Láska a nenávisť. Určite mnohé poznáte, aká tenká hranica môže byť medzi nimi. Obe emócie patria k najsilnejším, a tak sa môže stať, že budeme existovať striedavo v oboch a niektoré vzťahy dokonca bez týchto extrémov ani fungovať nebudú. Ale ako je to možné? Ako môžeme v jednej chvíli cítiť lásku  a vzápätí dotyčného nenávidieť?

V Spojených štátoch sa takémuto vzťahu hovorí Love- Hate. Podľa odborníkov vzniká preto, že niektoré z nervových okruhov v mozgov, ktoré vyrábajú pocit nenávisti, sú rovnaké ako tie, ktoré sa používajú na výrobu pocitu lásky. Láska i nenávisť sú tak dve nerozlučné sestry a obe dokážu páchať extrémne krásne, ale aj extrémne zlé veci. Ten z partnerov, ktorý má nízke sebavedomie, si vo chvíľach, keď je mu dobre, svojho partnera idealizuje a tento pocit v ňom vyvoláva pozitívne emócie. Ale pri prvom náznaku, že by mohol mať partner alebo partnerka nejakú chybu, sa začne prehnane zameriavať na všetky možné negatíva tak, aby ich mohol využiť k rozchodu a neriskovať sám pred sebou chybu.

 

 

Ako správne využiť negatívne emócie

To, že nám emócie kolíšu od rána do večera, nie je žiadna novinka a rovnako tak kolíšu emócie aj voči partnerovi či partnerke. Takže, ak sa sami seba pýtate, či stavy nenávisti môžu vzťahu poslúžiť, určite vás prekvapí, že rozhodne áno – pocity nenávisti totiž môžu rozhýbať a posilniť komunikáciu a pocity blízkosti. V prípade, že to nezvládnete môžu nezhody vo vzťahu skončiť aj katastrofálne.

Ak máte vážne manželské problémy, vyhľadajte pomoc okamžite. Je nepochopiteľné, že priemerný pár trpí problémami aj šesť rokov, než vyhľadá odbornú pomoc v poradni. Častokrát pritom len s pomocou odborníkov dokážete nájsť vysvetlenie vášho správania sa v mene lásky a nenávisti.

Je to paradoxné, ale čím viac vo vzťahu cítime istotu, tým viac túžime po vzrušujúcej neistote. Pretože istota začne po istej dobe nudiť. Ak si však budeme vedieť vytvoriť rovnováhu medzi istotou a neistotou, vedieť sa naučiť pracovať s túžbou hľadať to, čo nemáme, potom sme vyhrali.

 

 

Recepty na šťastný vzťah

 

Komunikujte

Dobrá komunikácia je nutná a nepostrádateľná pre každý vzťah, v manželstve zvlášť.  Ak budete otvorene a úprimne komunikovať o deťoch, financiách alebo vedení domácnosti a svoje pocity nebudete skrývať, ale naopak ich zdieľať, vybudujete si medzi sebou silné puto. Nesmiete čakať alebo si myslieť, že vám partner číta myšlienky. Všetko, čo cítite, mu povedzte a určite sa vám to vo vzťahu niekoľkonásobne vráti.

 

Fyzické prepojenie

Dotyk, objatie a bozky, to všetko sú veci, ktoré nemôžu chýbať vo vašom vzťahu ani deň, ani hodinu. Fyzický kontakt je niečo ako nadprirodzené spojenie dvoch bytostí. Odborníci dokonca radia, že ak potrebujete zlepšiť svoj intímny život, skúste spoločne športovať alebo chodievajte na tanečné lekcie. Uvidíte, čo to urobí. Cvičenie vás navyše zbaví stresu a pomôže vám cítiť sa príťažlivo.

 

 

Umenie kompromisu

Že neviete cúvnuť a odpúšťať? Potom by ste sa mali zmeniť. Kompromis, to je totiž čarovná vec, ktorú musíte vedieť vo vzťahu používať. Kým v období zamilovanosti sme často zmätení opojnými pocity a mnoho vecí nevidíme - tá pravá láska sa vyznačuje tým, že veci vidíme, ale dokážeme ich spoločnou starostlivosťou pochopiť a vedieť vyjsť druhému v ústrety. Aj keď mnohokrát pritom škrípeme zubami.

 

Odpúšťať je ľudské

Povedať tomu druhému, že mu odpustíme znamená, že viete, že nikto nie je dokonalý a každý z nás robí chyby. To je naozaj umenie. Určite existujú veci, ktoré sa odpustiť nedajú, ale je oveľa viac tých, ktoré odpustiť dokážeme. A ak to urobíte, hneď sa vám bude žiť lepšie.

 

 

Dôvera nadovšetko

Ak máte otvorený a úprimný vzťah, dôvera je prirodzenou súčasťou vašej lásky - ak sa dôvera stráca, bojujte o ňu, bez nej to jednoducho nejde. Verte, že ak dôverujete svojmu partnerovi alebo manželovi, keď ho podporujete v jeho snoch, či už životných alebo pracovných, tak to nielen prospieva vášmu vzťahu, ale pomôže splniť si sny a ciele vám obom.

 

Čas pre seba

V žiadnom prípade sa nezbavujte vo vzťahu svojich osobných cieľov a snov. Neriskujte stratu svojej individuality. To, že si ju zachováte, vám pomôže držať sa pri zemi aj v čase, keď lietate v oblakoch a neriskujete tvrdý pád do osamelosti. Ak na to máte čas, choďte na dovolenku aj sama s kamarátkami a potom aj s partnerom, podnikajte veci sama, aj spoločne s ním - len tak nebudete v strese a budete cítiť radosť zo života.

 

Prečítajte si aj Češky podávajú návrhy na rozvod častejšie ako ich manželia

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.