Nastúpim do jej auta a hneď vidím, že moja kamarátka je nervózna. Zveziem sa spolu s ňou domov a tak máme čas prebrať jej pracovné zážitky.

„Vždy si rozmyslím, kým tu kolegyňu požiadam, aby niečo spravila, je strašne lenivá,“ začne moja kamarátka. „A pritom som od nej chcela to, čo je v jej náplni práce,“ pokračuje a neskrýva podráždenie. „Ona vie urobiť všetko, aby nemusela urobiť nič,“ skonštatuje na margo kolegyne, ktorá vždy, keď niekto niečo po nej chce, zdvihne oči do nebies.

Je to „výborný“ ťah, aby si nabudúce každý rozmyslel, či sa na ňu obráti. A tak si sedí mimóza. Nerobí takmer nič. Má svätý pokoj. Veď málokomu sa chce bojovať s jej náladami.

Tí, ktorí sú neodbytní a trvajú na tom, aby dotyčná niečo spravila, si to potom odnesú – náladová dáma im to „spočíta“. Je ududraná, prípadne nešťastná, utláčaná – no proste obeť! Ako keby niekto po nej chcel, aby odniesla tonu cementu! Oj poznám to, poznám! Stretla som už v živote niekoľko osôb, ktoré svojou prítomnosťou vedia iných „poctiť“.

A aby som moju kamarátku (ako-tak) upokojila, porozprávam jej o inej dáme, ktorá si vedela život zariadiť tak, že jej kolegyňa z práce, ktorá mala na starosti upratovanie a pranie obrusov po pracovných recepciách, prala u seba doma aj jej špinavú bielizeň, keďže dotyčná nemala práčku. „Vážne?,“ zhnusí sa moja kamarátka. Troška sa jej uľaví, že nie je jediná, ktorú na pracovisku zneužívajú. A ďalej sa rozprávame o ľuďoch, ktorí si to v živote vedia zariadiť tak, aby niekto drel za nich. V príkladoch by sme mohli pokračovať.

Neviem, koľkí z nich sa majú dobre, koľkí z nich sú v kolektíve „obľúbení“ a či sú šťastní.

Keby v živote išlo o to, ako sa práci vyhnúť, istý môj známy by mohol bojovať o významné ocenenie. V podnikaní sa obklopil pracovitými ľuďmi a zožal úspechy, ale keď som raz za ním prišla domov, ukázal mi nástroj, ktorý si práve kúpil – bola to novinka na posilnenie  brušného svalstva a zhodenie previsnutej pneumatiky. „Stálo to majlant, teraz hľadám niekoho, kto to za mňa bude cvičiť,“ zavtipkoval. Vo firme sa mu darilo, ale to brucho stále tlačil pred sebou. Lebo nedá sa sústavne robiť všetko pre to, aby ste nič robiť nemuseli.

 

Prečítajte si aj Ako sa správame k upratovačke, také sme