Mnoho žien vníma IT prostredie ako vyslovene mužskú doménu. Spája sa najmä s programovaním, vytváraním webov, spravovaním sietí a podobne. Práca v IT však je omnoho pestrejšia. S prehľadom v technológiách sa vedia ženy uplatniť ako HR špecialistky, marketingové riaditeľky, projektové koordinátorky, projektové asistentky, účtovníčky či manažérky v rôznych IT firmách, ktoré väčšinou ponúkajú lepšie podmienky.

Až o tretinu vyšší plat

Ženy si v IT dokážu polepšiť zhruba o tretinu. Vyplýva to zo štatistík programu Mini Tech MBA. Absolventky po skončení kurzu hlásia priemerný nárast mzdy o 30 %. „Pracovala som ako Associate v stredne veľkej advokátskej firme. Vďaka programu som získala prehľad v rôznych IT témach a zoznámila sa s ľuďmi z tech komunity. Krátko nato som prijala ponuku na pozíciu Senior Associate,“ hovorí absolventka Pavla o svojom kariérnom posune.

Flexibilnejší úväzok

IT segment však nie je známy iba zaujímavejším finančným ohodnotením, ale aj flexibilnejšími úväzkami. Veľké a moderné technologické firmy vedia zamestnankyniam poskytnúť variabilný pracovný čas, možnosť veľkorysých home officov, štedrejšie dovolenky či sabatikal. Takýto prístup ocenia najmä ženy, ktoré nechcú robiť kompromisy medzi rodinou a kariérou a vážia si svoj osobný čas.

Projekty, ktoré dávajú zmysel

Nespokojnosť v práci často súvisí s pocitom, že aktivity nemajú pre zamestnankyne vyšší zmysel. Informačné technológie sú však mostom do budúcnosti. Zaujímavé projekty vracajú hodnotu späť do spoločnosti. Potvrdzuje to aj skúsenosť absolventky Mariany: „Dlhé roky som pracovala v bankovníctve. S túžbou po zmene som sa prihlásila do programu a vďaka novým vedomostiam dnes pôsobím v oblasti digitalizácie v rámci Plánu obnovy pod Úradom vlády.“

Zdravšie sebavedomie a sebadôvera

Podľa prieskumu Encompass Equality, na ktorom sa podieľala aj University of Glasgow, si takmer 80 % žien v práci neverí. Pri stretnutí s klientom, pred kolegami v tíme alebo celkovo v otázkach svojej kariéry nedokážu nájsť potrebnú dávku sebaistoty. Práve správne cielené vzdelávanie dokáže prispieť k zdravšej sebadôvere, či už v práci, alebo v osobnom živote. Až 96 % absolventiek Mini Tech MBA vníma, že má vyššie sebavedomie, trúfa si dosiahnuť náročnejšie kariérne ciele a obsadiť pozície späté s IT.

IT pre všetky ženy

Podľa Mirky Uhnak, riaditeľky vzdelávacieho inštitútu Mini Tech MBA, by mali mať všetky ženy prístup aspoň k základnému IT vzdelaniu: „Na úvod stačí mať prehľad v základných pojmoch a konceptoch. Chceli sme, aby takúto možnosť mali ženy po celom Slovensku, a tak sme vytvorili študijný program FLEXI, ktorý je dostupný po všetkých stránkach. Naše účastníčky sa vzdelávajú kedy chcú a odkiaľkoľvek chcú.“

Podľa jej slov je taká častokrát aj povaha práce v IT firmách – flexibilná časovo, úväzkom aj miestom a po ženách v týchto firmách je dopyt. „Možnosti sú obrovské. Spravte si na 4-mesačnom kurze prehľad o IT svete, vyberte si vám sympatickú oblasť a rozšírte si životné možnosti,“ dodáva Uhnak.