O odvahe ukrajinských vojakov a civilistov, ktorí sa snažia brániť svoju krajinu sa hovorí denne. Málo sa však rozpráva o ukrajinských ženách, ktoré vo svojej krajine ostali bojovať, či sa do nej práve z tohto dôvodu vrátili.

Aj premiér Eduard Heger vyzdvihol vo svojom nedávnom prejave na bratislavskom Námestí SNP odvahu ukrajinských mužov, ktorí obetovali svoju bezpečnosť, aby ochránili autonómiu svojej krajiny. ,,Sláva ukrajinským mužom, ktorí sa vracajú na svoje územie, aby bránili svoju vlasť.’’ zaznelo v jeho prejave.

Ženy v ukrajinskej armáde

V ukrajinskej armáde však v rovnakej miere bojujú ženy. Podľa oficiálnych dokumentov zverejnených ukrajinskou vládou, tvorili začiatkom roka 2021 vojačky 15,5 percenta. Ich počet v armáde každoročne rástol od roku 2014, keď sa zvyšovalo napätie na východe Ukrajiny.

Okrem profesionálnych vojačiek sa do vojenskej obrany pridávajú aj civilistky. Medzi ne patrí aj Anastasiia Lenna, ktorá reprezentovala Ukrajinu v súťaži Miss. Na svojom Instagrame zverejnila fotografiu vo vojenskom oblečení a so zbraňou v ruke.

 

 

Aj prvá dáma Ukrajiny Olena Zelenská sa zo dňa na deň stala jedným zo symbolom vytrvalosti a odvahy svojho národa. Scenáristka, vizionárka a obhajkyňa ľudských práv komunikuje od vypuknutia konfliktu s občanmi Ukrajiny cez sociálne siete.

Po vypuknutí vojny s Ruskom zároveň Ukrajina zaviedla aj vojenskú službu pre civilistky a civilistov, ktorí sa stanú takzvanými ‘víkendovými bojovníkmi (angl. weekend warriors). Ide o vojenskú službu pre ľudí, ktorí vykonávajú klasické civilné zamestnanie, no vo svojom voľnom čase pomáhajú vojakom a vojačkám s rôznymi úlohami. Do tejto služby sa môže prihlásiť každý, kto má o to záujem a je vo veku od 18 do 60 rokov.

Napriek tomu, že sa oficiálny dokument Ministerstva obrany zasadzuje za zachovanie rodovej rovnosti vo vlastnej armáde, a stanovuje si to za jednu z priorít, v minulosti musel riešiť niekoľko škandálov.

Vojačky v lodičkách

V lete minulého roka, počas príprav na vojenskú prehliadku, boli vojačky odfotografované ako nacvičujú pochod v lodičkách. ,,Je to o niečo ťažšie ako v armádnych topánkach, ale snažíme sa,” okomentovala vtedy nácvik vojačka Ivanna Medvid.

Toto kontroverzné rozhodnutie vyvolalo veľkú vlnu nesúhlasu aj z radov poslancov a poslankýň. Práve tie vyzdvihovali fakt, že v ukrajinskej armáde bojuje približne 31-tisíc žien.

Vo všeobecnosti je však postavenie ukrajinských vojačiek nerovné s tým, ako vnímajú mužov. Podľa portálu Ukrain World nie sú uniformy prispôsobené ženskej postave, materská dovolenka je veľmi problematická a niektoré úkony vojaci stále považujú za ,,typicky mužské”.

Pohľad na ženy sa však postupne mení, hlavne v časoch ruskej agresie. Viac sa spomína odvaha vojačiek a žien, ktoré svoju vlasť neopustili a stále ostávajú bojovať za zachovanie suverenity Ukrajiny.