BRATISLAVA. Po reportérke Oľge Bakovej končí v RTVS ďalšia dlhoročná redaktorka, korešpondentka RTVS v Bruseli a moderátorka debaty Z prvej ruky Gabriela Kajtárová. Podľa Denníka N podala výpoveď sama aj preto, že sa v poslednej dobe stretávala s výčitkami, hrozbami aj opakovanými výzvami na odchod zo strany vedenia.

Kajtárová, ktorá odchádza z RTVS po piatich rokoch, podpísala s takmer šesdesiatimi redaktormi a redaktorkami otvorený list, v ktorom kritizovali pomery v spravodajstve, spochybňovali prístup nového vedenia a upozorňovali na ohrozenie nezávislosti verejnoprávnej RTVS. 

 

 

Kajtárová: V RTVS svoju budúcnosť nevidím

"Tento týždeň som odovzdala svoju výpoveď. Z verejnoprávnych médií odchádzam po 10-tich rokoch, z čoho uplynulých päť v RTVS pre mňa bolo životnou skúsenosťou. Bola som súčasťou kolektívu, ktorému na verejnoprávnej službe úprimne záleží. Rozhodnutie odísť z neho sa nerodilo ľahko, no zostať by bolo ešte ťažšie. V RTVS svoju budúcnosť momentálne nevidím," napísala Kajtárová na svojom facebookovom profile. 

Uviedla, že ak by pracovala v súkromnej firme, odišla by už dávno. "RTVS však nie je súkromná firma. Verejnosť má právo vedieť, že sa vo vnútri niečo zvláštne deje," napísala.

 

Prečítajte si

 

Odchádza do inej redakcie

Kajtárová bola sklamaná z reakcie vedenia na otvorený list redaktorov a redaktoriek k pomerom v RTVS. "Spravodajstvo RTVS prežíva komplikované obdobie. Niektoré dôvody boli zverejnené v otvorenom liste, ktorý som aj ja podpísala. Osobne som dúfala, že pôjde aj o silný impulz pre nadriadených, aby sa o našu dôveru aspoň pokúsili. Opäť sa stal opak. Reakcia manažmentu RTVS na otvorený list je smutnou vizitkou. Ak nadriadený zhadzuje svojich zamestnancov verejne, dá sa tušiť, čo sa deje vo vnútri. V rozhlasovom spravodajstve nasledovali výčitky, zosmiešňovanie, hrozby aj opakované výzvy na odchod „kričiacej menšiny“. Odchádzam, no s čistým svedomím. Pre verejnoprávny priestor som spravila svoje maximum," napísala Kajtárová.

Novinárkou ostáva. "Vážim si príležitosť, ktorú mi chce dať iná redakcia. Teším sa na spoluprácu s profesionálnym tímom," uviedla.