Záleží mi na tom, čo si obliekate. Vytvárate totiž estetické prostredie, v ktorom sa smiem pohybovať. Preto som pripravil desaťbodový návod, ako si vytvoriť skvelý a funkčný dámsky šatník.

Tu je desaťbodový návod, ako si vytvoriť skvelý a funkčný dámsky šatník. Bez zdržovania prejdime k prvému pravidlu, jednému z najdôležitejších: 

1. Ako si vyskladať šatník: dve farby

Váš šatník postavte na jednej, maximálne dvoch základných farbách. K týmto farbám budete počas roka jednoduchšie dokupovať doplnky a oblečenie, budete si istejšie pri kombináciách. Zkladom šatníka by sa mala stať neutrálna farba. Odporúčam začať s tmavomodrou alebo sivou farbou, možná je aj farba béžová alebo čierna. V týchto farbách majte základné kúsky odevu. To sú puzdrové šaty, sukňový kostým a nohavice klasického strihu. Všetko ostatné, čo máte v šatníku, by sa malo k týmto kúskom hodiť. 

🛒  [Kvalitné módne kúsky pre ženy GANT - kliknite tu:]

 

Zvolená základná farba vás povedie labyrintom obliekania, takže sa môžete vydať nakupovať: Tu je dôležité pravidlo:

2. Základné kúsky v šatníku

Takú, ktorá bude spĺňať vaše požiadavky v prostredí, v ktorom sa pohybujete najčastejšie. Ak sa denne pohybujete v obchodnej sfére, nemá zmysel nakúpiť si desiatky dizajnových, módnych alebo exotických kusov odevu. Vaše peniaze vložte do troch alebo štyroch klasických kombinácií. Kostýmy so sukňou alebo nohavicami, puzdrové šaty, separátne saká a vhodné sukne. Dbajte na to, aby sa dali navzájom kombinovať. 

Tretia zásada pre správne zostavenie garderóby na úrovni sa zdá byť na prvý pohľad jednoduchá: 

3. Ako si vyskladať šatník: čas na nákup

Nazbierajte si informácie, zistite si hodnotu odevov na internete, nájdite si stylistu alebo stylistku. Spoločne s ním si vytrieďte, prípadne zostavte nákupný plán a časový harmonogram a postupujte podľa neho. Nákup novej základnej garderóby si vyžiada čas - vyčleňte si na to dva celé dni a vyhýbajte sa impulzívnym nákupom. Každý nový kus si vyskúšajte priamo v obchode, pokojne aj pol hodinu a kombinujte. Nemusíte kupovať hneď, odfoťte si odev na sebe a posúďte to ešte raz v pokoji pri šálke kávy.  Pre vhodné kusy sa vráťte. 

4. Ako si vyskladať šatník: kvalitné kúsky 

To je ďalšia zásada pri budovaní vášho šatníka na vysokej úrovni: Investujte svoje prostriedky do hodnotných základných kusov šatníka - biela blúzka, kostým so sukňou alebo nohavicami a separátne saká. Ak sú “basics”, teda základné odevné kusy hodnotné, tvoria lepší celok s ďalšími, hoci aj lacnejšími kúskami oblečenia. V kombinácii s kvalitným kostýmom z prestížneho krajčírstva bude aj obyčajné tričko vyzerať noblesne. Všetko, čo skombinujete s napodľad ušľachtilým odevom, vyzerá o stupeň lepšie. 

Vaše telo stojí na nohách, vaše oblečenie stojí na topánkach a preto dbajte na nasledujúcu zásadu: 

5. Ako si vyskladať šatník: topánky sú naj

Správne zvolená obuv môže váš outfit zdvihnúť o úroveň vyššie. Naopak zošlapaná a “unavená” obuv urobí z vášho drahého kostýmu odev, ktorý ostane bez povšimnutia. O topánky sa starajte rovnako ako o váš chrup. Pravidelne ich čistite a udržujte. Na začiatku každej sezóny si topánky skontrolujte, nechajte si vymeniť opätky a naozaj “unavené” topánky vyhoďte. Vyberajte správnu, teda koženú obuv, nekupujte obuv z “umelej kože”, pretože vás bude tlačiť. Nedá sa tiež nakrémovať a udržovať. 

🛒  [Dámske lodičky s predĺženou možnosťou výmeny a vrátenia tovaru - kliknite tu:]

 

Ak môžete, počkajte si na ďalších päť mojich odporúčaní a až potom si rozmyslite kedy a kam (a s kým)! pôjdete nakupovať. Dovtedy vám želám elegantné dni.

Váš Daniel 

 

Daniel Šmíd je lektorom etikety, korektného správania a poradca v otázkach vkusu. Prednáša semináre, vedie kurzy vo firmách v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku. Viac o ňom sa dočítate na www.danielsmid.cz. Jeho kurzy pre verejnosť nájdete na www.etiketaustolu.cz