WELLINGTON. Novozélandská spravodajská služba vo štvrtok po prvý raz potvrdila, že na britskú kráľovnú Alžbetu II. sa v roku 1981 počas jej návštevy mesta Dunedin na juhu krajiny pokúsil spáchať atentát miestny tínedžer. Táto informácia sa stala podnetom na nové skúmanie vtedajšieho postupu vyšetrovateľov v prípade, informuje agentúra Reuters.

 

 

Tajili incident

Dokumenty zverejnené Novozélandskou bezpečnostnou spravodajskou službou (NZSIS) ukazujú, že vtedy 17-ročný Christopher Lewis vystrelil 14. októbra 1981 smerom na kráľovnú, keď vystúpila z vozidla cestou na vedecký veľtrh, ktorý si prezrela v rámci osemdňovej návštevy Nového Zélandu.

"Lewis mal pôvodne skutočne v úmysle zavraždiť kráľovnú, avšak nemal vyhovujúce miesto s výhľadom, z ktorého by strieľal, ani pušku dostatočne výkonnú na vzdialenosť od cieľa," uvádza sa v odtajnenej správe NZSIS z roku 1997.

Lewisa, ktorého dokumenty tajnej služby označujú za "vážne narušeného" mladíka, neobvinili z pokusu o vraždu ani vlastizrady, čo posilnilo tvrdenia, že incident úrady zľahčovali s cieľom nedostať krajinu hosťujúcu kráľovskú návštevu do nepríjemnej situácie. Mladíka namiesto toho obvinili z nezákonného prechovávania a použitia strelnej zbrane.

 

 

Počuli výstrel

Ľudia v dave v Dunedine i reportéri počuli výstrel, policajti im však spočiatku tvrdili, že išlo o zvuk spôsobený pádom nejakej značky alebo vydaný výfukom auta. "Súčasné policajné vyšetrovania týchto výstrelov sú vedené diskrétne a väčšina zástupcov médií sa pravdepodobne nazdáva, že tento zvuk spôsobila nejaká petarda," píše sa v správe NZSIS z novembra 1981.

Podľa odtajnených dokumentov polícia Lewisa počas návštevy Alžbety II. na Novom Zélande v roku 1986 pozorne sledovala vzhľadom na obavy, že stále predstavuje hrozbu. Hovorkyňa novozélandskej polície pre Reuters vo štvrtok uviedla, že policajný prezident nariadil prešetrenie spisu tohto prípadu. Lewisa viac ako desať rokov po tomto incidente obžalovali z brutálnej vraždy ženy z Aucklandu a únosu jej malej dcéry, ktorá bola neskôr vysadená pri neďalekom kostole. Podľa vtedajších správ spáchal Lewis samovraždu elektrickým prúdom, keď vo väzbe čakal v roku 1997 na proces. V zanechanom odkaze obvinenie z vraždy poprel.