Sara Rogelová (28) sa ešte ako 20-ročná študentka v ôsmom mesiaci tehotenstva pošmykla pri praní oblečenia. Zranenia jej pritom spôsobili samovoľný potrat, približuje spravodajská stanica CNN s odvolaním sa na jej právnikov.
Sara Rogelová: Potrat brali ako vraždu
Jej rodina ju našla v bezvedomí a následne ju odviezla do nemocnice, kde ju zadržala polícia pre podozrenie z podstúpenia interrupcie. Súd ju následne odsúdil na 30 rokov väzenia za spáchanie "vraždy s priťažujúcimi okolnosťami".
Obhajobe sa však neskôr podarilo znížiť výšku trestu na desať rokov, na základe čoho mala byť žena prepustená z väzenia v októbri 2022.
Sara Rogelová bola vo väzení 9 rokov
V utorok napokon Saru prepustili. Vo väzení strávila takmer deväť rokov, informovala agentúra AFP. Súd povolil predčasné podmienečné prepustenie Rogelovej, ktorá má však zákaz opustiť krajinu a musí absolvovať psychoterapiu, približuje AFP.
V konzervatívnom a silne katolíckom Salvádore, ktorý zároveň patrí medzi krajiny s najvyššou úrovňou zločinnosti, sú zakázané všetky interrupcie bez výnimky. V prípade, že súd umelé prerušenie tehotenstva klasifikuje ako "vraždu s priťažujúcimi okolnosťami", môže za ňu hroziť osem až 50 rokov väzenia.
Absolútny zákaz prerušenie tehotenstva, teda aj v prípadoch ohrozenia života matky či po znásilnení, platí v Latinskej Amerike vo viacerých štátoch: v Nikaragui, v Hondurase, v Dominikánskej republike či v Salvádore. Z európskych krajín platí absolútny zákaz potratov na Malte či v Andorre.