BRATISLAVA. Dokumentárny film o pôrodoch, ktorý bol sčasti natočený v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), rozvíril hladinu verejnej mienky. Odkryl cynické správanie niektorých zdravotníkov, škodlivé praktiky, ktoré sa v našich pôrodniciach bežne vykonávajú, aj keď vo vyspelých krajinách od nich už dávno upustili a najmä závažné porušovanie ľudských práv žien. Takmer týždeň trvalo nemocnici, kým naň zareagovala.

 

Dokument Medzi nami.  Foto - jedensvet.sk

 

Lekár nemá fackovať rodičku

Keďže film poukázal aj na nedostatočné súkromie rodičiek, UNB sľubuje vo svojich pôrodniciach zmeny. Podľa TASR chce rodičkám v blízkom čase zrekonštruovať izby, toalety či sprchy, dokúpia sa  nové inkubátory.

Film však v prvom rade poukázal na nevhodný prístup lekárov k rodičkám, keď jeden lekár nemal problém pred kamerou otvorene hovoriť o tom, že rodičku pri pôrode vyfackal, keďže nespolupracovala. Na toto má však nemocnica jasný názor.

„Film sa nezakladá na realite, je vysoko neobjektívny a očierňujúci," povedal dnes na tlačovej konferencii generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács. Ako ďalej informuje TASR, šéf UNB priznal, že lekár nemá rodičku fackovať počas pôrodu, hoci sa správa hystericky. „S lekárom sme vo fáze rozviazania pracovného pomeru," povedal Kovács. 

 

 

Maximálne môže lekár zvýšiť hlas

„Ak je rodička v nesmiernom strese, možno na ňu maximálne zvýšiť hlas," doplnil Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre gynekológiu a pôrodníctvo. UNB priznala nedostatky personálu v komunikácii s pacientmi. „Posilníme to, ide nám o komfort rodičiek," povedal Kovács. Obraz o pôrodniciach v nemocnici si podľa Kovácsa nemožno robiť na základe výpovedí troch rodičiek. Nemocnica má podľa neho tisíce spokojných pacientok. Režisérke Zuzane Límovej vedenie nemocnice tiež vytklo, že výpovede žien natáčala v „polorozpadnutej škole v šatniach". 

Riaditeľ Kovács podľa TASR zatiaľ nepovedal, či voči Límovej budú zvažovať právne kroky. Fakt je, že pôvodne nemocnica aj lekári žiadali zastavenie filmu a zaoberalo sa ním aj právne oddelenie UNB.

 

Ilustračné foto - TASR

 

Čo na to autori filmu?

Autorskí tím filmu Medzi nami, ktorí tvorili aj zahraniční filmári (kameramanka Selina Becker z Nemecka či strihačka Morgana Tinebra z Talianska) aj naďalej odmieta akúkoľvek manipuláciu s realitou a vyjadrenia, že film je tendenčný.

„Našou ambíciou bolo vyvolať verejnú diskusiu, ktorá by viedla k pozitívnym systémovým zmenám. To, aby sa tieto zmeny aplikovali do praxe, je úlohou kompetentných. Nemocnica má svojich odborníkov, ktorí by mali odpovedať na otázky týkajúce sa pôrodníctva na základe dát, nie domnienok a listov od rodičiek. My sme svoj mediálny priestor využili a využívame, ako autorský tím sa môžeme vyjadrovať len k otázkam týkajúcim sa filmu, nie k odborným medicínskym otázkam,“ uvádza sa vo vyhlásení, ktoré nám na margo dnešnej tlačovej konferencie UNB poskytla PR manažérka filmu Zuzana Golianová.

„Neočakávali sme, že dokumentárny film Medzi nami sa stretne na pôde nemocnice s nadšením, ale dúfali sme, že sa k nemu vedenie nemocnice postaví aj cez sebareflexiu a využije možnosť nastolenej verejnej debaty v prospech pozitívnych zmien. Mrzí nás, že odborníci UNB namiesto toho, aby reagovali na to, čo náš autorský dokument zaznamenal a sústredili sa na hľadanie riešení, venujú sa subjektívnemu hodnoteniu filmu a verejne súdia autorku, pričom bez jej zvolenia používajú aj jej osobné údaje, ktoré sa týkali jej zdravotného stavu a stavu jej maloletej dcéry, ktoré sú chránené zákonom,“ konštatuje autorský tím.

A na záver zdôrazňuje: „Jednoznačne odmietame, že film je tendenčný; je odrazom reality, ako sme ju ako autorský tím zaznamenali. Na porušovanie ľudských práv žien pri pôrodoch vlani upozornil aj Komisár Rady Európy pre ľudské práva, ktorý vo viacerých prípadoch osobitne menoval aj Slovensko.“

 

Prečítajte si aj Film, ktorý ukazuje realitu v našich pôrodniciach, chcela nemocnica stopnúť