Keď hovoríme o slovenských opatrovateľkách, ktoré sa starajú o starých ľudí v zahraničí, nehovoríme len o osude minimálne 30 tisíc žien v Rakúsku, a tisíckach v Nemecku či vo Švajčiarsku.  

Keď hovoríme o slovenských opatrovateľkách v zahraničí, týka sa to ďalších desiatok tisíc ľudí - manželov, partnerov, starých rodičov a hlavne detí. Pretože odchod ženy do zahraničia ovplyvní, a príliš často zničí život v rodinách, ktoré nevedia dlhodobo fungovať na diaľku.   

Keď hovoríme o opatrovateľkách a opatrovateľoch, hovoríme hlavne o ľuďoch z tých častí Slovenska, kde si vyberajú z troch zlých možností – úrad práce, nízka mzda, z ktorej nevedia utiahnuť rodinný rozpočet alebo odchod do zahraničia a teda život na diaľku, najčastejšie v dvojtýždňových intervaloch.

Keď hovoríme o ženách a mužoch, ktorí sa v zahraničí starajú o nevládnych ľudí, hovoríme o kvalifikovanej pracovnej sile, ktorá na Slovensku chýba. Ako včera povedala podpredsedníčka parlamentu z opozičnej SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová z 3000 obcí funguje opatrovateľská služba v 900 obciach. To nie je ani polovica.

Keď hovoríme o slovenských opatrovateľkách a opatrovateľov v Rakúsku, hovorí o enormnom množstve 450 agentúr, ktoré veľmi často zneužívajú skutočnosť, že ich o prácu žiadajú ľudia vo finančnej núdzi, bez jazykových znalostí a vedomostí o rakúskom pracovnom trhu, čo ich odsudzuje prijať AKÉKOĽVEK podmienky. Podmienky na prácu, vrátane prepravy domov a späť do služby. 

 

 

Keď hovoríme o opatrovateľkách a opatrovateľov v zahraničí, hovoríme o ľuďoch, na ktorých sa priživujú okrem agentúr dva štáty – jeden zneužíva, že má nedostatkovú pracovnú silu za málo peňazí. Pričasto sa ženy a muži starajú nielen o starého človeka, ale aj o domácnosť, záhradu či kuchyňu.

Druhá krajina, ich vlastná, sa zase tvári, že sa jej ten problém netýka a tým ich postavenie ešte oslabuje. Necháva totiž priestor iným, aby si zavádzali vlastné pravidlá.

Keď hovoríme o slovenských opatrovateľkách a opatrovateľoch v zahraničí, hovoríme o systémových zlyhaniach. Tak prečo až vtedy, keď tragicky zahynie sedem z nich a jeden šofér mikrobusu?

 

Prečítajte si aj Ministerstvo práce chce riešiť problémy slovenských opatrovateliek v Rakúsku