Je poučné pozorovať 5-ročného chlapca, ako si rýchlo upratuje veci a snaží sa ustlať si posteľ. Už ani nepotrebuje radiť, keď sa ide kúpať. No, možno ešte trochu našepkať, keď si zabudne vziať uterák. Až keď mu mama povie, uvedomí si, že keby uterák nemal pripravený, po sprchovaní by ostal mokrý. Tak momentálne vyzerajú zrýchlené lekcie každodenného života u mojej sestry. Môj synovec má teraz obrovskú motiváciu sa všetko naučiť: veľmi chce ísť na týždenné sústredenie chlapcov, ktorí trénujú futbal. Trénuje aj on, ale je zatiaľ najmladší. Keďže mu však tréner ponúkol možnosť zúčastniť sa výletu pre väčších, malý je z toho unesený. Moja sestra sa trošku obáva, či to zvládne. A tak začala s vyučovaním. Tým praktickým. Ako vidno, športový tábor je pre neho skvelá motivácia.

Dosť často je to tak, že v bežnom živote sa nám toľko toho nechce. Jednoducho, nechce. Veď niekto to urobí za nás, ako doteraz, že? Veď mama podá uterák, nachystá čisté veci, ustelie...

Až správna motivácia nás vie naštartovať. A vízia. My sme s manželom pred rokmi kúpili starý, schátralý dom na dedine. Mali sme víziu, ako bude vyzerať. Niektorí sa nám čudovali, iní nás ľutovali a veštili, že sa doň nikdy nenasťahujeme. Boli aj takí, ktorí videli to, čo aj my – budúcnosť. Takých vizionárov, ktorí si namiesto chatrče vedeli predstaviť pekný, štýlový dom, bolo však veľmi málo. Po počiatočnom nadšení sme prešli aj znechutením a boli aj dni, že sa nám jednoducho nechcelo upravovať a investovať čas, peniaze ani sily.

Našťastie motivácia sa vždy „dostavila“. Aj taká v podobe hostí. Lebo aj hostia, ktorí avizujú svoj príchod, môžu byť dobrou motiváciou, ako niečo zlepšiť. Tak sme zlepšovali kvôli rodine alebo známym z Poľska, aby sme ich mohli hostiť v dobrých podmienkach. Inak by sme možno opravy posúvali v čase. A viete, čo? Veruže sa nám to podarilo. A dokonca tak, že si náš dom prišli pozrieť z časopisov o bývaní. Koncom minulého roka sme získali Ocenenie za príkladnú obnovu tradičnej architektúry v regióne.

Nevzdávajte to, čo ste si predsavzali. Hľadajte motiváciu. A keď ju už máte, využívajte ju. Využívajte motiváciu, aj keď sa možno zdá, že je trošku pritiahnutá za vlasy. Veď vždy môžete povedať, že 5- ročný chlapec sa tak či onak, skôr či neskôr naučí ustlať si posteľ. A niekto, kto si kúpil starý dom, ho snáď niekedy opraví. Ale prečo to odkladať na niekedy?

Choďte do toho, čo ste si zaumienili. Možno ste začiatkom roka niečo naštartovali a teraz, keď už ubehlo pár dní, váhate, či sa to oplatí. Oplatí. Nevzdávajte to. Veď aj vy ste sa niekedy učili stlať posteľ a samostatne umývať. To, čo bola včera obrovská výzva, je dnes malina!

 

Prečítajte si aj Svetielko v tuneli