„Nepriateľ ma označil za cieľ číslo jeden. Chcú Ukrajinu zničiť politicky tak, že zničia hlavu štátu. Moja rodina je číslo dva,” povedal v druhý deň invázie na Ukrajinu Volodymyr Zelenskyj. Pochmúrny výrok ukrajinského prezidenta upriamil pozornosť celého sveta na ženu, ktorá doposiaľ stála v jeho tieni.

Prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská sa tak zo dňa na deň stala jedným zo symbolom vytrvalosti a odvahy svojho národa. Scenáristka, vizionárka a obhajkyňa ľudských práv komunikuje od vypuknutia konfliktu s občanmi Ukrajiny cez sociálne siete. Stala sa tvárou žien, ktoré bojujú za Ukrajinu.

Olena Zelenská a jej svedectvá o vojne

V utorok večer zverejnila emotívny list, v ktorom opisuje dôsledky trinásť dní trvajúcej vojny. "Tento list je mojím svedectvom z Ukrajiny," uvádza prvá dáma. "V informačnej vojne rozpútanej Ruskou federáciou sú všetky svedectvá veľmi dôležité,” vyhlásila v liste Zelenská. Udalosti, ktoré sa dnes odohrávajú na Ukrajine, sa podľa nej zdali pred  týždňom nemožné. Ruskú inváziu nazýva vraždením civilistov.

“Obzvlášť ťažko sa znášajú úmrtia detí,” píše Zelenská o konkrétnych príbehoch detí, ktoré zomreli pri ostreľovaní alebo podľahli zraneniam. Vojna podľa prvej dámy vplýva na ukrajinské ženy a deti žijúce v protileteckých krytoch. Tie sa v pivniciach nielen učia, ale aj prichádzajú na svet.

“K dnešnému dňu je už niekoľko desiatok takýchto bábätiek, ktoré vo svojom živote nikdy nepoznali mier,” pripomína Zelenská. Lekárska starostlivosť podľa nej chýba tisíckam pacientov s rakovinou, ľuďom so zdravotným postihnutím či osamelým starším ľuďom.

"Putin si myslel, že ukrajinské mestá dobyje bleskovou vojnou. Podcenil našu krajinu, ľudí a ich vlastenectvo. Ukrajinci, bez ohľadu na politické názory, materinský jazyk, presvedčenie a národnosti, stoja v jednote, ktorá nemá obdoby," napísala prvá dáma s tým, že Ukrajinci sa napriek všetkej hrôze nevzdávajú.

V liste sa poďakovala občanom Ukrajiny aj obyvateľom cudzích krajín, ktorí zhromaždeniami na námestiach vyjadrujú Ukrajine podporu. Tak ako viaceré osobnosti Ukrajiny, aj Zelenská žiada o uzavretie vzdušného priestoru nad krajinou. “Zavrite oblohu, na zemi si poradíme sami," prosí okolité štáty.

Ukrajinské deti narodené v bunkroch

Olena Zelenská od začiatku invázie na Ukrajinu využíva sociálne siete. Tesne po vypuknutí konfliktu zdieľala fotografiu ukrajinskej vlajky a vyjadrila obdiv svojim krajanom. “Môj drahý ľud, moji Ukrajinci. Pozerám sa dnes na vás na všetkých. Všetkých vás vidím v televízii, na uliciach, na internete. Ste úžasní! Som pyšná, že s vami žijem v rovnakej krajine,” napísala Zelenská.

Namiesto paniky zachováva pokoj. “Pozerajú sa na mňa moje deti. Budem vedľa nich, svojho muža a s vami,“ hovorí. Zelenská cez online médiá približuje zúfalé podmienky, v ktorých sa nachádzajú ukrajinské deti.

Minulý týždeň zverejnila fotografiu dieťaťa zavinutého v prikrývke. „Toto dieťa sa narodilo v kyjevskom protileteckom kryte. Malo sa narodiť pod pokojnou oblohou,” komentovala. Napriek vojne sú podľa Zelenskej Ukrajinci starostliví a láskaví, o deti narodené v bunkroch sa má kto postarať.

Cez víkend zverejnila prvá dáma v dojímavom príspevku čiernobiele fotografie ukrajinských detí, ktoré prišli počas vojny o život. “Apelujem na všetky nezaujaté média, povedzte túto hroznú pravdu. Ruskí vojaci zabíjajú ukrajinské deti. Povedzte to ruským matkám, povedzte im, čo robia ich synovia na Ukrajine,” rozhorčila sa Zelenská, “Povedzte im, že sú osobne zodpovední za smrť každého ukrajinského dieťaťa, pretože vyjadrujú tichý súhlas s týmito zločinmi.”

Oficiálne bola na Ukrajine dodnes potvrdená smrť už 38 detí, zranených bolo dvakrát toľko.

Mladá scenáristka a nádejný komik Zelenskyj

Kto je vlastne Olena Zelenská? Prvá dáma Ukrajiny sa, tak ako jej manžel, narodila a vyrastala v meste Krivoj Rog na juhu krajiny. Napriek tomu, že dvojica bola odmalička obklopená spoločnými priateľmi, Olena Zelenská (za slobodna Kiyashko) a Volodymyr Zelenskyj sa stretli až počas štúdia na Národnej univerzite Krivoj Rog v roku 1995.

Spájalo ich presvedčenie, že sa chcú venovať niečomu inému, ako svojmu odboru. Ona študovala architektúru, no snívala o scenáristike. On bol študentom práva, ktorý sa túžil stať komikom. A hoci architektúra nebola Zelenskej vysnívaným oborom, úspešne vyštudovala a získala červený diplom. Zelenskyj neskôr založil nahrávacie štúdio Kvartal-95 a Olena Zelenská v ňom pracovala ako scenáristka.

Podieľala sa na mnohých filmoch a seriáloch, ktoré sa vysielali na Ukrajine. Bol medzi nimi aj satirický sitkom Sluha ľudu, v ktorom Zelenskyj účinkoval.

V roku 2003 sa pár po ôsmich rokoch randenia zosobášil. Prvá dcéra Oleksandra sa narodila v júli 2004. O jedenásť rokov syn Kyryl. Olena Zelenská nikdy neľutovala, že sa nestala architektkou.

“Nepodaril sa mi jediný projekt. Podarilo sa mi však vybudovať silný manželský zväzok a založiť nádhernú rodinu,” povedala pre ukrajinské médiá.

Olena Zelenská bola v úzadí

Ukrajinská verejnosť spočiatku poznala Volodymyra Zelenského, úspešného herca a komika. Olena Zelenská, ktorá sa odjakživa vyhýbala pozornosti a radšej zostávala v úzadí, sa o kandidatúre svojho manžela na prezidentka dozvedela zo sociálnych sietí.

Zabudol jej o svojom rozhodnutí povedať, ako neskôr prezradila v rozhovore pre Vogue Ukraine.  "Prečo si mi to nepovedal?" spýtala sa manžela. "Zabudol som," znela odpoveď.

Napriek tomu, že bola Olena Zelenská spočiatku proti kandidatúre svojho manžela, keď na jar 2019 zvíťazil v druhom kole prezidentských volieb nad úradujúcim Porošenkom, hrdo stála po jeho boku. “Nie som rada na verejnosti. Ale nová realita sa riadi svojimi vlastnými pravidlami a ja sa ich snažím dodržiavať,” povedala po vyhratých voľbách.

Olena Zelenská a Volodymyr Zelenskyj po vyhraných prezidentských voľbách v apríli 2019.  Foto - TASR/AP  

Ako prvá dáma Ukrajiny hrá Zelenská kľúčovú úlohu v oblasti rodovej rovnosti,  boja proti domácemu násiliu, rozvoja kultúry a zdravia detí. Stojí za iniciatívou podpory ukrajinského jazyka, vďaka ktorej dnes nájdeme sprievodcov v ukrajinskom jazyku v múzeách v Rakúsku, Lotyšsku, Spojenom kráľovstve či Izraeli. Zelenská iniciovala aj kampaň za kvalitnejšiu a zdravšiu stravu v školských jedálňach, ktorá viedla k zmene legislatívy vo výžive detí.

Od začiatku invázie na Ukrajinu je rodina Zelenských rozdelená. Svoju ženu a deti videl ukrajinský prezident len dvakrát, ako povedal v rozhovore pre The Independent. Olena Zelenská sa spolu s deťmi ukrýva na mieste, ktoré z bezpečnostných dôvodov nie je známe.

“Nevieme ako dlho to bude trvať. Ale určite vyhráme. Sme tu a máme zbrane. Hovorí sa im jednota,” uzatvára v utorňajšom liste prvá dáma Ukrajiny.