Liza žije pokojným a usporiadaným životom americkej ženy v strednom veku. Má manžela, dospelú dcéru, žije v usadenom a trochu nudnom New Jersey, miluje literatúru a vedie knižný klub. Má 42 rokov. Po rozpade manželstva a zistení, že jej manžel má milenku sa jej útulný domček z kariet tak trochu zrúti. Liza odchádza do dravého New Yorku odhodlaná začať znova a nájsť si prácu v knižnom vydavateľstve. V knihách sa vyzná dokonale a práve vydavateľský biznis je prostredie, kde pred viac ako 10 rokmi pracovala.

Liza sa nasťahuje ku svojej kamarátke, odviazanej umelkyni Maggie, do modernej hipsterskej štvrte Williamburg a začne si hľadať prácu. Do tváre tvrdej reality sa však pozrie vo chvíli, keď ju v každej práci odmietnu.  Má 42, viac ako 10 rokov je mimo branže, chce robiť marketing, no neovláda žiadne sociálne siete. Zobrala by aj pozíciu asistentky, no na to je stará! Stará! Je out. Liza začína prepadať panike, pretože prichádza na to, že napriek tomu, že posledných 10 rokov intenzívne čítala, zaujímala sa o dianie v biznise, o knihách vie viac ako ktorákoľvek zo žien, ktoré s ňou robili interview, nemá dostatok skúseností a v jej životopise je veľká prázdna diera. 

Sadne si do baru neďaleko svojho nového domova a premýšľa o tom, ako sa dostať späť do branže a robiť prácu, ktorú miluje. V tej chvíli ju osloví mladý muž vo veku jej dcéry a pozve ju na drink. Myslí si, že dobre vyzerajúca Liza má menej ako 30. Počkať? To znie ako plán! Na druhý deň Liza zmení šatník, zosvetlí si vlasy a “jemne upraví” svoje CV. Na ďalší pohovor ide ako 27-ročná. A prácu okamžite získa. Hoci na svojej novej pozícii predstiera že má o 15 rokov menej, zároveň zúročuje skúsenosti svojho 42-ročného JA. A, samozrejme, táto kombinácia hneď zaberie a Liza začína excelovať.

Toto nie je skutočný príbeh, ale začiatok amerického seriálu Younger (Mladšia), za ktorým stojí tvorca legendárneho Sexu v meste Darren Star. Seriál zaujímavým spôsobom poukazuje na istú neresť, ktorá je v súčasnom biznis svete pomerne bežná - predsudky. Ľudí na pohovoroch posudzujeme podľa veku, výzoru, toho, čo majú v životopise, ale často úplne zabúdame na osobnosť a schopnosti daného človeka. Máme predsudky o tom, že žena po 40-tke nebude dobrá asistentka a pritom jej ani nedáme možnosť to vyskúšať. Myslíme si, že ak niekto strávil doma s deťmi viac ako 3 roky, je už mimo príliš dlho a nedokáže sa dostať späť do pracovných koľají, prípadne sa naučiť nové veci.

Postava Lizy dáva týmto predsudkom na frak. Liza ukazuje, že netreba ľudí posudzovať podľa veku, usadlého kostýmu a farby vlasov. Že aj keď vymení šaty z New Jersey za trendové oblečenie z williamburgského sekáča a začne si románik s mladým majiteľom tetovacieho štúdia, stále je v nej kus inteligentnej zrelej ženy, ktorá má veľa odžité a prečítala snáď všetko, čo v Amerike vyšlo. Seriál je vtipne pretkaný humorom, ktorý vzniká pri strete dvoch svetov. Súčasnej generácie 20-tnikov ulietajúcich si na youtuberoch, snapchate a sci-fi rozprávkach a trochu snobských, usadených 40-tnikoch, ktorí ich svetom pohŕdajú. Niekde uprostred je Liza – “stará duša” v mladom tele, ktorá tieto dva svety pekne prepája.

Liza dodáva sebavedomie všetkým nám, ktoré máme občas pocit, že tesne po 40-tke máme začať uvažovať o dôchodku. Dokonca aj prieskumy dávajú tvorcom seriálu za pravdu. Ženy v produktívnom veku, najmä po 30-tke, ktoré majú deti, sú údajne tými najvýkonnejšími zamestnankyňami. Vedia si totiž jasne stanoviť priority, veľmi málo prokrastinujú a za kratší čas urobia toho oveľa viac, ako mladší kolegovia, lebo sa ponáhľajú domov za rodinou. Už sa teším na moment, kedy Liza ukáže svoju pravú tvár a všetkým im to “nandá”. 

 

Prečítajte si aj Neveselá