Ten deň navždy zmenil britskú monarchiu. Vo štvrtok 31. augusta pri tragickej autonehode v parížskom tuneli zahynula jedna z najobľúbenejších členov kráľovskej rodiny – princezná Diana (†36). Jej smutný životný príbeh úplne zmenil kráľovskú rodinu, dovtedy veľmi zviazanú protokolom a pravidlami.

Na archívnej snímke z 31. augusta 1997 si ľudia kupujú denník Sunday, ktorý na titulnej stránke informuje o tragickej smrti Diany, princeznej z Walesu. Pri dopravnej nehode v parížskom tuneli na mieste zahynul priateľ Diany Dody Fayed, vodič Henri Paul a samotná princezná krátko na to podľahla zraneniam v nemocnici. Foto - TASR /AP   

 

Diana, rebelka monarchie 

Diana, hoci mala sama vznešený pôvod, si na tvrdé pravidlá nikdy nezvykla. Bola rebelkou. Neprispôsobila sa skostnatenenej monarchii, ktorá nedovolila svojim členom prejavovať emócie na verejnosti.

„Jednu chvíľu som bola nikto a druhú princezná z Walesu, matka, mediálna hračka, členka rodiny. Vtedy to bolo priveľa na jednu osobu. Stále som sa usmievala a všetci si mysleli, že sa mám úžasne. Len som robila to, čo odo mňa ako od princeznej z Walesu chceli,“ priznala sa Diana v jednom z mnohých otvorených rozhovorov pre New York Times.

 

Princ Charles a jeho snúbenica Diana Spencerová v marci 1981.  Foto - TASR/AP

 

Práve jej vyznanie v interview z roku 1995 šokovalo celý národ a s ním aj celý svet. Obľúbená princezná, ktorá sa dva roky predtým oficiálne rozišla s manželom Charlesom, sa priznala, že bojovala s depresiou, úzkosťou a bulímiou.

Lady Di, ako ju národ familiárne prezýval, nemohla žiť v manželstve bez lásky a nevedela sa zmieriť s tým, že jej manžel stále udržuje vzťah so svojou bývalou milenkou. Rok po rozhovore už bola Diana oficiálne rozvedená a hoci ju formálne zbavili kráľovského titulu, ona ostala princeznou sŕdc. Hlavne pre svoje charitatívne projekty.

 

Foto - TASR/AP

 

 

Mlčanie kráľovnej k Dianine smrti

Jej náhla smrť bola ranou pre monarchiu, ktorá prežívala krízu. Popularita monarchie klesla v auguste 1997 prvý raz pod 50 percent.  Kráľovná sa k smrti Diany vyjadrila až po niekoľkých dňoch mlčania a tlaku verejnosti, čo len krízu prehĺbilo. Až 5. septembra 1997 prehovorila vo svojom prvom prejave naživo.

„To, čo teraz poviem ako kráľovná a stará matka, hovorím zo srdca. Chcem si uctiť Dianu ako výnimočnú osobu. V dobrých aj zlých časoch, sa nikdy neprestávala usmievať a inšpirovala iných svojou ľudskosťou a dobrotou,“ povedala vtedy Alžbeta II.

Kráľovná sa dlhé roky snažila udržať dom Windsorovcov zviazaný protokolom a ťažko znášala, ak sa porušoval. Aj tak problémom nezabránila, kráľovskej rodine sa nevyhli rozvody.

 

Diana a kráľovná Alžbeta II.  Foto - TASR/AP

 

Diana a rozvody v monarchii

Kvôli manželstvu s rozvedenou pred rokmi abdikoval jej ujo Edvard VIII. a na trón sa dostal jej otec. Ona sama, už ako kráľovná, zakázala svojej sestre Margaréte svadbu s rozvedeným mužom.

„To, že musela svojej jedinej sestre zlomiť srdce a povedať jej, že si nemôže vziať muža, ktorého milovala, bolo devastujúce nielen pre Margarétu, ale aj pre Alžbetu,“ vyjadril sa Christopher Andersen, spisovateľ a autor kníh o kráľovskej rodine. Napokon, Alžbeta sa stala svedkom rozvodov troch z jej štyroch detí a už nenadraďuje protokol nad osobné šťastie.

Práve šťastie a život v láske bolo to, po čom Diana túžila a pre čo sa trápila. Jej synovia, William (35) a Harry (32) sa práve tento rok rozhodli, že budú viac hovoriť o probléme duševných chorôb na počesť svojej matky.

V kampani Heads Together ( v prekl. Hlavy dokopy) spojili sily aj s Williamovou manželkou Kate (35) a začali hovoriť o tom, čo bolo pre nich v živote najťažšie. Pre Kate to boli prvé momenty v úlohe matky, kedy sa podľa svojich slov cítila veľmi izolovaná.

 

Na snímke z 22. augusta 1997  Diana a jej spoločník Dodi Al Fayed na Francúzskej riviére.  Foto - TASR/AP

 

William a Harry o šoku zo smrti mamy

Pre oboch princov boli najhoršími momentmi práve dni po smrti ich mamy Diany. "Ľudia si myslia, že šok nemôže trvať tak dlho. Opak je pravdou, stále som z toho v šoku. Je to neuveriteľne obrovský moment vo vašom živote, ktorý bude po vašom boku už navždy. Nedokážete sa ho zbaviť, iba sa s ním naučíte žiť," uviedol William v emotívnom rozhovore, ktorý je súčasťou dokumentu Mind Over Marathon. 

Princ Harry sa zase vyjadril,  že na dlho uzavrel všetky svoje emócie. "Bol som v mnohých prípadoch blízko úplnému zrúteniu," priznal. "Mojím spôsobom, ako sa s tým vyrovnať, bolo strkanie hlavy do piesku. Odmietal som na matku čo i  len pomyslieť, ako by mi to pomohlo,“ dodal. Bratská láska im pomohla všetko prekonať a boli si jeden pre druhého oporou.

 

Diana s Williamom a Harrym.  Foto - TASR/AP

 

Kate a William ako tím

Obaja princovia sa teraz snažia viesť normálny život, ktorý im vysnívala ich mama. William chce tak vychovávať aj svoje tri deti – princa Georga, princeznú Charlottu a najmenšieho Louisa. „Chcem, aby George vyrastal v príjemnom a milujúcom prostredí. Nechcem, aby bol zatvorený za múrmi paláca. Spravím všetko preto, aby on a Charlotte mali normálny život,“ povedal nedávno v rozhovore pre magazín GQ.

Pri tom mu výdatne pomáha Kate, ktorá je sama „obyčajným dievčaťom z ľudu“. Ona na seba zobrala úlohu zbožňovanej princeznej. Na rozdiel od Diany, ktorá bojovala sama so sebou, so žiarlivosťou a neverným manželom, má Kate celkom inú pozíciu. Má plnú podporu milovaného manžela. „Kate a William sú ako tím. Všetko riešia spolu,“ citoval portál britishheritage dizajnérku Indiu Hicks. Mladý pár zlepšuje pošramotený imidž kráľovskej rodiny.

„Diana sa zvykla trpko sťažovať, že Windsorovci nemajú srdce, že v celej rodine nenašla ani gram ľudskosti. Je smutné, že zmeniť to, ju stálo život,“ dodáva Andersen v rozhovore pre denník New York Post. Aj keď už uplynulo 20 rokov od jej smrti, „Dianin efekt“ stále žije.

 

Diana (1. júla 1961 Sandringham - 31.8.1997 Paríž) Foto - TASR/AP