
Ceny Grammy 2024 ovládli ženy. Taylor Swift porazila aj Sinatru
V štyroch hlavných kategóriách si hudobné ceny Grammy počas slávnostného galavečera prebrali iba ženy. Vysielanie sledoval rekordný počet ľudí.
Redakcia Žien v meste · 5. februára 2024 · 2 min čítania
Žiadny umelec nezískal viac cien Grammy za najlepší album roka ako speváčka Taylor Swift. V noci z nedele na pondelok k rekordnej zbierke pridala Grammy za album Midnights. Počas slávnostného galavečera v Los Angeles navyše oznámila, že v apríli vydá nový album s názvom The Tortured Poets Department.
Taylor Swift sa to podarilo ako prvej v dejinách najprestížnejších hudobných cien. Keďže v najsledovanejšej kategórii už predtým vyhrala trikrát, porazila a predstihla také mená ako Frank Sinatra, Stevie Wonder a Paul Simon.
Vysielanie sledovalo v priemere 16,9 milióna ľudí, čo je to najviac od roku 2020 pred pandémiou covidu.
Ceny Grammy 2024 brali ženy
„Chcem vám povedať, že toto je najšťastnejší moment môjho života,“ uviedla podľa agentúry AP pri preberaní ceny americká speváčka Taylor Swift.
Odovzdávanie cien Grammy, ktoré sa vnímajú ako najvýznamnejšie hudobné ocenenia na úrovni filmových Oscarov, ovládli tento rok ženy.
Grammy za najlepšiu pieseň roka získala v nedeľu v Los Angeles americká speváčka Billie Eilish so skladbou „What Was I Made For?“ známou z filmu Barbie.
miley cyrus, the icon that you are…#Grammys pic.twitter.com/55gFYeB5lB
— ً (@MileyIsInspired) February 5, 2024
Americká speváčka Miley Cyrus získala svoju prvú Grammy so skladbou Flowers a získala tak ocenenie za najlepší sólový popový výkon. Najlepšou novou umelkyňou je americká speváčka a skladateľka Victoria Monét, ktorá sa minulý rok uviedla debutovým albumom Jaguar II s piesňami v štýle r’n’b.
Americká speváčka SZA, ktorá mala najviac nominácií, získala cenu za najlepšiu R&B skladbu (Snooze).
Ceny Grammy 2024
Album roka
Midnights – Taylor Swift
Nahrávka roka
Flowers – Miley Cyrus
Nový interpret
Victoria Monét
Pieseň roka
What Was I Made For? – Billie Eilish
Najlepší popový vokálny album
Midnights – Taylor Swift
Najlepšia R&B pieseň
Snooze – SZA
Najlepší countryový album
Bell Bottom Country – Lainey Wilson
Najlepšia sólová popová performance
Flowers – Miley Cyrus
Najlepší folkový album
Joni Mitchell v Newport – Joni Mitchell
Producent roka
Jack Antonoff
Najlepšia popdanecová nahrávka
Padam Padam – Kylie Minogue
Najlepší R&B album
Jaguar II – Victoria Monét
Najlepší rapový album
Michale – Killer Mike
Najlepší alternatívny album
The Record – Boygenius
Najlepší rockový album
This Is Why – Paramore
Najlepšie metalové performance
72 Seasons – Metallica
Mohlo by vás zaujímať
Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu
Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie
Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026
Dr. Michaela Musilová pracovala 6 dní pod vodou. Získala unikátnu certifikáciu akvanautky
Dr. Michaela Musilová získala unikátnu certifikáciu „akvanautky“ od Profesijného združenia inštruktorov potápania vďaka misii SEA STAR.
Redakcia Žien v meste · 25. augusta 2026
Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie
Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna
Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026



