„Chodievam behať na hrádzu, rôznymi smermi a často pri behu rozmýšľam, že taký je aj môj život. Sú to cesty bez konca, ktoré mi stále ponúknu novú príležitosť s radosťami i bolesťami, ale zakaždým je to pre mňa nová výzva. A ja mám rada výzvy,“ hovorí Jana Ďuriačová, dnes Martanovičová. Zvládla ich niekoľko. 

 

 

Po skončení Vysokej školy múzických umení sa spievaniu dlho nevenovala, ale v kultúre ostala. „Začala som robiť príspevky z kultúry pre Slovenskú televíziu, vedela som jazyky, čo bola výhoda, poznala som umelecké prostredie,“ hovorí. Príspevky najprv robila, potom aj moderovala správy i publicistické relácie, stala sa vedúcou vydania hlavných televíznych novín.      

 

 

„Veľmi ma tá práca bavila, bola tvorivá, vždy o niečom inom. Robila som ju ako som najlepšie vedela, ale aj tak sa ti stane, že to druhá strana číta inak. Veľa som sa v tejto profesii naučila o komunikácii nielen navonok, ale aj do vnútra. Ak chceš, aby ťa ľudia počúvali, musíš ich viac chváliť,“ hovorí dnes.

 

 

Bola prísna na seba i na druhých, dnes už by to robila inak. Mnoho vecí sa jej nepodarilo dotiahnuť, a nakoniec odišla. „Niektorí ostali a bojovali. Vždy sa oplatí bojovať. I keď vyhráš len jeden boj z tisícky, oplatí sa to,“ hovorí dnes.

 

 

Personálne zmeny ju prinútili odísť zo Slovenskej televízie, z Úradu vlády a napokon dala výpoveď i v Sociálnej poisťovni, kde bola hovorkyňou a riaditeľkou komunikačného oddelenia. Vždy si ju našla nová výzvu. „Mám v živote priateľa, ktorý sa vždy objavil so zaujímavou pracovnou ponukou. Je to človek pre zlomové okamihy,“ smeje sa Janka.

 

 

Pred niekoľkými rokmi sa stala šéfkou sama sebe. Dnes je spoločníčkou a konateľkou English Club-u, v ktorom má na starosti manažment a marketing. „Opäť to bola veľká škola komunikácie, tentoraz ako podnikateľka a v kontakte s klientmi. Snažili sme sa, aby tam ľudia chodili rozprávať, nie sa mordovať s gramatikou. Ľudia sa radi stretávajú a komunikujú,“ hovorí.

 

 

Podnikanie označuje za namáhavú, ale úžasnú skúsenosť. „Doteraz som bola zamestnankyňa, a zodpovedala hlavne za seba, ako podnikateľka mám zodpovednosť za všetko. Myslím, že by som to mnohým ženám naordinovala ako terapiu. Nebáť sa a začať robiť veci, ktoré vás bavia,“ hovorí mama dvoch dcér.

 

 

Ako výzvu prijala aj ponuku vstúpiť do komunálnej politiky v Devínskej Novej Vsi, kde býva i pracuje v jazykovej škole. „Chcela by som, aby to fungovalo ako v Rakúsku, aby sa život vrátil do komunity, aby to v mestskej časti ožilo,“ hovorí. Opäť komunikovala. 

 

 

Najprv v kampani s voličkami a voličmi, od novembra minulého roka sa stará, aby sa k nim cez miestnu televíziu dostali všetky informácie, o tom, čo chystajú, plánujú. „Len informovaní ľudia sa môžu zapojiť do života komunity,“ vysvetľuje. V Devínskej je toho podľa nej veľa zaujímavého. „Som lokálpatriotka a v Devínskej som objavilo mnoho úžasných príbehov, o ktorých miestni ani netušia,“ hovorí a je vidieť, že je to ďalšia práca, na ktorú sa teší.

 

Salón DNJ Beauty&Style

Vlasy: Martina Kališová 

Vizáž: Beata Szijartóová

Oblieka: Módny salón MiraMarce

 

Pozrite si premenu aj na videu Janky Maťkovej