Na osem mesiacov verejnoprospešných prác odsúdil v utorok súd vo Varšave poľskú aktivistku za práva žien Justynu Wydrzyńskú za to, že pomohla tehotnej žene získať tabletky na vyvolanie potratu. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Aktivistku potrestali za pomoc tehotnej žene

Prokuratúra obvinila Justynu Wydrzyńskú z "napomáhania pri umelom prerušení tehotenstva", za čo jej hrozili až tri roky väzenia.

Wydrzyńská sa podľa miestnych médií proti rozsudku odvolá. Je spoluzakladateľkou organizácie Aborcyjny Dream Team (ADT). ADT poskytuje informácie ženám, ktoré potrebujú podstúpiť interrupciu.

Prípad Wydrzyńskej pozorne sledovali ľudskoprávni aktivisti, podľa ktorých obvinenie aktivistky vytvára v krajine nebezpečný precedens. Poľsko, ktoré je tradičnou katolíckou krajinou, má jeden z najprísnejších zákonov o umelom prerušení tehotenstva. Ústavný súd v októbri 2020 označil za protiústavné interrupcie vykonávané z dôvodu nezvratných vývojových chýb plodu, ktoré zahŕňajú rozsiahle spektrum poškodení od Downovho syndrómu po smrteľné choroby.

Poľky ukončujú tehotenstvo v zahraničí

Aktuálne tak poľská legislatíva umožňuje vykonávanie interrupcií už len v prípadoch, ak tehotenstvo ohrozuje život, zdravie či duševný stav matky, alebo keď je tehotenstvo výsledkom zločinu ako znásilnenie či incest.

V praxi si Poľky, ktoré chcú ukončiť tehotenstvo, objednávajú tabletky na potrat alebo cestujú do Nemecka, Českej republiky a ďalších krajín, kde je tento zákrok povolený.