Ženy v meste
Prvá dáma Ukrajiny radí rodičom, ako pomôcť deťom zvládnuť pobyt v krytoch

Prvá dáma Ukrajiny radí rodičom, ako pomôcť deťom zvládnuť pobyt v krytoch

Podľa Oleny Zelenskej, ukrajinskej prvej dámy, by rodičia deti mali aj často ubezpečovať, že náročnú situáciu spoločne zvládnu.Objímajte dieťa častejšie – bude sa cítiť chránené, odkázala Zelenská rodičom.

Redakcia Žien v meste · 17. marca 2022 · 2 min čítania

Ukrajinská prvá dáma Olena Zelenská radí rodičom, ako pomôcť deťom zvládnuť pobyt v krytoch civilnej obrany. Upozornila, že u mnohých ukrajinských detí, ktoré sú zvyknuté „na život v pokojnej a krásnej krajine“, vyvoláva nútený pobyt v kryte strach.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská sa stala jedným zo symbolom vytrvalosti a odvahy svojho národa. Scenáristka, vizionárka a obhajkyňa ľudských práv komunikuje od vypuknutia konfliktu s občanmi Ukrajiny cez sociálne siete. Stala sa tvárou žien, ktoré bojujú za Ukrajinu.

Olena Zelenská radí rodičom

V príspevku na sociálnej sieti zdôraznila, že hlavnou úlohou dospelých je „zachovať im a chrániť ich detstvo, ako sa len dá“, pretože „ony sú naša budúcnosť“. Zelenská rodičom radí, aby si všímali, v akom psychickom stave je ich dieťa.

Prvá dáma Ukrajiny neignorovať ich želania a potreby, aj keď sa v danom čase nemusia zdať príliš vážne. Uvádza tiež, že je dôležité hovoriť o svojich pocitoch a prejavovať ich. „Objímajte dieťa častejšie – bude sa cítiť chránené,“ apelovala v ďalšej z rád, pričom spomenula aj nutnosť dodržiavať zvyčajnú dennú rutinu.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenska.  Foto – wikipedia.org

Podľa názoru ukrajinskej prvej dámy by rodičia deti mali aj často ubezpečovať, že náročnú situáciu spoločne zvládnu. V posledných týždňoch Zelenská opakovane využívala sociálne siete, aby upozornila na ťažké postavenie ukrajinského národa.

Zelenská podporuje Ukrajinu a manžela

Na záver jedného zo svojich príspevkov, ktorý zverejnila pred týždňom, vyjadrila presvedčenie, že Ukrajinci vďaka svojej „jednote v láske k Ukrajine“ napokon zvíťazia.

Olenin manžel, prezident Volodymyr Zelenskyj, sa stal stelesnením ukrajinského vzdoru voči ruskej invázii. Zelenská zasa využíva online priestor, aby podporila svojho muža a posilňovala povedomie o situácii na Ukrajine.

Keď Rusko 24. februára zaútočilo na Ukrajinu, Zelenskyj vo vyhlásení na videu vyhlásil, že do Kyjeva prenikli „nepriateľské sabotážne skupiny“, pričom on je ich cieľom číslo jeden a jeho rodina údajne číslo dva.

Zdieľať

Mohlo by vás zaujímať

Taliban ženám zobral školy, prácu aj hlas. Z Afganistanu prichádza vážne varovanie aj pre Európu

Od návratu Talibanu prišli afganské ženy o množstvo základných práv. Odborníci však upozorňujú, že tlak na postavenie žien silnie aj na starom kontinente. Sľuby o právach žien vystriedali ďalšie zákazy Keď sa Taliban v roku 2021 vrátil k moci, vyhlasoval, že bude rešpektovať práva žien v rámci islamského práva. Postupne však radikálne hnutie prijímalo ďalšie

Redakcia Žien v meste · 26. augusta 2026

Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali za domáce násilie

Jacques Moretti, majiteľ baru Le Constellation, kde pri požiari vo švajčiarskom lyžiarskom stredisku Crans-Montana zomrelo 41 prevažne mladých ľudí, je vo väzbe. Podľa miestnych médií majiteľa baru v Crans-Montane obvinili z domáceho násilia voči svojej manželke, ktorá je zároveň spolumajiteľkou podniku. Majiteľa baru v Crans-Montane zadržali O zatknutí muža ako prvá v nedeľu informovala televízna

Miriam Zsilleová · 24. augusta 2026