Slovenská kultúra pred pár rokmi dostala na frak, keď pesničku s rovnakým názvom naspieval Patrik Vrbovský a.k.a. Rytmus. Dnes už tak nikomu nenadáva Patrik, ale toto slovíčko je stále veľmi obľúbená urážka žien po celom svete a udalosti posledných týždňov ukazujú na to, že je to univerzálna odpoveď na väčšinu situácií, v ktorých sa môže ocitnúť každá z nás.

Poďme sa trošku porozprávať o Taylor Swift. Môžete ju milovať, môžete ju nenávidieť, faktom je, že táto žena už takmer dvadsať rokov vydáva jeden album za druhým, strieda žánre, experimentuje a hlavne, nikdy nevydala pesničku, ktorú by si sama nenapísala.

Taylor Swift je fenomén

Taylor Swift je skrátka fenomén, ktorý málokoho nechá chladným. Okrem iného, verejnosť mimoriadne baví fakt, že veľmi často píše z vlastnej skúsenosti. Keď spieva o láske a zrade, spieva o tom, čo zažila. Veľakrát sa nájde niekto, kto jej piesne označí za pranie špinavej bielizne, dokonca som sa stretla s tým, že ju obviňovali, že tých ľudí iba využila, aby sa po ich príbehu vyškriabala hore. Evidentne nie je jednoduché byť Taylor Swift...

Občas si niekde prečítam komentár, že je síce talentovaná, ale niečo na nej je strašne nesympatické. Prečo musí stále spievať o situáciách a ľuďoch, ktorí k nej neboli féroví alebo láskaví? Po tak krátkom vzťahu predsa nemôže spievať o tom, že ju ten pán zmrzačil, to fakt preháňa....a mňa ide trafiť šľak!

V prvom rade, to ako kto prežíva svoje vlastné rozchody nie je vecou verejnej debaty. Keď má žena pocit, že ju vzťah s mužom zmrzačil, tak ju zmrzačil! Nemáme právo nikomu diktovať, ako sa má v tej-ktorej situácii cítiť, nepolemizujeme o tom… Každý z nás má právo na to, vysporiadať sa s osudom po svojom. Na čo sa ale v tomto novodobom hone na čarodejnice trochu zabúda je, že tá žena je umelkyňa.

Skladateľka a textárka par excellence, zdá sa len, že to, že je žena je nezlučiteľné s verejným uznaním. Mužskí interpreti veľmi často vo svojich piesňach používajú označenie „bitch“. Nie je veľa slov, ktoré by sa s týmto skvostom rýmovali, čiže druhý verš väčšinou končí rovnako, ale nestretla som sa s tým, že by sa hromadne na internetoch rozoberalo, že to asi nebude ozajstný umelec, keď si ventiluje komplexy vo svojich textoch....

A sme v roku 2023, Taylor Swift je na vrchole svojej kariéry. Jej posledný album láme rekordy, koncertné turné The Eras Tour predpokladá zárobky vyše miliardy dolárov.

Taylor sa stala prvým interpretom v 64-ročnej histórii Billboard hot 100, ktorý obsadil všetkých 10 prvých priečok naraz!!! Prvých 10 pesničiek rebríčka top 100 patrí Taylor, niečo, čo sa nepodarilo ani Beatles! A aby to nebolo len o mamone, nedávno sa vyšla informácia, že v rámci svojho turné vyplatila Taylor 55 miliónov dolárov v bonusoch svojim zamestnancom.

Jeden by si povedal, wow, tá toho už dokázala, to je fajn. Ale Taylor má 34 rokov a je žena. Koho by zaujímal jej talent alebo úspechy, keď môže rozoberať jej súkromie?

Taylor Swift a jej verejné súkromie

Taylor Swift začala randiť s nejakým „hviezdnym“ hráčom amerického futbalu a mala tú drzosť ukázať sa na tribúne štadiónu s jeho matkou. Ako žene mi je trápne sledovať nové a nové vtipy o jej fotkách, kde fandí mužovi, ktorý sa verejne priznáva, ako ju uznáva a aká je skvelá....internet z nás vždy dostane von to najhoršie.

A futbalový klub, kde milý Travis hrá, si nevie jej prítomnosť vynachváliť. Kamery ju non-stop ukazujú na veľkých obrazovkách, svet šalie a tzv „Swift effekt“ sa v ich prípade dá celkom dobre vyčísliť. V predaji lístkov a blbostičiek klubu im vyniesol 24,7 milióna dolárov....vedia presne, koľko peňazí im pár fotiek Taylor v publiku prinieslo.

X/Twitter sa hemží správami majiteľov iných futbalových klubov, ktorí ju verejne vyzývajú, aby začala randiť s jedným z ich hráčov. Tweety jej vytýkajú, že chodí na štadión len, aby si uchmatla trochu pozornosti. Nájdu sa aj takí, ktorí ju obviňujú z povrchnosti, so svojou slávou by mala radšej chodiť s nejakým vedcom špecializujúcim sa na globálne otepľovanie.

Korunu všetkému nasadil podcast z prostredia amerického futbalu, kde sa jeden z moderátorov seriózne vyjadril, že je presvedčený, že to Taylor robí iba pre svoju popularitu a vyjadril sa, že jej citom uverí, až keď uvidí video, na ktorom bude mať s Travisom sex....naozaj?

Naozaj svet uviazol v bode, kde je 12-násobná víťazka Grammy, úspešná žena, ktorej majetok sa odhaduje na 750 miliónov dolárov označená za zlatokopku? Sme tak bezcitní, že nám prekáža, keď mladá žena, ktorá sa možno práve zamilováva, príde na štadión pozrieť na muža, čo sa jej páči? Naozaj si myslíme, že tam príde len, aby si urobila PR? Na tom istom štadióne, ktorý sama dokáže vypredať do posledného miesta.

Mám taký pocit, že ono je trošku jedno, kto to je. Prečo sa musíme stále obhajovať? Prečo si musíme dávať stále pozor na každé slovo a gesto, aby boli naše úspechy a vedomosti brané seriózne? Aby sme náhodou nikomu nešliapli na otlak a nevypočuli sme si, že sme aj tak len hysterické, po pozornosti bažiace ženy?

Som si istá, že Taylor Swift si s touto absurdnou situáciou poradí sama najlepšie. Nie som si úplne istá, či to jej rodiaci sa vzťah ustojí a to ma úprimne mrzí. Čo ma ale mrzí najviac je, že ešte stále žijeme vo svete, kde sa ženský úspech neodpúšťa...