Slávnostné udeľovanie Zlatých glóbusov ovládla v nedeľu večer životopisná dráma Oppenheimer, ktorá získala 5 cien. Film získal Zlatý glóbus za najlepšiu drámu a Christopher Nolan si odniesol cenu za najlepšieho režiséra.

Najlepší je Oppenheimer

Cillian Murphy zvíťazil v kategórii najlepší herec za úlohu amerického fyzika Roberta Oppenheimera a najlepším hercom vo vedľajšej úlohe sa stal Robert Downey Jr., ktorý si zahral Oppenheimerovho soka. Film okrem toho získal aj cenu za najlepšiu hudbu.

Murphy vo svojej reči vyzdvihol prácu Nolana ako vizionárskeho režiséra a Downey Jr. označil film Oppenheimer za majstrovské dielo. "Nebolo vôbec samozrejmé, že o jednom z najtemnejších okamihov v dejinách ľudstva vznikne ukecaný trojhodinový film s ratingom R," povedala podľa AP producentka Emma Thomas, ktorá si s režisérom Nolanom preberala hlavnú cenu.

Barbie nominácie nepremenila

Najväčší súper Oppenheimera v kinách film Barbie, filmová satira režisérky a scenáristky Grety Gerwig, ktorá mala najviac - až 9 nominácií, získala nakoniec dve ceny. Sošku pre najlepší song, ktorým sa stala záverečná klavírna balada What Was I Made For? od Billie Eilish a jej brata Finneasa O'Connella, a ocenenie za mimoriadny komerčný úspech.

To je novovzniknutá cena pre film s najvyššími celosvetovými tržbami zo všetkých. Barbie sa to podarilo, keď zarobila 1,4 miliardy dolárov.

Predstaviteľka Barbie, herečka Margot Robbie, prišla na pódium v ružových šatách pripomínajúcich bábiku Barbie Superstar z roku 1977. "Radi by sme túto sošku venovali všetkým, ktorí sa kvôli nášmu filmu obliekli a išli na to najlepšie miesto na svete: do kina," odkázala a pripomenula ďalší veľký úspech producentov, ktorým sa podarilo nadchnúť ľudí, aby chodili do kín na Barbie oblečení v ružovom.

Emma Stone je najlepšia herečka v komédii 

Cenu za najlepšie komédiu alebo muzikál si odniesol film Chudiatko (Poor Things) v hlavnej úlohe s Emmou Stonovou, ktorá tiež vyhrala v kategórii najlepšia herečka v komédii alebo muzikáli.  Emma Stone v nej hrá viktoriánsku mladú ženu, ktorej nekonvenčný vedec vráti život a ona sa sexuálne aj inak prebúdza napriek dobovým predsudkom.

Lily Gladstone je najlepšia herečka v dráme

Najlepšou herečkou v kategórii dráma sa stala Lily Gladstone, predstaviteľka indiánskej manželky, ktorú si aj pre jej rozprávkové bohatstvo v dobovom filme Zabijaci rozkvitnutého mesiaca vezme beloch, ktorého stvárnil Leonard DiCaprio.

Tridsaťsedemročná Američanka prvé slová svojej ďakovnej reči predniesla v jazyku indiánskeho kmeňa Černonožcov, ku ktorému patrí. Herečka vyrastala v rezervácii. "Toto je historické víťazstvo a nepatrí iba mne," povedala Lily Gladstone.

Viac žien a menej belochov v asociácii

Odovzdávanie Zlatých glóbusov odštartovalo hollywoodsku sezónu cien, ktorá vyvrcholí 10. marca udeľovaním najznámejších cien Oscarov. Celebrity sa v nedeľu večer stretli v takom počte prvýkrát od chvíle, keď na jeseň skončil viac ako polročný štrajk hercov a scenáristov. Mnohí mohli až teraz propagovať filmy a seriály, v ktorých účinkujú a o ktorých dlhé mesiace mlčali, ako im v čase štrajku prikazovali odborové pravidlá.

Agentúra AP pripomenula, že novú éru začala aj usporiadateľská organizácia Zlatých glóbusov - Asociácia zahraničných novinárov v Hollywoode, ktorú obviňovali z rasizmu, sexizmu, zastrašovania i korupcie. Vyčítali jej, že nie je dostatočne etnicky a rodovo pestrá. V novom zložení je už skoro polovica žien a belosi tvoria len menšinu.

Táto spoločnosť sa teraz s podporou televízie CBS snaží urobiť z odovzdávania Zlatých glóbusov tretí najprestížnejší galavečer v roku po odovzdávaní filmových Oscarov a hudobných cien Grammy.