BRATISLAVA. Obchodná stránka veci jej bola cudzia, online marketing neznámy, predstava podnikania vyvolávala stres. „To sú všetko moje slabé stránky. Ja som vyštudovaná výtvarníčka a religionistka, som vizuálny a intuitívny typ, mám problém riešiť úrady, tabuľky, výnosy či straty,“ hovorí pre Ženy v meste Ľubica Noemi.

Tento týždeň sa stala jednou z troch víťaziek špeciálneho programu pre začínajúce podnikateľky, ktorý pripravila Slovenská sporiteľňa s podporou Nadácie Slovenskej sporiteľne. Do programu sa zapojilo 43 žien z celého Slovenska, z ktorých 14 nemalo žiadne skúsenosti s podnikaním tak ako ona.

Po dvojmesačnom programe stála Ľubica Noemi spolu s ďalšími dvoma ženami pred porotou a účastníčkami programu ako víťazka a chvíľu od dojatia nevedela prehovoriť. Za krátky čas ušla ohromnú cestu.

 

 

Rozvod a návrat na Slovensko

Vyštudovala dve vysoké školy, ale do praxe sa nedostala. Hneď po škole sa vydala za Čecha a stala sa mamou. Z Bratislavy sa presťahovali na Moravu, aby to mali blízko aj do Prahy aj na Slovensko.

„Ukázalo sa však, že to máme rovnako ďaleko od jednej i druhej rodiny a ich podporu potrebujeme. Naše manželstvo bolo úprimné, ale žiaľ bloky, ktoré sme chceli prekonať, sa ukázali byť zakorenené tak hlboko, že sa partner nedokázal postarať o rodinu a ja som mu nedokázala pomôcť. Môj odchod bol akt sebazáchovy, ale viac to nechcem verejne riešiť, z úcty k otcovi mojich detí,“ spomína Ľubica.

Už počas materskej musela začať riešiť živobytie rodiny ona. „To sme už mali dvoch malých synov a žiadne peniaze. Tak som si zapla youtube a pozrela návody na háčkovanie. Pustila som sa do háčkovania veľkých namotávacích nákrčníkov a cez zimu som ich urobila asi sto. Tak sme prežili zimu. Vždy som prišla s nejakým nápadom, niečo vyrobila, čo sa medzi kamarátmi rýchlo rozchytalo,“ hovorí.

Na Morave absolvovala kurz pradenia a oprášila gény po oravskej babičke.

Našetrila si 500 eur, aby si kúpila kolovrátok a začala priasť vlastnú vlnu, ktorú si vie aj nafarbiť. „Z upradených, ale aj nakúpených klbiek potom pletiem a háčkujem čiapky, rukavičky, nákrčníky, v lete plédy, boho vesty, na krosnách po babičke tkám koberčeky, aj do tapisérií by som sa chcela pustiť,“ hovorí Ľubica.

Našla odvahu ukončiť vzťah, ktorú ju stál priveľa energie, rozviedla sa a vrátila s troma synmi na Slovensko. Navrhla si logo, začala chodiť na trhy a predávať, čo vyrobila. Zistila, že je silnejšia ako si myslela.

 

 

Odporúčania mentorky 

"Svojim klientkám vždy radím každý problém riešiť na 3 úrovniach: materiálnej (fyzickej), emocionálnej a duchovnej. Na materiálnej rovine si Ľubica môže zohnať pomoc šikovného účtovníka, ktorý jej pomôže s číslami - poradí jej s daňovou optimalizáciou, právnou formou podnikania (veľa umelcov napríklad netuší, že nemusia mať živnosť, stačí byť slobodným umelcom), zostaviť finančný plán... Môže využiť silu predpredaja, pretože s jej charizmou si už určite okolo seba vytvorila komunitu, ktorá ju rada podporí. Takisto by jej v začiatkoch mohol byť veľmi nápomocný crowdfunding (môže naň využiť svoje vlogové video, ktoré vyhrala). Toto všetko Ľubici môže pomôcť viac sa ukotviť v praktickej rovine, čo je pre ňu ako pre éterickú umelkyňu kľúčové,“ odporúča mentorka Stanka Sobolová, zakladateľka a srdce spoločnosti Šťastná žena Terapeut Duše.

„Na emocionálnej rovine by som jej poradila pozrieť sa na niektoré svoje obavy, strachy, prípadne obmedzujúce presvedčenia, ktoré ju brzdia. Na duchovnej rovine sa treba pozrieť na kvality človeka ako takého a na jeho životné smerovanie. Nič sa nedeje iba tak. Každá ťažkosť v našom živote má svoj zmysel a jej prekonanie má v sebe potenciál vystreliť nás vyššie. Počas tohto procesu sa naša duša učí a rastie. Chcela by som podporiť nielen Ľubicu Noemi, ale i všetky šikovné podnikavé ženy v tom, aby sa na svoj život často pozerali práve z tohto nadhľadu a kládli si otázku: "Ak tento problém prekonám, kým sa stanem?" Ten pocit, keď prídete na to, že to z vás spraví ešte lepšiu, pevnejšiu a šikovnejšiu ženu, vážne stojí za to! Dodá vám to obrovskú dávku sily a všetko sa zrazu bude dať vyriešiť s oveľa väčšou ľahkosťou," dodáva Sobolová.

 

 

Stotisíc klientov

Tento týždeň vyhrala súťaž pre začínajúce podnikateľky a ide si založiť živnosť. Startupový komunitný portál Startitup.sk pre ňu ako cenu vyrobí vlog a predstaví jej produkty 100 tisíc potencionálnym klientom.

„Som zaskočená a nadšená, že sa o tom, čo robím, dozvie toľko ľudí. Len dúfam, že taký dopyt dokážem nasýtiť,“ smeje sa Noemi. Verí však v cestu, ktorú si vybrala. „Je ženská, mäkká, útulná, farebná, tvorivá a uspokojivá, nádherná a moja.  Ak zistím, že sa na Slovensku umeleckým remeslom neuživím, budem hľadať zamestnanie, ale ktorí zamestnávatelia sa pobijú o výtvarníčku, ktorá je sama s tromi deťmi?,“ pýta sa.

Vzťah k tomu, čo robí, našli aj jej traja synovia – jeden má osem, druhý šesť a tretí tri a pol roka. „Vedia, čo je kolovrátok, občas háčkujú a vyšívajú. Potom sa im to snažím vyvažovať mužským programom, ktorý majú s otcom a strýkom,“ smeje sa Noemi. Svoje deti, ale aj zákazníčky a zákazníkov chce naučiť nájsť skutočnú hodnotu vecí a hodnotu remesla.

„Chcem fungovať ako protiváha masovej produkcii textilu a vracať ľudí k doceneniu lokálneho domáceho remesla a kvalitnej produkcie, zdôrazňovať vedomie toho, odkiaľ výrobky pochádzajú a uprednostňovať férový zdroj pred ľudsky a enviromentálne neudržateľnými systémami textilnej veľkovýroby,“ dodáva.

 

 

Ženy začínajú po materskej

„Ženy si hlavne po materskej neveria a nedôverujú vlastných schopnostiam, pripomínala som im, aby vytrvali. To je v podnikaní veľmi dôležité. Vytrvať a nenechať sa odradiť reakciami typu, to je hlúposť, čo robíš. Ak to nie je ich cieľová skupina, tak ten názor môžu pokojne vypustiť,“ hovorí podnikateľka a mentorka Martina Vyskočová, ktorá účastníčkam programu prednášala aj o efektívnom predaji a ženskom prístupe k nemu. „Ľubica je veľmi kreatívna a aby nemala iba produkty, ktoré stoja jej čas, prišla s nápadom na kalendár a v rekordnom čase ho stihla vyrobiť, namnožiť a rozpredať," hovorí o víťazke.

 

Mária Lomnická a jej Tancúchy.

 

Víťazkami súťaže Slovenskej sporiteľne sa stali ešte dve začínajúce podnikateľky. Mária Lomnická a jej slovenský projekt Tancúchy, čo sú drevené, ručne vyrábané balančné podložky na hľadanie harmónie, rovnováhy, a na cvičenie. A aktívna seniorka Danica Paulovčínová, ktorá chce na portáli Strieborné líšky prepojiť všetkých seniorov, ktorí chcú ešte v živote veľa zažiť.

 

Danica Paulovčínová (v strede).

 

"Mária už svojím životným štýlom ukazuje dávku odvahy, potrebnej pre podnikanie a úspech v ňom. Danica je neskutočne energetická a húževnatá pani, určite bude inšpiráciou k aktívnemu dôchodku aj pre ostatných,“ hovorí o ďalších víťazkách Vyskočová. 

"Všetky tri víťazky pretavili svoj koníček do zárobkovej činnosti, kto vie toto o sebe povedať? Určite budú úspešné, majú totiž aj podporu komunity, čo sa prejavilo aj naprieč celým programom a súťažou. Ich projekty sú zároveň originálne s dopadom na spoločnosť," hovorí spokojne po skončení súťaže ich mentorka Martina Vyskočová. 

 

(Obsah vznikol v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou a www.zacinamepodnikat.sk)

 

Prečítajte si aj Podnikateľky by mali zohľadniť svoj cyklický time management, hovorí lektorka Dana-Sofie Šlancarová