Dojčenie. Na tento prirodzený spôsob výživy novorodenca existuje mnoho nejednoznačných návodov a rád, ale aj zákazov. Mnohé zmätené ženy sa preto obracajú so žiadosťou o pomoc na odborníkov. Laktačná poradkyňa občianskeho združenia MAMILA Lucia Kantorová Ženám v meste porozprávala o potravinových predsudkoch u dojčiacich žien, o účinkoch špeciálnych čajov, ale aj o problémoch, s ktorými sa dnešné rodičky stretávajú.
Medzi ženami existujú vžité predsudky o tom, čo by mala mamička po pôrode jesť a ktorým potravinám sa vyhnúť. Je naozaj pravda, že prvé dni by mala byť odkázaná len na rascovú polievku a trojdňové pečivo? Žiadna čokoláda, paradajky či nebodaj kapusta?
"Predstavy o tom, čo všetko dojčiace ženy nesmú jesť, sú pomerne rozšírené. A keby sme pozbierali všetky zoznamy zakázaných potravín, tak zistíme, že dojčiace ženy sa budú mať problém vôbec najesť. Ťažko sa ženám vysvetľuje, že tieto obmedzenia nie sú vedecky podložené. Štúdie dokonca ukazujú, že v rôznych kultúrach sa zakazujú dojčiacim ženám práve tie potraviny, na ktoré by mali chuť. Tieto „zákazy“ reálne neslúžia ako ochrana bábätka. Spájajú sa skôr s predstavou, že ženy sa majú pre dojčenie snažiť urobiť čo najviac, a teda aj si niečo odoprieť a vytrpieť. A ženy si povedia: Ktovie, kde je pravda, tak si radšej kapustu alebo čerstvý rožok nedám. Ich strach je príliš veľký na to, aby sa stravovali normálne. Nie je žiadny vedecký dôvod na to, aby dojčiace ženy bezdôvodne vylučovali nejaké potraviny zo svojej stravy."
Aké potraviny by teda mala dojčiaca mama konzumovať?
"Dojčiace ženy sú na tom rovnako ako všetci ostatní ľudia – tak ako oni sa potrebujú o seba a svoje zdravie starať, to znamená stravovať sa zdravo. Netreba mať obavy z potravín, ktoré žena dovtedy v tehotenstve jedla. Dojčenie je spôsob, akým sa aj bábätko pripravuje na konzumáciu rovnakého jedla, aké sa v rodine jedáva. Obavy žien, že po zjedení nejakej potraviny bude bábätko plakať, sa veľmi často naplnia už aj preto, že detičky plačú relatívne často. A ako vysvetlenie ženy opakovane počúvajú: Bolí ho bruško..."
Radíte mamám, istotne vám hovoria aj o strave v pôrodnici. Je vhodná pre čerstvé mamičky?
"Neexistujú zakázané potraviny pre ženy ani v prvých dňoch po pôrode, ani nie je povinné jesť rascovú polievku a podobne. Naše laktačné poradkyne sa pri poskytovaní poradenstva stretávajú s rozličnými postojmi k strave v pôrodnici. Tie sa často odvíjajú od strachu z toho, že by dostali na jedlo niečo „nevhodné“."
Prečítajte si
Sú potraviny, ktoré vyslovene podporujú laktáciu? Alebo je to tiež len mylná informácia, ktorá sa vžila?
"Bežné potraviny pri konzumácii v bežnom množstve neovplyvňujú tvorbu mlieka. Existujú však niektoré bylinky či určité potraviny, ktoré môžu tvorbu mlieka zvyšovať. Určite však nie je potrebné, aby si dojčiace ženy paušálne kupovali na pitie čaje pre dojčiace ženy. Ako mylná informácia koluje to, že čím viac tekutín žena vypije, tým viac mlieka bude mať. Dojčiace ženy síce pociťujú napríklad počas dojčenia smäd, ale stačí, aby pili toľko, koľko majú chuť, netreba sa prehnane nalievať vodou."
Kedysi mamy svojim dcéram nosili do pôrodnice čierne pivo alebo červené víno. V dnešnej dobe už zrejme tadiaľ cesta nevedie...
"Alkoholické nápoje ako čierne pivo alebo červené víno nie je vhodné piť v nádeji, že to pomôže tvorbe mlieka. Ak chcú dnešné babičky svoje dcéry v dojčení podporiť, je veľa iných spôsobov, ako to urobiť. Podpora rodiny či babičiek je kľúčová pre to, aby ženy úspešne dojčili. Babičky hrajú dôležitú úlohu v ocenení snahy svojich dcér a neviest dojčiť. Babičky môžu podporovať kontakt ich dcér s bábätkom. Okrem toho sa môžu snažiť dozvedieť napríklad z našej webovej stránky viac o dojčení, aj keď ony samy pred mnohými rokmi nedojčili. Budú sa tak viac chápať, prečo dnešným ženám na dojčení toľko záleží."
Laktačná poradkyňa občianskeho združenia MAMILA Lucia Kantorová. Foto - archív LK
Čo radíte ženám po pôrode, aby sa im lepšie spustilo mlieko?
"Ideálne je, ak už pred pôrodom získajú o dojčení informácie, prečítajú si našu knižku Praktický návod na dojčenie, kde je na každý deň po pôrode napísané, čo môžu pre rozbehnutie dojčenia urobiť. Pri dojčení sa zvyknú podceňovať prvé hodiny a dni po pôrode. Mnoho žien si myslí, že v prvých dňoch sa dojčenie len tak trochu trénuje a že to celé nejako zvládnu, keď budú z pôrodnice doma. Ale už prvé dojčenie po narodení bábätka ovplyvňuje celkovú tvorbu mlieka. Ako laktačné poradkyne MAMILY ženám radíme, aby od prvého okamihu získali pomoc so správnym prisatím, správnou polohou ako aj s posúdením toho, či bábätko vypije dostatok mlieka. Všetky situácie s dojčením sa ľahšie riešia čo najskôr po pôrode, a preto je ideálne, ak ženy kontaktujú laktačnú poradkyňu hneď, keď majú nejaké otázky."
Čo hovoríte na špeciálne čaje, určené pre dojčiace ženy. Majú zázračný účinok?
"Dojčiace ženy nepotrebujú pre úspech v dojčení špeciálne čaje. Mnoho žien si ich kupuje preto, že sa propagujú ako nevyhnutnosť pre dojčenie. Dojčenie nestojí na nakupovaní čajov. Pri dojčení ide o správne informácie a o to, aby ženy nedostávali množstvo komentárov a mýtov, ktoré podkopávajú ich sebadôveru a ktoré prinášajú zmätok, čomu vlastne majú veriť. Čaje pre dojčiace ženy obsahujú bylinky ako napríklad senovka, fenykel či benedikt, ktoré majú potenciál zvyšovať tvorbu mlieka. V týchto čajoch sa nachádzajú v relatívne malých množstvách a pomôžu skôr tým ženám, ktoré nemajú veľké problémy s tvorbou mlieka a z ktorých mnohé by dojčili aj bez pitia čajov. Pri skutočne nízkej tvorbe mlieka ide hlavne o to, aby sa použili postupy, ktoré odstránia príčiny nízkej tvorby mlieka a ktoré napravia kľúčové veci, pre ktoré bábätko nezískava dosť mlieka. S týmto pomáhajú ženám laktačné poradkyne."
Ilustračné foto - zdroj: Pixabay
Nejaké rady pre dlhšie dojčiace mamy? Na čo by nemali zabúdať?
"Pri dlhodobom dojčení sa stáva, že je dojčenie obviňované zo všetkého, čo sa deje – od toho, že sa žena cíti vyčerpaná zo starostlivosti o dieťa alebo že sa necíti dobre v sociálnej izolácii na materskej cez zdravotné problémy až po správanie a výchovu dieťaťa. Pri dlhodobom dojčení sa ženy stretávajú s tým, že strácajú podporu pre dojčenie. Aj tí ľudia, ktorí ich predtým povzbudzovali, im začínajú hovoriť, že napríklad, keby nedojčili, tak by ich dieťa už spalo celú noc, lepšie by sa správalo, nebolo by uplakané, nechcelo by byť stále s mamou, vedelo by sa samo zahrať a podobne. Dlhodobo dojčiace ženy nemávajú priestor pre to, aby sa mohli so svojimi negatívnymi pocitmi zdôveriť, pretože vo svojom okolí musia dojčenie väčších detí neustále obhajovať a zdôvodňovať."
Dojčenie je dnes malou vedou. Ovplyvňuje tvorbu mlieka veľkosť pŕs alebo kde je problém, že niektorým ženám sa nedarí dojčiť, aj keď by veľmi chceli?
"Dojčenie nie je veda. Veda je vyznať sa v nejednotných informáciách o dojčení, ktoré spôsobili desaťročia kŕmenia umelou výživou. Dojčenie je jednoduché, vedu z neho robí zmätok, ktorý bráni ženám úspešne dojčiť. Tvorba mlieka nesúvisí s veľkosťou pŕs. Ženy nemajú problémy s dojčením z vlastnej viny. Ženy vlastne väčšinou netušia, čo sa stalo, hoci veľmi chceli dojčiť. Dostanú nesprávne informácie a pri problémoch s dojčením nedostanú reálne riešenia, ktoré vedú k ich vyriešeniu. Napríklad mnoho žien sa dozvie, že vraj „je normálne, že ich bradavky v prvých dňoch dojčenia bolia“ namiesto toho, aby im niekto bolesť odstrániť. Alebo sa bábätko po pôrode neprisáva na prsník a namiesto pomoci s prisatím dostanú ženy do ruky nevhodné riešenia, ako sú klobúčiky alebo fľašu."
Umelým mliekom sa zvykne dokrmovať už v pôrodnici. Je to podľa vás v poriadku? Ako dlho je schopný novorodenec takpovediac „čakať“ bez umelého mlieka, kým sa spustí materské?
"Z nášho prieskumu pôrodníc vyplýva, že asi 50 percent novorodencov dostane umelé mlieko v pôrodnici. Toto je príklad toho zmätku, ktorý okolo dojčenia je. Novorodenec nemá dôvod čakať, novorodenec sa potrebuje dojčiť a piť materské mlieko do hodiny po pôrode. Ešte stále sa ale ženám po pôrode nesprávne hovorí, že „ešte nemajú mlieko“, a následne namiesto sebaistoty nastúpia obavy, že ich bábätko plače, lebo je hladné, pretože čakajú, kým mlieko príde, a preto pristúpia na dokrmovanie umelým mliekom, hoci pôvodne chceli len dojčiť. Potreba žien, aby bábätko bolo nakŕmené, je pre ne totiž životne dôležitá. Ženy nesmierne trpia, keď ich bábätko plače od hladu a ony nevedia, čo majú robiť."
Vtedy by mala nastúpiť laktačná poradkyňa...
"V tomto bode by potrebovali skutočnú pomoc s dojčením tak, aby sa naučili postupy, vďaka ktorým bábätko získa potrebné mlieko z prsníka. Pretože materské mlieko je v prsníkoch už od pôrodu. Naše laktačné poradkyne toto ženy učia už vo svojich predpôrodných kurzoch a potom toto vedia ženám ukázať priamo pri dojčení bábätka tak, aby si ženy boli isté, že ich bábätko pije materské mlieko už v prvých dňoch po pôrode."