Únia žien Slovenska si v pondelok zvolila za novú predsedníčku Janu Vaľovú. Zvolila si ju, hoci tým porušila vlastné stanovy. Občianske združenie Únie žien Slovenska má totiž hneď v úvode stanov napísané, že je to NEPOLITICKÉ, dobrovoľné združenie žien pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Od pondelka ho vedie aktívna politička a poslankyňa NR SR za vládnu stranu SMER-SD Jana Vaľová. Členky v tom zrejme žiadny rozpor nevidia.

Pred Vaľovou totiž Úniu žien Slovenska viedla 22 rokov Irena Belohorská. Predsedníčkou sa tiež stala ako aktívna poslankyňa za Mečiarovo HZDS.

Únia žien Slovenska sa v stanových charakterizuje ako nepolitické združenie, ale nepôsobí tak.  

 

 

Je nástupníckou organizáciou totalitného Slovenského zväzu žien, pričom do novembra roku 1997 pôsobila pod názvom Demokratická únia žien Slovenska. Stala sa nástupkyňou, ktorá zdedila veľký majetok na úkor iných ženských organizácií, ktoré pôsobili po revolúcii. Ako v roku 1992 uviedla v rozprave poslankyňa Rozinajová “Demokratická únia žien Slovenska k 30. aprílu 1991 mala hodnotu majetku 91 139 000 Kčs. Získala kvalitne vybavené priestory, techniku, autopark, príjmy z vydavateľstva Živena, nehnuteľný majetok na Štefánikovej ulici a kaštieľ v Brunovciach.”

Kde majetok skončil, jasné nie je, posledné roky má združenie oficiálne príjmy z dvoch percent, ktoré nepresiahli hodnotu 15-tisíc eur. Na facebooku majú 64 lajkov a na webe je najnovší príspevok z februára o tom, že Únia žien Slovenska podporuje slovenské tradície - fašiangy. 

Nová predsedníčka to môže zmeniť. Napokon je to poslankyňa vládnej strany, ktorá má teraz menej povinností, keďže prišla o post primátorky mesta Humenné. Mesto, ktoré viedla dve volebné obdobia, skončilo na poslednom mieste v rebríčku Transparency International. Pred komunálnymi voľbami sa hovorilo o zastrašovaní kritikov i oponentov, atmosféru v meste mnohí porovnávali so socializmom.

Od pondelka vedie Vaľová Úniu žien Slovenska, ktorá má 12-tisíc členiek a chce zlepšovať postavenie žien na Slovensku. Na sociálnej sieti k svojmu zvoleniu pripojila výzvu: “Píšte mi, ak poznáte kreatívne a šikovné ženy, ktorých zručnosť si zaslúži propagáciu a uznanie. Taktiež mi posielajte silné príbehy, ktoré pozitívne zmenili farbu života ženám a ich okoliu a sú príkladom a inšpiráciou pre iných.”

Jana Vaľová nepreukázala v politike žiadne vlastnosti, pre ktoré by ju mali ženy nasledovať. Nie je dôvod, aby ktorákoľvek skutočne kreatívna a šikovná žena mala záujem o jej podporu. Nehovoriac o tom, že pochádza z politickej strany, ktorej najväčším počinom pre ženy je prostoduchá oslava MDŽ.