„Moja babička žila s dedom 53 rokov. Boli spolu každý deň, vychovali štyri deti a stále sa milovali, dokázali si odpúšťať,“ spomína 33-ročná Romana z Prahy. Až po smrti deda sa od babky dozvedela, že mal dva roky po svadbe vzťah na pracovisku. „Babičku však ani nenapadlo sa hneď rozvádzať. Vydržala to a odpustila. To dnes už vie asi málokto. Ja by som to nedokázala. Radšej budem sama, ako žiť s niekým, pre koho už nie som tá jediná," hovorí Romana.

Za mnohými rozvodmi v Česku je práve nevera. Tú v návrhoch na rozvod manželstva uvádza ako najčastejšiu príčinu rozvodu väčšina párov, pričom neverní sú častejšie muži. A kto sa v Česku rozvádza častejšie? Prekvapivo ženy, tie podajú až dve tretiny návrhov. A nemožno nespomenúť číslo, ktoré neznie príliš prívetivo - pätina z rozvádzajúcich sa to nerobí prvýkrát.

 

 

Po trinástich rokoch

Česi sa rozvádzajú po rôzne dlhých vzťahoch, podľa prieskumov po štyroch, ale aj po 25-tich rokoch. Spoločný život vydrží českým párom väčšinou okolo trinástich rokov, v posledných rokoch pribúda rozvodov párov, ktorí sú spolu aj štvrť storočia a viac. Aj napriek tomu však počet rozvodov v Česku v posledných rokoch zdanlivo klesá. Zatiaľ čo v roku 2013 ich bolo takmer 28 tisíc, o osem rokov skôr o 3 tisíc viac. Lenže ubúda aj svadieb, a tak je štatistika neúprosná: v Česku sa rozpadá polovica manželstiev. Je to veľa, ale nie je to najviac v Európe. Vedú krajiny na severe Európy, viac sa rozvádza ešte napríklad v Lotyšsku alebo vo Švédsku.

Slovensko je na tom s rozvodmi lepšie. V roku 2012 sa rozviedlo 10 948 párov, čo bolo o 154 menej ako rok predtým.

 

 

Ľahký rozvod

A dôvody? Jedným u nich je aj to, že v Česku je nižší počet veriacich ľudí. Ľudia už nechápu zväzok manželský ako niečo posvätného. Čo Boh spojil, človek nech nerozlučuje, tu neplatí. Okrem nižšieho počtu veriacich je na vine tiež až príliš jednoduché rozvádzanie, legislatíva je v tomto prípade veľmi benevolentná.

"S manželom sme sa rozviedli po ôsmich rokoch vzťahu a troch rokoch manželstva. Deti sme nemali a tak stačilo len podpísať papier o dohode a bolo po všetkom," spomína Jana, ktorá sa vydávala z veľkej lásky a o rozvode nikdy neuvažovala. Opakovaná nevera jej muža ju však nakoniec prinútila podať návrh na rozvod.

Manželia väčšinou uvádzajú ako dôvod k rozvodu rozdielnosť pováh, otázkou je, ako často je skutočným dôvodom práve ona spomínaná nevera, alebo napríklad sexuálny nesúlad. Podľa odborníkov chýba mladým ľuďom predovšetkým umení udržiavať vzťah, vzájomne sa ctiť a tolerovať. Dnešná doba vychováva individuality a stále viac ľudí sa nevie prispôsobovať tomu druhému, alebo v horšom prípade považuje za samozrejmé, že sa prispôsobí na sto percent ten druhý. A tu je tá priepasť, kam padá celý vzťah.

 

Zdroj - wikipedia.org

 

Kvôli deťom

V Česku je teraz trendom žiť spolu len kvôli deťom. Štyridsaťdvaročná Kateřina sa rozviedla pred rokom, posledných päť rokov žili s manželom len kvôli dcére a každý mal už svojho nového partnera. Ako Kateřina sama priznáva, chceli pred dcérou predstierať, že má úplnú rodinu: „Lenže to nefunguje, už má desať a rozpozná, keď sa ľudí nemilujú. Aj keď sme sa snažili, predstierať lásku jednoducho nejde. A tak sme sa rozhodli to ukončiť. Cítim sa teraz skvele a verím, že aj malá Klárka to všetko raz pochopí, aj keď už teraz to vníma viac-menej tak, že mamička je šťastná a otecko tiež, a tým pádom môže byť šťastná aj ona."

Nebrať sa a žiť spolu len tak "na kôpke" uprednostňuje čoraz viac ľudí. V Česku tak stále viac a viac pribúda rodín "bez prstienkov". A ako sa k číslam rozvodovosti stavia štát, pre ktorý vždy platilo ono omieľané a napriek tomu v mnohých ohľadoch pravdivé - rodina je základ štátu? "Nemáme právomoci a ani ich mať nemôžeme, aby sme nútili ľudí spojiť svoje životy úradne. Stabilný zväzok - to je to, čo je pre štátnu rodinnú politiku podstatné, " uvádza Ministerstvo práce a sociálnych vecí ČR.

 

 

 

 

Ďakujeme, že ste článok dočítali až do konca. V tejto chvíli už pripravujeme ďalší.

 

 

Spoplatnené s PlatbaMobilom.sk.