho 22 je katolíckych.

V jednom z najkrajších kostolov Chráme sv. Michala sme si mohli vypočuť nádherné skladby, ktoré na varhanoch zahral miestny farár. Pri tom sme si obzerali impozantný barokový interiér kostola, ktorý bol čiatočne reštaurovaný  v roku1897. A kedže je lepšie počuť, ako o tom čítať, tu je ukážka: 

 

4. Šumenie anjelských krídel

Oproti kostolu si Múzeum moderného umenia, kde je viac ako 200 anjelov. Výstava Šumenie anjelských krídel, ktorej časť je aj v Arcidiecéznom múzeu, prepája odvekú tému anjelov od starozákonných príbehu až po anjela 20. storočia. „Máme tu diela starých majstrov, ale aj súčasných českých a slovenských autorov, ako je Ľudovít Fulla, Mikuláš Galanda, či multimediálna výtvarníčka Dorotu Sadovská,“ hovorí nám autorka a kurátorka výstavy Gabriela Elbelová

Zorganizovanie výstavy bolo náročné, pretože bolo potrebné zapožičať diela od 60 vlastníkov, ale oplatilo sa. „Záujem je značný, chodia rodiny i školy aj preto, že sa výstava tak veľmi dotýka obdobia adventu a Vianoc,“ dodáva Elbelová. Každú nedeľu a každú prvú stredu v mesiaci máte vstup do múzea zdarma.

Po prehliadke si dávame večeru v štýlovej secesnej vile Vila Primavesi, ktorá vznikla ako sídlo bankárskej rodiny Otta a Eugenie Primavesi. Zdobil ju významný rakúsky maliar a grafik Gustav Klimt. Vo vile je dnes galéria a reštaurácia, ktorú si určite musíte užiť aj v lete. Z terasy je naozaj krásny výhľad.

 

 

5.Hrad Šternberk

Advent si neužijete len v historickom centre mesta. Adventnú výzdobu a vianočné workshopy pre školy robí aj kastelánka Helena Gottwaldová na neďalekom Hrade Šternberk. Pôvodne gotický hrad ponúka špeciálne vianočné prehliadky o tom, ako Vianoce slávila šľachta a obyčajný ľud, aké mali zvyky a tradície.

 

 

Než sme si obzerali vianočnú výzdobu a betlehemy, spievali dole na prízemí školáci vianočné pesničky. Deti počas prehliadky nadchne výstava historických bábik zo súkromnej zbierky Zdenky Petrůjovej. Posledná vianočná prehliadka bude o týždeň 17. decembra.

 

 

6. Svatý Kopeček

Vianočnou atmosférou na vás dýchne baroková bazilika Navštívenie Panny Marie na Svatém Kopečku, ktorý je od Olomouca vzdialený 8 kilometrov. Patrí k najznámejším pútnickým miestam v Česku, navštevujú ho turisti i pútnici, hlave zo Slovenska a Poľska. V máji 1995 ho pápež Ján Pavol II. vysvätil na baziliku minor.

 

 

„Kaplnku nechal postaviť olomoucký obchodník s vínom Jan Andrýsek. Sľúbil to Panne Márie, ktorú prosil, aby mu dovolila zbohatnúť, tak jej postaví kaplnku. Vtedy nebol šport a politika, bolo viac veriacich, tak takto nakladali s prostriedkami,“ hovorí nám legendu vzniku príjemný páter Bernard Petr Slaboch.

 

 

Obchodník nezbohatol, ale dedí peniaze po smrti švagra a Panna Mária mu pripomína sľub. „Vo veľkej fujavici, kde takmer prišiel o život, vetvičkami vytvoril kríž na mieste, kde neskôr kaplnku postavil,“ ukazuje nám páter stretnutie starozákonných žien Panny Márie a jej príbuznej Alžbety, vyobrazené na obrazoch v kaplnke. Najväčší dojem na vás v bazilike urobí pohľad do kupoly, presvetlenej a vyzdobenej ako klenba. Je zdobená príbehmi šiestich starozákonných žien: Abrahámovej ženy Sáry, Izákovej ženy Rebeky, Davidovej ženy Abigail, jeho druhej ženy Betsabe - Šalomonovej matky, Judity a Ester. 

 

 

7. Vianočná ZOO

V priľahlých zmiešaných lesoch na vás ešte čaká veľmi navštevovaná zoologická záhrada na rozlohe 42 hektárov. A to, že je zima, je naopak výhoda. Zvieratá, ktorých je tu asi 390 druhov, sú oveľa  aktívnejšie ako v horúčavách a komentované prehliadky robia vo vianočne vyzdobenej zoologickej záhrade aj vo večerných hodinách. Otvorené majú na Vianoce aj na Silvestra.

 

Koza bezoárová.  Foto - ZOO Olomouc

 

„Olomouc je mesto, ktoré má atmosféru, dýcha históriou a pritom je mladé duchom. Miestna univerzita je druhá najstaršia v Česku, študuje na nej aj veľa Slovákov a Sloveniek. Práve študenti mestu dodávajú energiu a sviežosť. Nájdeme tu veľa príležitosti poznávať, obdivovať architektúru, predovšetkým barokovú, objavovať romantické zákutia v historickom centre, ale aj si zašportovať, dobre a kvalitne sa najesť, pobaviť sa alebo len relaxovať. Veľkým plusom je i dobra dostupnosť zo Slovenska. Z Bratislavy sa dá cesta zvládnuť za 2 hodinky autom alebo zhruba za 3 hodiny vlakom,“ hovorí Nora Gill z českej centrály cestovného ruchu Czech Tourism, ktorá adventnú atmosféru v Olomouci označila za príjemnejšiu než je vo Viedni alebo v Salzburgu.

 

 

Prečítajte si aj Najvyšší vianočný stromček či najviac vianočných svetielok. Navštívte 5 originálnych vianočných trhov