Fascinuje ma, koľko času dokážu ľudia premrhať debatou o tom, aké množstvo ľudí prišlo podporiť Veľký protikorupčný pochod v Bratislave. Koľko konšpirácií za tými číslami vidia, koľko obvinení a koľko klamstva pri tom nazhromaždia. Jedni, aby celú akciu spochybnili, lebo päť tisíc je málo, druhý, aby jej význam nafúkli, lebo to bolo až desaťtisíc.

Aj keď je jasné, že počet je jedným zo spôsobov ako zmerať úspech akcie, nie je rozhodujúci. Každý, kto v dave bol, videl zábery v televízii alebo pozeral fotografie na sociálnych sieťach, videl silnú emóciu, aká nie je na slovenské pomery bežná.

 

Stredoškolácia a protikorupčný pochod

Oveľa dôležitejšie ako počet ľudí v dave, sú osoby organizátorov. Sú to stredoškoláci. Tých sme od minuloročných volieb nespájali s ničím dobrým. Simulované voľby ukazovali, že ak by mohli voliť, volili by proti tradičným stranám a hlas by dali kotlebovcom či kollárovcom. Stredoškolákov sme brali ako ľudí, ktorí už v mladom veku prepadli frustrácií a namiesto toho, aby formulovali vlastné názory a menili veci, chceli radšej, aby za nich hovorili a konali extrémisti.

V utorok niekoľko stredoškolákov dostalo do bratislavských ulíc tisíce dospelých ľudí, rodičov i známe tváre, hercov či herečky, politikov i političky, mamu Róberta Remiáša.

Nie je bežné, že to urobí niekto mimo Bratislavy. Hlavné mesto vyvoláva vo zvyšku krajiny väčšinou nespokojnosť a hnev, že tam rozhodujú o nás bez nás. Menej často niekto príde do Bratislavy s iniciatívou, ako veci meniť k lepšiemu. 

Organizátori neboli z elitárskeho hlavného mesta a neboli to len muži, ale dievča a chlapec, veľmi symbolický odkaz, že veci majú spolu meniť ženy i muži.

 

Sklamaní volia Kotlebu

Debata o Veľkom protikorupčnom pochode by sa nemala hlúpo točiť okolo počtu ľudí. Keď odznie nadšenie z toho, že ľudia po protestoch proti Gorile a Baštrnákovi vôbec do ulíc vyšli, mohlo by stredoškolákov prevalcovať znechutenie z toho, že sa tým nič nezmenilo. V uliciach môžu študenti vytvoriť tlak, ale zákony a transparentné prostredie musia vytvoriť politici, polícia či súdy. Žiaden dav ich nenahradí.

Dôležité bude, čo príde po proteste. Aby sa z nadšených organizátorov prirýchlo nestali sklamaní študenti. Viete takí, čo prestali veriť, že niečo zmôžu sami a tak nechajú za seba rozhodovať a konať čudákov so siláckymi rečami. 

.

Prečítajte si aj Na Veľký protikorupčný pochod prišlo asi 5 tisíc ľudí, zaplnili Námestie SNP