Mária Csurika sa ocitla na ulici pred niekoľkými rokmi. Nebola sama, mala syna, o ktorého rozhodne nechcela prísť. Ukrývala sa s ním po pivniciach, aby ich nenašli úrady. Potrebovali strechu nad hlavou a jedlo. A tak začala predávať pouličný časopis Fedél Nélkül (Bez strechy) a krôčik po krôčiku dostávala svoj život pod kontrolu. 

 

Pokrstili unikátny kalendár NOTA BENE - fotogaléria kliknite si tu: 

Časopis predáva už 21 rokov, popri tom má dnes ďalšie tri práce. Na čiastočný úväzok pracuje na distribučnom oddelení časopisu, prednáša o bezdomovectve na školách a pracuje v advokátskej organizácii A Város Mindenkié (Mesto pre všetkých). 

Je jednou z dvanástich predajcov pouličných časopisov v 12 mestách z celého sveta, ktorí vytvorili ilustrovaný kalendár. Mária Csurika ho prišla osobne predstaviť z Budapešti. 

Nový kalendár NOTA BENE na rok 2020 s názvom Pouličný sprievodca svetom včera v Bratislave pokrstila Katka Brychtová hrsťou hliny. Zaželala jeho predajcom pevnú zem pod nohami a dôstojnú strechu nad hlavou. Kalendár, ktorý vydalo občianske združenie Proti prúdu (vydavateľ NOTA BENE), chce pomôcť predajcom časopisu, aby ľahšie prežili zimu.

Každý z predajcov má vo svojom meste obľúbené miesto. Mária Csurika miluje v Budapešti Margitin ostrov so spievajúcou fontánou a mestský obvod Józsefváros – drsnú štvrť, ktorú sa ľudia pre zlú povesť boja navštíviť.

Jedinečný pohľad predajcov pouličných časopisov na Atény, Miláno, Chicago, Sydney či Budapešť spracovala do ilustrácií talentovaná výtvarníčka Sasha Chagina, ktorá na krst pricestovala z Prahy. 

 

Mária Csurika a nový kalendár NOTA BENE.  Foto - NOTA BENE

 

Kalendár NOTA BENE o Bratislave

„Snažila som sa pri práci pohrať s detailami, dohľadávala som informácie a fotografie, aby ľudia po celý mesiac, keď budú mať kalendár na stene, našli na obrázku vždy niečo, čo ich zaujme. Teraz mám pocit, že v žiadnom z týchto dvanástich miest už nie som cudzinka,“ povedala na krste autorka podmanivých ilustrácii Sasha Chagina. Dokonca ju práca na kalendári v lete zlákala aj na výlet do Bratislavy, ktorú navštívila po prvýkrát. Fascinoval ju hlavne bratislavský hrad. 

Naše hlavné mesto v kalendári predstavil predajca pouličného časopisu NOTA BENE Peter. Petrova najobľúbenejšia časť Bratislavy je jeho predajné miesto na Suchom mýte. „Sú tu najlepší ľudia, každý deň sa na nich teším. Navzájom sa nabíjame energiou,“ povedal Peter, ktorý napriek chronickým bolestiam šíri okolo seba radosť a pozitívnu energiu.

Csaba Setet, predajca z Kodane sa účastníkom krstu prihovoril prostredníctvom videa a predstavil okrem iného aj tajnú oázu - cintorín Assistens v Kodani, ktorí miestni využívajú často ako park. Sú tam pochovaní velikáni ako Hans Christian Andersen, ale aj ľudia bez domova, ktorí tam majú špeciálny pomník. 

 

Autorka ilustrácii Sasha Chagina.  Foto - Jonathan Curry

 

Kalendár NOTA BENE a tajné tipy 

V kalendári nájdete aj ďalšie tipy od miestnych predajcov časopisu, ktorí vám poradia, kde ísť v Aténach na dobrú kávu a souvlaki, kam v Chicagu chodí na večeru Obama, a že v Ľubľane by ste určite nemali obísť štvrť Metelková, ktorá je „mestom v meste“, kde sa združujú remeselníci a umelci.

„Verím, že ilustrácie ľudí očaria a že kalendár bude ozdobou vašich domovov a lákadlom vyraziť na cesty. Je skvelým darčekom, ktorý zároveň pomáha,“ povedala Sandra Pazman Tordová z OZ Proti prúdu, ktoré túto zimu chystá ešte vydanie novej knihy.

Kalendár je výsledkom spolupráce s pouličnými časopismi českým Novým prostorom a britským Big Issue, ktoré sa s NOTA BENE podelili o obsah. Vo svete je viac než 100 pouličných časopisov v 34 krajinách sveta, ktoré pomáhajú ľuďom bez domova dostať sa z ulice. Združujú sa v medzinárodnej sieti pouličných časopisov INSP (International network of Street papers), ktorej členom je aj NOTA BENE. So zapojením komunity 4,6 miliónov čitateľov ročne prinášajú pouličné časopisy už od roku 1991 efektívne riešenie pouličného bezdomovectva.