BRATISLAVA. Prepustenie skúsenej novinárky Oľgy Bakovej spustilo otvorený konflikt medzi vedením RTVS a takmer 60 novinármi a novinárkami verejnoprávnej televízie a rozhlasu (RTVS). Deň potom, čo Baková dostala výpoveď, v otvorenom liste kritizujú pomery v spravodajstve, spochybňujú prístup nového vedenia a upozorňujú na ohrozenie nezávislosti verejnoprávnej RTVS.

„Zatiaľ pracujeme slobodne, ale v nepriateľskej atmosfére. Sme svedkami eliminácie, degradovania a preraďovania profesionálov, ktorí vyjadrujú voči manažmentu svoj kritický názor. Očakávali sme, že práve nový šéfredaktor pomôže túto situáciu upokojiť. Rýchlo sa však ukázalo, že trend je opačný,“ píše sa v otvorenom liste.

 

 

Nevylúčili konflikt záujmov

Novinári tvrdia, že atmosféra v spravodajstve RTVS je napätá už niekoľko mesiacov napätá. „Bojujeme s nedôverou voči našim nadriadeným, voči ich úmyslom a schopnostiam. Väčšinou ide o ľudí, ktorí prekročili nepísané novinárske pravidlo a prišli z tlačových oddelení. Doteraz však nezaviedli mechanizmus, ktorý by vylúčil možný vplyv ich konfliktu záujmov na obsah spravodajstva,“ uviedli. Zmeny sa udiali po nástupe Jaroslava Rezníka na post riaditeľa RTVS v auguste minulého roka.

Výpoveď jednej z najskúsenejších zahraničných redaktoriek nebola jediným problémom s vedením. To minulý týždeň zakázalo redaktorom a redaktorkám nosiť odznak so sloganom #AllForJan na znak solidarity so zavraždeným investigatívnym novinárom a jeho partnerkou Martinou Kušnírovou.

Ohradili sa tiež proti zasahovaniu do obsahu správ. „Odmietame tlak manažmentu, aby naše reportáže a diskusie umelo vyvažovali osoby, ktoré koketujú s dezinformačnými médiami, absentuje u nich expertíza na danú oblasť, prípadne sa netaja politickými ambíciami,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré podpísalo takmer 60 novinárov  a novinárok, editor a moderátor a moderátoriek, medzi nimi Matúš Jaco, Gabriela Kajtárová, Zuzana Kovačič Hanzelová, Peter Majer, Filip Minich, Martin Strižinec či exredaktorka Oľga Baková.

 

Zdroj - facebook

 

Reznik kritiku odmieta

Vedenie RTVS kritiku odmieta a spochybňuje postoj redaktorov a redaktoriek. „Fabulujú a strašia možnými budúcimi konfliktmi záujmov, no zabudli sa verejnosti zdôveriť, že práve nové vedenie ich trpezlivo vracia ku kultúre tvorby pre verejnoprávne médium, na ktorú mnohí zatiaľ svojimi kvalitami nedosiahli, a ku kultúre jazyka, ktorú mnohí stratili. Za poslednú dekádu sa vymenilo vyše 80% tvorivých pracovníkov spravodajstva RTVS a nahradili ich prevažne mladí a málo skúsení tvorcovia, ktorých neviedli skúsenejší senior redaktori, keďže ich objektívne zostalo len veľmi málo. Spravodajská tvorba niektorých redaktorov preto dosiahla také bezbrehé parametre, že neraz obťažuje diváka a poslucháča neprofesionalitou, tendenčnosťou, vsúvaním vlastných názorov, či emočneprehnanou interpretáciou. To, žiaľ, negatívne ovplyvňuje obraz o celom spravodajstve na verejnosti,“ píše sa v reakcii, ktorú podpísali generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník, riaditeľ Sekcie spravodajstva a publicistiky Vahram Chuguryan, vedúca Odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Hana Lyons a Petra Stano Maťašovská, vedúca Odboru rozhlasového spravodajstva a aktuálnej publicistiky.