Justyna Wydrzyńska je poľská ochrankyňa ľudských práv, aktivistka a dula. Už 16 rokov pomáha ženám, ktoré sa rozhodli podstúpiť interrupciu. Dnes stojí ako prvá aktivistka pred poľským súdom a za trestný čin napomáhania pri interrupcii jej hrozia až tri roky väzenia. 

Polícii ju nahlásil manžel ženy, ktorej pomohla

Keď jej v roku 2020 prišla správa od ženy, ktorá chcela prerušiť tehotenstvo, no pre partnerov nesúhlas to nevedela zrealizovať, dala jej tabletky na potrat.

"Bol to začiatok pandémie a meškanie na pošte spôsobilo, že Ania čakala na svoje tabletky dlho. Riziko zatvorenia hraníc už bolo veľmi vysoké, čo znemožnilo zorganizovať cestu za liečbou." Ania sa pokúšala odísť do Nemecka, no jej partner ju vydieral, že nahlási únos ich spoločného syna. Justyna jej poslala interrupčné tabletky,“ vysvetľuje pre média Aborcyjny Dream Team. Keď sa o tom dozvedel Aniin partner, upovedomil políciu. Justynu obvinili z napomáhania pri umelom prerušení tehotenstva a hrozí jej až trojročné väzenie.

"Dnes, poznajúc dôsledky, môžem s plnou zodpovednosťou povedať, že by som to urobila znova. Cítim, že som nevinná. Dobrovoľná podpora inej ženy v núdzi nie je nikdy trestným činom. Nie je to niečo, za čo by sme mali cítiť sa vinu a hanbu,“ povedala Justyna Wydrzyńska deň pred štvrtým pojednávaním.

Hrozia jej tri roky vo väzení

Justyna si skúsenosťou s interrupciou prešla pred mnohými rokmi aj osobne. Dnes cez svoju webovú stránku Women on the Net ženám poskytuje informácie o bezpečnom potrate, antikoncepcii alebo o sexuálnej výchove.

Spolupracuje aj s tímom Abortion Dream Team (ADT), ľudovou iniciatívou štyroch obhajkýň ľudských práv, ktoré sa spojili v októbri 2016 s cieľom poskytnúť priamu a okamžitú pomoc ženám, ktoré potrebovali umelé prerušenie tehotenstva. Pomáhajú ženám, ktoré chcú podstúpiť interrupciu v zahraničí a sprostredkúvajú ženám prístup k spoľahlivým online zdrojom na získanie interrupčných tabletiek umožňujúcich absolvovať bezpečnú interrupciu doma. Interrupcia v domácom prostredí a bez asistencie nie je v Poľsku trestná.

Justyna Wydrzyńska a jej spolupracovníčky boli pre svoje aktivity v centre záujmu poľských štátnych orgánov už niekoľko rokov. Po tom čo polícia získala prvý dôkaz, začali okamžite konať. Na príkaz prokuratúry u nej v júni 2021 vykonali domovú prehliadku a zabavila jej viaceré predmety, všetky komunikačné zariadenia, vrátane mobilov jej detí.  

V novembri 2021 ju obvinili z napomáhania pri interrupcii a za držbu liekov bez povolenia s cieľom uviesť ich na trh. Ako pripomína Amnesty International, tabletky, ktoré polícia zhabala zaradila WHO na zoznam základných liekov. Podľa tvrdení prokuratúry však v Poľsku nie je povolené používať dve zo zhabaných liečiv. Wydzyńsku preto obvinili a v apríli 2022 začalo vo Varšave súdne konanie, ktoré stále prebieha. 

V Poľsku vyjadrujú podporu s heslom "Ako Justyna"

Wydrzyńska počas súdneho konania vydala vyhlásenie, v ktorom hovorí, že tento proces je stratou jej času: „V týchto chvíľach by som mohla telefonovať a podporovať osoby, ktoré potrebujú podstúpiť interrupciu, ale namiesto toho musím byť tu. Myslím, že moje kolegyne medzitým pomohli ďalším dvadsiatim ľuďom. Takže hneď po odchode zo súdu a po rozhovore s vami beriem do rúk telefón organizácie Abortion Without Borders, ktorú môžete kontaktovať na čísle 22 29 22 597.“

V stredu 11. januára 2023 sa na Okresnom súde vo Varšave skončilo štvrté pojednávanie v prípade. V súdnej sieni vypovedal kľúčový svedok – manžel ženy, ktorej Wydryńska pomohla, ktorý celý prípad nahlásil.

Podľa denníka wyborcza.pl sa pred súdom konala demonštrácia solidarity na podporu činov Justyny ​​Wydrzyńskej. Ľudia prišli s transparentmi "Ako Justyna" a "Pomoc je legálna" , ktorými chceli podporiť ženu obvinenú z „napomáhania potratu“ a ukázať, že na jej mieste by urobili to isté. 

Neďaleko nich sa zišli aktivisti pro-life hnutia, ktorí sa snažili demonštráciu na obranu Justyny ​​Wydrzyńskej prehlušiť pustením zvuku plačúceho bábätka z reproduktorov.

„Som veľmi spokojná, necítim sa vyčerpaná, vrátil sa mi elán. Som rada, že sa prípad začal,“ povedala Justyna Wydrzyńska po odchode zo súdnej siene.

Súd pokračuje vo februári

Prípad Wydrzyńskej je medzinárodným precedensom. Ešte nikdy nebola stíhaná aktivistka, ktorá pomáha ľuďom s interrupciami. Na zastavenie trestného stíhania vyzýva OSN, Amnesty International aj Medzinárodná federácia gynekológie a pôrodníctva FIGO. Ide o najväčšiu takúto medzinárodnú organizáciu, ktorá združuje viac ako 130 pôrodníckych a gynekologických asociácií z celého sveta.

„Obvinenie Justyny Wydrzyńskej vytvára v Poľsku nebezpečný precedens a vysiela mrazivý signál nielen osobám, ktoré potrebujú bezpečné interrupcie, ale aj tým, ktoré im pomáhajú získať prístup k zdravotnej starostlivosti,“ uviedla Monica Costa Riba, kampanierka Amnesty International za práva žien. Za prepustenie Wydryńskej spustilo na svojej stránke petíciu.

Pomoc pre Poľky aj Ukrajinky

Pre poľské ženy, ktoré potrebujú podstúpiť interrupciu je pomoc Justyny Wydrzyńskej a jej spolupracovníčok kľúčová. V období od januára 2021 do januára 2022 sa na sieť Abortion Without Borders obrátilo viac ako 32 tisíc ľudí, čo je päťkrát viac ako rok pred tým. Sieť minulý rok umožnila vycestovať za bezpečnou interrupciou do zahraničia viac ako 1 500 osobám. Význam siete výrazne stúpol aj po tom, čo do Poľska prichádzajú tisíce utečeniek z Ukrajiny, neraz v kritickom zdravotnom stave, ktorý zahŕňa i ohrozenie ich sexuálneho a reprodukčného zdravia.

Poľské zákony patria medzi najprísnejšie v Európe

Poľská interrupčná legislatíva patrí dlhodobo medzi najstriktnejšie v Európe. Až na mimoriadne prípady zakazuje interrupcie aj do 12. týždňa tehotenstva. Výnimky boli donedávna prípustné iba v prípadoch, keď je ohrozené zdravie alebo život matky alebo je tehotenstvo následkom znásilnenia či incestu. Poľský Ústavný súd v októbri 2020 rozhodol, že umelé prerušenie tehotenstva z dôvodu poškodenia plodu je protiústavné. Poškodenie plodu bolo pritom dôvodom na vykonanie viac ako 90 % legálne vykonaných interrupcií v Poľsku, ktorých bolo približne tisíc ročne. Keď v januári 2021 vstúpilo toto rozhodnutie do platnosti, znamenalo to de facto úplný zákaz interrupcií v krajine.

Samotné držanie ani užitie liekov na vyvolanie interrupcie nie sú v Poľsku trestné. Každá osoba (vrátane lekárskeho personálu), ktorá pomáha tehotným osobám podstúpiť interrupciu nad rámec zákonom stanovených výnimiek, však čelí riziku odňatia slobody až na tri roky.

Skúsenosti dlhodobo ukazujú, že právny zákaz interrupcií nezabráni tomu, aby ich ženy podstupovali. Prispieva k zvýšenej miere tzv. „potratového turizmu“, keď ženy tieto zdravotné služby vyhľadávajú v zahraničí. Protiinterrupčné zákony si vyžiadali už aj obete medzi poľskými ženami, čo vyvolalo mohutné protesty verejnosti..