BRATISLAVA. Rozdiely vo výške platu medzi mužmi a ženami sa začínajú už pri pracovných pohovoroch, ukazujú údaje portálu Platy.sk. Muži už pred vstupom do zamestnania očakávajú vyšší plat ako ženy. Tí mladší minimálne o 126 eur. Nadpriemerné platy vo výške 932 eur očakávajú muži vo veku od 25 do 34 rokov, tvrdí portál Platy.sk.

 

 

Mladí si veria

„Ľudia bez praxe tesne po škole si niekedy predstavujú svoj budúci plat vyšší, ako je skutočný plat pri vstupe na trh práce,“ hovorí Katarína Klembalová z Profesia.sk. Mladí ľudia tiež vyžadujú od zamestnávateľa benefity, neboja sa vypýtať si viac ako starší uchádzači o pozíciu, dodáva. Mladšia veková skupina do 24 rokov očakáva, že v priemere zarobí 759 eur, pričom ľudia od 25 do 34 rokov očakávajú od zamestnávateľa ešte o 85 eur viac.

Skutočný nástupný plat tých do 24 rokov je však 717 eur, očakávajú tak v priemere o 42 eur viac, vysvetľuje Klembalová. V starších vekových skupinách je rozdiel medzi očakávaním a skutočnosťou minimálny, dodáva.

K výraznému rozdielu pri očakávaných platoch dochádza podľa nej pri vekovej skupine od 25 rokov v Bratislavskom kraji. Rozdiel oproti celoslovenskému priemeru je tu až 215 eur.

 

 

Nadpriemerne zarábajú hlavne muži

Ženy na Slovensku zarábajú o vyše pätinu menej ako ich kolegovia, potvrdili to európske štatistiky za rok 2014 cez index Gender Pay Gap. Ten porovnáva platy mužov a žien na základe priemernej hodinovej mzdy. V Únii sú platy žien o 16 percent nižšie ako platy mužov.

Štatistika však nezohľadňuje konkrétne pozície, vysvetľuje výrazné rozdiely analytička Poštovej banky Jana Glasová. „Ak by sme porovnávali identické pozície, platové rozdiely medzi pohlaviami by neboli také výrazné,“ hovorí.

Rozdiely v platoch odzrkadľujú podľa Glasovej zastúpenie žien a mužov v jednotlivých platových pásmach. Menej ako 500 eur v hrubom mesačne zarába len 17 percent mužov, no až štvrtina žien. Menej ako 800 eur v hrubom mesačne zarobí necelá polovica mužov, no až 62 percent žien. Nad 1500 eur v hrubom mesačne sa plat vyšplhá 15tim percentám mužov, rovnako však zarobí iba sedem percent žien.

 

 

Aj o tretinu menej

Najmenšie platové rozdiely – približne desatinové, sú medzi mužmi a ženami vo veku do 25 rokov, upozorňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová. „Následne sa nožnice viac a viac roztvárajú a vo vekovej skupine 35 až 44 rokov zarábajú ženy až o 27 percent menej ako muži,“ hvoorí. Rozdiely sa stierajú opäť s pribúdajúcim vekom. Vo veku nad 65 rokov sú podľa nej platy žien nižšie o 19 percent ako platy mužov, dodáva.

Ondrová za tým vidí stereotypné vnímanie muža ako živiteľa rodiny. Úlohu však podľa nej zohráva aj to, že práve v tomto období odchádzajú ženy na materskú a rodičovskú dovolenku a ich kariéra stagnuje. „Ženy sa často ani nezaujímajú o manažérske, riadiace a lepšie platené pozície práve, pretože uprednostňujú starostlivosť o rodinu,“ hovorí.

 

Prečítajte si aj Ženy zarábajú len toľko,čo muži pred desiatimi rokmi