Na bicykli jazdí stále. Je jedno, či sú horúčavy, padá sneh alebo musí ísť do práce v obleku. Martin Blum si berie bicykel aj do vlaku. Tak prišiel z Viedne do Bratislavy. Vlakom na petržalskú stanicu a tam si rozložil svoj skladací bicykel. Martin Blum to má napokon v popise práce. Je viedenským cyklistickým koordinátorom.

„Muži to majú jednoduchšie, nielen pre oblečenie, ale hlavne pre topánky. Aj ja chodím do práce na bicykli, mám to 1,5 kilometra, ale len vtedy, ak nemám dôležité stretnutia,“ hovorí poslankyňa viedenského parlamentu Susanne Blum za sociálnych demokratov (SPÖ).

 

 

Jazdí sedem percent

Vo Viedni, kde s cyklistickými chodníkmi začali už v roku 1983, používa dennodenne bicykel 7 percent obyvateľov rakúskeho hlavného mesta, v Bratislave je to jeden až jeden a pol percenta. Obe hlavné mestá sa snažia zmeniť postoj ľudí, aby sa zo športovania na bicykli stala každodenná záležitosť. Chcú, aby viac ako autom, jazdili obyvatelia oboch miest verejnou dopravou, pešo alebo na bicykli. Pre vlastné zdravie i lepšie životné prostredie v mestách, ktoré bojujú s nárastom obyvateľstva i premávkou v uliciach.   

„U nás je to hlavne o bezpečnosti. Ľudia majú strach, že sa stane nehoda a že nie sú bezpečné cesty. Teraz sú to rodičia s deťmi, ktorých jazdí na bicykli stále viac. V niektorých častiach Viedne to ide ľahšie, v niektorých ťažšie. Rodičia berú bezpečnosť ešte vážnejšie,“ dodáva Blum.

 

 

V rakúskom hlavnom meste mali začiatkom 90. rokov 190 kilometrov cyklistických chodníkov, v decembri 2014 to už bolo 1270 kilometrov.

Poslankyňa Blumová rozdeľuje Viedenčanov do troch skupín. Asi 20 percent je podľa nej takých nadšencov ako je Martin Blum, ktorí bicyklujú dennodenne a o ničom ich presviedčať nemusíte. Desať percent naopak nikdy nepresvedčíte, pre nich je auto sväté a na bicykel nepresadnú. Ostáva teda 70 percent Viedenčanov, ktorí sú ochotní o tom premýšľať. A do nich sa oplatí investovať.

„Ide o to, aby si ľudia nemuseli vyberať, aby nemuseli voliť medzi autom a bicyklom, jazdou metrom alebo peši, ale aby o tom rozmýšľali, že dnes je lepšie ísť pešo, iný deň vybrali bicykel, niekedy šli autom alebo metrom. Len, aby o tých možnostiach rozmýšľali. Keď svieti slnko, nemám termín, môžem ísť aj na bicykli,“ vysvetľuje prístup Susanne Blum.  

 

 

Vyčistiť si hlavu

Pripomína, že jazdiť autom je stále namáhavejšie. Stojí to benzín, je problém  s parkovaním v centre mesta a pri súčasnej premávke sa musíte veľmi koncentrovať. „Po namáhavom pracovnom dni je fajn vyčistiť si hlavu na bicykli,“ dodáva viedenská poslankyňa.  

Viedeň, ktoré má niekoľko titulov najlepšieho mesta pre život, investuje milióny do chodcov, peších zón i cyklistických ciest. Tento rok vyhlásila Viedeň rokom pre chodcov, prvý augustový deň otvorili pešiu zónu na slávnej nákupnej ulici Mariahilferstrasse, čo stálo 25 miliónov eur.

Do cyklistov investujú podľa Bluma 6 až 7 miliónov eur ročne. „Investovať do bicyklov je vždy lacnejšie ako investovať do infrašktruktúry alebo metra. A platí to aj pre ľudí. Mať bicykel je lacnejšie ako mať auto,“ dodáva viedenský koordinátor.

Odkladacích stojanov je dnes vo Viedni asi 36-tisíc. Takmer dvakrát toľko ako ich bolo v roku 2008.

 

Nárast počtu cyklistov na niektorých viedenských uliciach.

 

 

 

Zapojilo sa 55 miest

Na Slovensku je najväčším problémom zmena postoja cyklistov, úradov i firiem.

„Ľudia majú obavy, aby mali pri bicyklovaní bezpečné miesta, aby si mohli bez problémov odložiť bicykel, aby mali podporu aj u zamestnávateľa, aby ich rešpektovali vodiči na cestách,“ hovorí slovenská národný cyklokoordinátor Peter Klučka, ktorý sám jazdí do práce na bicykli už desať rokov.

V máji, keď ministerstvo dopravy, spojov a regionálneho rozvoja vyhlásilo súťaž pre firmy, ktorých zamestnanci budú v máji chodiť do práce a z práce na bicykli, zapojilo sa 3000 Slovákov v 55 mestách. „To je znak, že ľudia bicykel chcú využívať,“ dodáva Klučka.

Do roku 2020 chce ich podiel Klučka zvýšiť na desať percent v rámci celého Slovenska.

 

Prečítajte si aj Chystáte sa na bicykel? Tu sú štyri tipy na výlet

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.