Takmer zo všadiaľ sa na nás valia motivačné heslá ako 40, 50, 60 rokov nie je žiadnou prekážkou na to, aby sme začali nový život, kariéru, cvičenie, aby sme sa cítili skvele. Jednoducho, nič nás nemôže zastaviť. Tieto heslá sú síce povzbudzujúce a verím, že niektorej žene aj pomôžu sa naštartovať, aby sa niekam posunula, ale zároveň sú, ako to už pri heslách býva, aj zjednodušujúcou skratkou.

Poznám bohužiaľ veľa žien, ktoré majú plány, nápady, aj by chceli zmenu, ale ich telo ovládla choroba a celá ich energia sa sústreďuje na boj s ňou. Telo môže byť veľmi zradné a sú chvíle, keď vyhráva nad duchom aj motivačnými citátmi.

Práve preto, že mám túto skúsenosť, ma prekvapuje ako trestuhodne ľudia zaobchádzajú so svojimi telami. A nehovorím len o fajčení, pití alkoholu, nepravidelnom stravovaní, ale aj o všelijakých telo drásajúcich diétach, o nedostatku spánku, o cvičení a behaní do vyčerpania, lebo je to in. Či o riskantnej jazde autom, bicyklovaní či lyžovaní sa bez prilby, turistike v nevhodnej obuvi.

Existuje čoraz viac štúdií, ktoré hovoria o tom, že za najhoršie a najdesivejšie choroby, čo kosia aj celkom mladých ľudí, môže okrem genetickej záťaže aj životný štýl, teda niečo, čo máme do veľkej miery vo svojich rukách. Niečo, čo na rozdiel od toho, čo nám naprogramovali do génov, môžeme zmeniť už aj práve teraz, v tejto chvíli. Napríklad tak, že dnes sa dve zastávky autobusom prejdeme, že sa najeme v pokoji, bez pozerania do telefónu a hodinky zo strachu, že nám niečo dôležité ujde. 

Môžete xkrát plánovať, mať nápady, ak vás skolí choroba, infarkt, znehybní vás ťažká nehoda, oslabí vás cukrovka či haprujúca štítna žľaza, budete rovnako nemohúci ako tí, čo to už vzdali a 40, 50, či 60 rokov nepovažujú za začiatok niečo nového, ale za začiatok konca.        

 

Prečítajte si aj Ona, on a klebety