„Kde je moja žena?,“ položil otázku a keďže nikto na ňu neodpovedal, zopakoval ju niekoľkokrát. „Videli ste moju ženu???,“ pýtal sa už zvýšeným hlasom. A zrazu to prišlo: „A kde je váš sused, ten čo tu býva vedľa?“. Ani toho nikto už dlhšiu nevidel dobu. A bolo to!

Nervózne pobehovanie po dome a klopanie na všetky dvere. Senzácia visela vo vzduchu. Ešte chvíľu sa to zdalo smiešne, keďže všetci boli podgurážení. Sobotňajšia žúrka – narodeninová oslava našeho kamaráta. Dom plný ľudí: na úrovni, podnikatelia či pracovníci na vysokých pozíciách. Úspešní, no zároveň vyťažení a túžiaci po relaxe, oddychu a zábave. A dostali ho. Boli tanečky, spevy, jedlo a pitie. A boli aj pohľady plné túžby. Stačil jeden, dva drinky navyše a blížilo sa k vyvrcholeniu večera. Muž, ktorému sa žena stratila, už napätie nezvládal a kričal silnejším hlasom. Až zrazu... otvorili sa záchodové dvere. Z nich vyšla jeho manželka a za ňou... sused. Stačil okamih a päsť rozzúreného muža skončila v susedovom oku. Potom ho vytiahol von. Jesenné, sychravé počasie ešte celej situácii pridalo na dramatickosti. Bolo po polnoci, ale energia s akou sa títo dvaja chlapi mlátili, o žiadnej únave nenasvedčovala. Skôr naopak. Našťastie zakročil hostiteľ, ktorý razantným „von!“ zavelil koniec súboja a poslal oboch chlapov domov.

Keďže sme u oslávenca zostali na noc, tak sme ráno počas raňajok preberali všetky zážitky. A „predstavenie“ malo aj svoje pokračovanie: hlavní aktéri nočnej šou sa jeden po druhom zastavili u hostiteľov, aby sa ospravedlnili. Cez kuchynské okno sme ich videli blížiť sa k domu: zhrbených, krívajúcich, malých, tichých. Na nepoznanie.

 

 

Žena oslávenca, ktorá je dobrým psychológom, to vedela pekne zanalyzovať. „Alkohol uvoľňuje to, čo sa snažíme skryť,“ vyhlásila. „Náš sused je na ženy a neraz sme boli svedkami, ako po nich išiel. Keď natrafil na veľkú koketku, tak ako tomu bolo včera, tak sa nevedel udržať,“ popísala hostiteľka a ešte dodala, že alkohol zjavne zvýraznil a posilnil to, čo sa v každodennom živote ľudia snažia v sebe potlačiť. Muž, ktorý sa cítil podvedený, vôbec nemusí nosiť v sebe agresiu. On si jednoducho v tej zvláštnej situácii chcel zachovať tvár. Jeho chlapské ego bolo nadopované alkoholom a tak sa jeho urazená hrdosť prejavila útokom na súpera.

Alkohol vie dodať odvahy. Niekedy úplne nepotrebne, ako v tú noc. Určite aj vy poznáte takých, čo sú v každodennom živote tichí, nesmelí, ale keď sa napijú, vojde do nich dravosť a niekedy aj agresivita.

Iným povahám alkohol zvýrazní vnútorný smútok. Koľkí sa každý deň pretvarujú, akí sú šťastní a potom ich vidíte plakať nad pohárom vodky.

Ale naša hostiteľka hovorila o prípadoch, kedy sa odvaha získaná alkoholom zíde ako barlička.  Veď niektorí pijú, lebo sú po alkohole viac zábavní, vtipní, uvoľnenejší, atraktívnejší. „Ja si napríklad myslím, že neviem tancovať, ale keď si dám pohárik, tak sa odviažem a vtedy som so svojim výkonom celkom spokojná,“ argumentovala domáca.

Nuž, milé dámy, milí páni, začala sezóna vianočných večierkov. Hneď potom tu máme silvestrovské zábavy, fašiangové párty a plesy. Príležitostí dať si pohárik bude veľa.

Alkohol je veľký kúzelník, ale pozor na neho, lebo kto vie, čo odhalí! Čo keď z čarovného klobúka nevyletí len mierumilovný holub?

 

Prečítajte si aj Ako ľahko možno zahnať ženu do kúta