„Nespánok“ detí trápi v súčasnosti mnohých rodičov, ktorí sa obracajú na vás. Aké bývajú najčastejšie príčiny nespania detičiek?

“Naozaj veľa rodičov v dnešnej dobe zažíva niekoľkomesačné či dlhoročné nevyspatie. Najčastejšie je príčinou nevhodná spánková asociácia a s ňou spojený prerušovaný spánok, veľmi dlhé zaspávanie a celkový nedostatok spánku. Ten neskôr celý problém zhoršuje, únava sa kumuluje a všetci doma sú vyčerpaní.”

 

Má nedostatok spánku nejaký vplyv na zdravie bábätka?

“Áno, má. Bábätká spánok veľmi potrebujú, lebo je to jedna z ich základných biologických potrieb, rovnako ako potreba jesť. V spánku sa rozvíja mozog, pamäť, dieťa spracúva deň, jeho telo regeneruje. Dlhodobý nedostatok spánku detí zvyšuje riziko porúch hyperaktivity a pozornosti (ADD, AHD), obezity, znižuje imunitu, bábätko je nervózne a podráždené, môže si ublížiť. Zhoršuje sa aj vzťah matky s dieťaťom. Chceme dať deťom kvalitné jedlo, tak je dôležité im dať aj kvalitný spánok.”

 

Niektoré mamy tvrdia, že ich dieťa cez deň nepotrebuje spať. Je možné, aby povedzme dvoj-trojročné deti nespali cez deň vôbec?

“Dvojročné deti v rámci regresie začínajú často spánky odmietať, avšak drobci v tomto veku ešte denný spánok potrebujú, aj keď len krátky 45-minútový. “

 

Zuzana Guzmická.  Foto - archív ZG 

 

Prečo potom nechcú spať?

“Najčastejšie je to o nevhodnom nastavení limitov zo strany rodiča, ktorý nie je dôsledný alebo aj o príliš skorom prechode do veľkej detskej postele, nevhodnom spánkovom prostredí, ktoré dieťa veľmi stimuluje. Výnimočne sa stáva, že dieťa v troch rokoch už môže cez deň prestať spať. Ale to len za predpokladu, že v noci spí neprerušovane 12-12,5 hodiny, nie je cez deň nervózne a podráždené a má skorú večierku.”

 

Spánok má isté fázy. Poraďte, ako docieliť,  aby sa bábo nezobudilo?

“Najlepšie maminka bábätku staršiemu ako päť mesiacov pomôže tak, že ho naučí prechádzať z jedného spánkového cyklu do druhého bez jej väčšej pomoci. Dieťa spí omnoho lepšie, kvalitnejšie a menej prerušovane. V opačnom prípade je mu potrebné asistovať rovnakým spôsobom ako zaspalo - napríklad dodojčením, dohojdaním. Tento spôsob podporuje prerušovaný spánok cez deň aj v noci, lebo dieťatko nevie inak zaspávať či spať a je odkázané len na pomoc. Bábätká sú od 5.-6. mesiaca schopné spánkové cykly spájať aj bez pomoci, ak pre to majú vhodné podmienky.”

 

Ale ako na to?

“Neexistuje jeden návod, ako na to. Existujú rôzne spôsoby ako pri tom postupovať, avšak nikdy to nie je len o to naučení zaspať a preklenúť sa z cyklu do cyklu. Na to, aby to fungovalo, dieťa potrebuje vhodné spánkové prostredie a podmienky, správne načasovanie spánku a vhodný režim. Je to preto veľmi komplexná záležitosť.”

 

 

 

Mali by detičky spať v noci v úplnej tme? Ak má drobec zapnuté malé svetielko je pravda, že sa mu nebude tvoriť melatonín? A čo cez deň, treba zastierať závesy a robiť dieťatku prítmie?

“Je pravda, že svetlo blokuje tvorbu spánkového hormónu melatonín. Najmä LED svetlá, displeje telefónov, biele, zelené a modré svetlá k spánku absolútne neodporúčam. Staršie bábätká svetlo pri zaspávaní veľmi stimuluje, narušuje im spánok aj spájanie spánkových cyklov. Preto aj cez deň, od približne 3. mesiaca bábätka, odporúčam tmu aj na denný spánok.”

 

Je pravda, že čím viac detičky spinkajú cez deň, tým lepšie spia v noci? Treba bábätko unaviť, alebo je to len  mýtus?

“Unaviť bábätko, aby lepšie spalo, je asi najväčší mýtus, aký sa medzi mamičkami šíri. Najmä u mladších detí do 18 mesiacov sa dieťatko potrebuje uložiť vtedy, keď ešte nie je príliš unavené. Denný a nočný spánok sú prepojené a ak bábätko spí dobre a dosť cez deň, spí lepšie aj v noci a naopak. Pozor ale aj na príliš veľa denného spánku, lebo aj to vie negatívne narušiť nočný spánok.”

 

Ilustračné foto - pixabay.com 

 

Odporúčate rôzne uspávacie hračky, ktoré svetielkujú, prípadne hrajú upokojujúce melódie?

“Odporúčam mojkáčika, plyšiačika, biely šum. Pre malé deti môže byť vhodný pred zaspatím aj kolotoč. Príliš veľa stimulácie v postieľke však nemusí robiť dobrotu.”

 

Metóda vyplakania je podľa vás správna?

“V prvom rade by som rada vysvetlila, čo metóda vyplakania je. Maminky si často pár minút plaču zamieňajú s vyplakaním. Vyplakanie (tzv. extintion) je spôsob, kedy rodič uloží dieťa do postieľky a potom dieťa ignoruje, až kým nezaspí a opätovne sa nezobudí. Rodič nevchádza do miestnosti. Táto metóda vychádza z oblasti psychológie, kedy rodič u dieťaťa ignoruje neželané správanie a sleduje tým zmenu tohto správania v konkrétnej situácii.  Nemyslím si, že táto metóda, ak je vykonaná v limitoch a správne, dieťatku škodí, avšak ja s ňou nepracujem a ani ju neodporúčam. Rodič by ju určite nemal aplikovať, ak dieťa trpí separačnou úzkosťou alebo ak sú v cudzom prostredí. Osobne si myslím, že existujú mnohé iné, jemnejšie alternatívy, ako bábätko naučiť lepšie spať v prítomnosti rodiča. Zlepšenie kvality spánku dieťatka nie je len o metóde učenia, ale aj o mnohých ďalších faktoroch, ktoré do tohto procesu vstupujú ako puzzle.”

 

 

 

Aký spôsob uspávania odporúčate? Má maminka uspávať na rukách, alebo je dôležité, aby sa bábätko naučilo zaspávať samé?

“Je vedecky dokázané a potvrdené mnohými štúdiami, že bábätká, ktoré vedia zaspať bez pomoci spia menej prerušovane, majú viac hlbokého spánku, zaspávajú kratšie. Zároveň je potvrdené, že bábätká spiace s rodičmi v posteli, ktoré sú uspávané, majú menej hlbokého nREM spánku, spia prerušovanejšie a menej pokojnejšie, zaspať im trvá dlhšie. Z môjho pohľadu je dôležité, dávať bábätku postupne základy pre zdravé spánkové návyky a učiť ho postupne chodiť spinkať polobdelé a bdelé. Teda neuspávať, ale ukladať na spánok. Je prirodzené, že novorodenca, ktorý plače, rodič uspí na rukách, dojčením alebo v šatke. Je otázne, či mama alebo otec potrebuje 18-mesačné dieťa každý večer a niekoľkokrát v noci natriasať hodiny na rukách, vo vajíčku alebo v nosiči. Rodič by mal robiť veci tak, ako ich on cíti, ako jemu vyhovujú a hlavne ako fungujú a zabezpečia dostatok spánku členom rodiny a teda aj matke.”

 

Čo robiť, keď sa dieťatko v noci zobudí a chce sa hrať?

“V prvom rade je potrebné pozrieť sa na príčinu. Najčastejšie je režimová. Dieťatko má priveľa denného spánku, príliš veľa spánkov alebo podvečer spánok, ktorý narušuje noc a spôsobuje deň v noci. Druhou možnou príčinou je vývinová spánková regresia, spojená s psychomotorickým vývinom ako chodenie, štvornožkovanie, rozvoj reči a pod. Už som sa stretla aj s rodinou, kde nočné dojčenie dieťa kompletne prebralo a po jeho zrušení bábo začalo spať celú noc bez dlhých bdení. Ak sa niečo takéto deje, je dôležité režimovú príčinu okamžite riešiť. V noci ponechať maximálnu tmu a snažiť sa nerobiť dieťaťu pocit ako vo dne.”

 

 

Ilustračné foto - pexels.com

 

Je niečo, čo pri uspávaní drobca zaručene zaberá? Niektorí rodičia používajú biely šum (monotónne, ale hlučné zvuky napr. televízora alebo práčky - poz. red.), je to v poriadku? Sú nejaké iné finty, ktoré by ste vedeli odporučiť?

“Biely šum na uspatie ako také je efektívny najmä pre novorodencov a malé bábätká. Ale v prvom roku je stále skvelý doplnok pre lepší spánok a aj v staršom veku výborne odhluční okolie, rušnú návštevu alebo ulicu. Ak sa bavíme o uspávaní, tak šatky, nosiče a kočíky sú všetko veľmi dobre fungujúce uspávacie prostriedky. V podstate, ak nimi maminka cez deň docieli dostatok spánku, vládze dieťa niekoľkokrát denne kočíkovať a nosiť, je to v poriadku. Na noc ale uspávanie neodporúčam. Je lepšie bábätko postupne naučiť zaspávať bez pomoci, napr. v prítomnosti rodiča.”

 

Niektoré unavené mamy tiež nevedia spať. Aké odporúčania máte pre ne? Čo treba robiť, aby si oddýchla aj mama?

“V prvom rade akceptovať to, že spánok potrebujú a nie sú zlé mamy, pretože sa chcú vyspať. Vyspatá matka je šťastná a trpezlivá, má energiu venovať sa bábätku cez deň na sto percent. Nevyspatá matka prežíva, je nervózna a podráždená, jej vzťah s dieťatkom môže trpieť. Ak to unavená maminka ešte neurobila, v prvom rade odporúčam pomôcť dieťatku lepšie spať a naučiť ho to. Potom by maminka mala tiež nabehnúť na určitý spánkový režim. Mala by chodiť spávať stále v tom istom čase, oddýchnuť si cez deň, ak to potrebuje, kým spí dieťatko. Maminy často po nociach googlia a fejsbukujú. Telefóny veľmi negatívne narušujú náš spánok a aj spánok ostatných v miestnosti. A ešte jeden tip, aj mamina si môže urobiť na spánok veľkú tmu a biely šum, tiež môže aplikovať dýchacie cvičenia na odbúranie stresu a zdravo sa stravovať.”

 

Kedy by sa mali rodičia obrátiť na pomoc odborníka v oblasti spánku?

“Odporúčam obrátiť sa na spánkového poradcu ideálne od piateho mesiaca života bábätka. Samozrejme, ak má mamina doma trojtýždňového „nespavca“ je to vhodné aj vtedy.”