BRATISLAVA. V piatok vo svojom facebookovom statuse napísala, že „v RTVS je normalizácia. Normálna tvrdá normalizácia“. Dnes dostala od vedenia televízie kárne opatrenie, čo znamená, že najbližších šesť mesiacov môže dostať výpoveď aj za najmenšie porušenie pracovnej disciplíny. Zároveň dostala zákaz pokrývať politické témy. Na facebooku o tom dnes informovali bývalí kolegovia, ktorí dostali v piatok výpoveď a do televízie majú vstup zakázaný.

 

 

 

Výpoveď, aj keď bude meškať

„Zuzana Kovačič Hanzelová dnes dostala kárne opatrenie za jej piatkový status o normalizácii. Vraj v ňom klamala a nehovorila pravdu. Najbližších šesť mesiacov ju môžu vyhodiť aj za malé porušenie pracovnej disciplíny. Teda aj keď bude meškať 10 minút do práce," zverejnil na facebooku informáciu Matúš Dávid, jeden z prepustených redaktorov.

Redaktorka a moderátorka Správ a komentárov Zuzana Kovačič Hanzelová, ktorá pre portál Ženy v meste pravidelne píše pondelkové stĺpčeky, sa pre kárne opatrenie nemôže k celej situácii vyjadriť.

O vyjadrenie sme požiadali aj vedenie RTVS. "Keďže pre programového pracovníka a spolupracovníka RTVS je podľa platného štatútu neprípustné, aby vedome publikoval nepravdivé, skreslené, alebo nepodložené údaje a tvrdenia a pani Z. K. Hanzelová prostredníctvom sociálnych sietí šírila nepravdivú informáciu o tom, že do spravodajstva RTVS bola presadzovaná neoverená konšpirácia o tom, že sýrskym deťom mali byť podané šumivé tablety, aby bola na záberoch nafingovaná pena z úst a vyzeralo to ako chemický útok, vedenie spravodajstva rozhodlo, že bude naďalej pripravovať spravodajské témy, na ktorých prípravu a overovanie faktov však bude mať viac času a priestoru," uviedla pre Ženy v meste hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková. 

 

 

Nevie vraj rozlíšiť pravdu a lož

Prepustení novinári v statuse uviedli, že dnes ráno mala Zuzana Kovačič Hanzelová nahlásenú tému o novej voľbe policajného prezidenta. Tému jej ráno schválil vedúci vydania, vedúca spravodajstva pre televíznu časť Hana Lyons  tému zrušila. „Povedala jej, že oddnes nie je politická redaktorka, pretože nevie rozlíšiť lož od pravdy. Má vraj vyrábať témy, kde nebude treba veľmi overovať informácie. Vedúci vydania nesúhlasil s jej rozhodnutím, ostro sa proti nemu ohradil, a poukázal na to, že súčasné vedenie svojimi rozhodnutiami ohrozuje naše vysielanie. Spolu s ňou sa voči rozhodnutiu ohradili aj ostatní redaktori. Zatiaľ to nepomohlo. Čakáme, či to dostanú aj písomne,“ uviedol Dávid.

Kovačič Hanzelová od začiatku tvrdo kritizuje vedenie RTVS za zásahy do vysielania a prepúšťanie kolegov, založila preto ja odbory. Reakcia vedenia bola, že jej znížili moderovanie Správ a komentárov z dvoch týždenne na dva mesačne, čo pre ňu znamená aj nižšiu výplatu. 

 

 

Otvorený konflikt v RTVS spustilo prepustenie dlhoročnej reportérky Oľgy Bakovej začiatkom apríla. Deň potom podpísalo takmer 60 redaktorov a redaktoriek otvorený list, v ktorom hovoria o nepriateľskej atmosfére v RTVS. Odvtedy dostalo výpoveď alebo dobrovoľne odišlo niekoľko novinárov a novinárok, naposledy prepustili štyroch externistov v piatok. Boli to Jana Masárová, Matúš Baňovič, Matúš Dávid a Kristián Čekovský. Práve po ich prepustení sa Zuzana Kovačič Hanzelová na facebooku vyjadrila, že v RTVS je normalizácia.