BRATISLAVA. Jedenásť osobností si v nedeľu prevzalo prestížnu cenu Krištáľové krídlo, z toho štyri ženy. Mimoriadnu cenu získala zakladateľka Národného hemofilického centra Angelika BátorováJozef Ráž, líder legendárnej skupiny Elán.

"Moji pacienti nie sú pre mňa len predmetom môjho medicínskeho alebo vedeckého záujmu. Predovšetkým oni ma obohacujú, tú ľudskú dimenziu v každodennom živote, keď sa s dôverou vkladajú do našich rúk a keď nám dokazujú každý deň, ako sa dokážu statočne boriť so životom, hoci majú nevyliečiteľné celoživotné ochorenie, to je úctyhodné a to dáva zmysel mojej práci a zato sa oplatí obetovať niečo aj zo seba," povedala podľa TASR Angelika Bátorová.

V kategórii publicistika a literatúra získala ocenenie spisovateľka Veronika Šikulová za publikáciu Medzerový plod, ktorá vyniká  drobnokresbou z neprikrášleného života.

 

 

Ocenenie za filantropiu získala Miroslava Hunčíková, zakladateľka organizácie Svetielko pomoci. Pomáha onkologicky chorým deťom a ich rodinám. Založila detský mobilný hospic na východnom Slovensku, aby mohli zomierajúce deti stráviť posledné dni doma so svojou rodinou a blízkymi.

 

 

V kategórii rock pop jazz získala ocenenie herečka a speváčka Szidi Tobias za najnovší album Jolanka. Album uzatvára kolekciu platní s textami jej manžela Petra Lipovského.

 

 

V kategórii šport získal ocenenie chodec Matej Tóth, ktorý sa stal prvým slovenským atletickým majstrom sveta v chôdzi na 50 km na MS v Pekingu.

 

 

Jozef Barcaj zvíťazil v kategórii hospodárstvo za to, že z termálneho kúpaliska v Podhájskej, ktoré bolo na pokraji likvidácie, vybudoval prosperujúce stredisko cestovného ruchu na Slovensku. Projekty realizoval z vlastných zdrojov bez európskych fondov a štátnych dotácií.

 

V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie získal cenu režisér Ladislav Kaboš za dokumenty vysokej umeleckej kvality s mimoriadnym celospoločenským prínosom. Film Zmenil tvár Šanghaja objavným spôsobom rozprával príbeh architekta Ladislava Hudeca. V súčasnosti uvádza v kinách unikátny film Farby piesku, dramatický príbeh slovenskej zdravotnej sestry uprostred moslimského sveta a vojny v Líbyi.

Za oblasť medicíny a vedy si ocenenie odnáša Igor Lacík, expert v polymérnej chémii, ktorý dlhodobo pracuje na výskume venovanom liečbe cukrovky. Zaslúžil sa, aby sa slovenský tím v roku 2015 stal členom prestížneho Enkapsulačného konzorcia Juvenile Diabetes Research Foundation, ktorého cieľom je poskytnúť liečbu pacientom s cukrovkou 1. typu.

Za hudbu ocenili Štefana Kocána, ktorý je pravidelným hosťom Metropolitnej opery v New Yorku, La Scaly v Miláne, Bavorskej štátnej opery v Mníchove aj ďalších popredných svetových operných domov.

V kategórii výtvarné umenie získal ocenenie Ivan Pavle, ktorý patrí medzi špičku slovenských výtvarníkov. V roku 2015 prezentoval svoju tvorbu na retrospektívnej výstave k životnému jubileu v priestoroch SNM v Bratislave a na výstave v Múzeu moderného umenia Danubiana.

 

Mimoriadnu cenu získal Jožo Ráž. 

 

Prečítajte si aj Ivana Molnárová: Ženy vo funkciách už nie sú karieristky