Počas leta môžu ľudia pomôcť ľuďom núdzi. Či už jednotlivo alebo ako organizácia. Stačí sa zapojiť do zbierky suchých potravín – ADRA špajze a podporiť tak tých, ktorí stratili svoje domovy. I balíček cestovín, vrecko múky či konzerva so zeleninou môže konkrétnym rodinám preklenúť ťažšiu životnú situáciu.

 

Každý z nás si vie predstaviť, aké ťažké musia byť začiatky v cudzej krajine. Naviac, ak nejde o študentskú výmenu či pracovnú stáž v nadnárodnej firme a komunikáciu v angličtine. Klienti a klientky projektu STEP 3 organizácií ADRA Slovensko a OZ Marginal by o tom vedeli rozprávať dlhé, často smutné príbehy. Do STEP-u sú zaradení ľudia, ktorí museli utiecť pred vojnou a prenasledovaním zo svojich domovín, neskôr získali medzinárodnú ochranu a teraz sa s našou podporou snažia integrovať na Slovensku. Povinne navštevujú kurzy slovenského jazyka, objavujú našu kultúru, vytvárajú si nové priateľstvá. Nejde o žiadne vlny, prílivy či masy, ako často strašia niektoré médiá a politici. Ide o trinásť rodín, ktorým ADRA pomáha nájsť si školu, prácu, bývanie, vybaviť úradné veci. Okrem právnej a psycho-sociálnej pomoci teraz potrebujú aj podporu vašu pomoc.

Celý júl sa môžete zapojiť do zbierky suchých potravín pre týchto ľudí, ktorí boli nútení opustiť svoje domovy a začínajú nový život v bezpečí na Slovensku. Počas leta pomôžete naplniť ADRA špajzu potravinami pre ľudí v núdzi a urobíte tak dobrý skutok. Vyzbierané potraviny pomôžu daným rodinám prekonať ťažšie obdobie. Postup je jednoduchý – stačí priniesť osobne alebo poslať poštou neotvorené trvanlivé potraviny, ktoré sú v záruke, a ktoré by sa podľa vás zišli núdznym. Môže ísť, napríklad, o cestoviny, múku, ryžu, cukor, strukoviny, obilniny, čaje, konzervovanú/kondenzovanú zeleninu alebo ovocie. Ak neviete, čím konkrétnym by ste radi prispeli, resp. výber ponecháte na naše sociálne pracovníčky, do zbierky sa môžete zapojiť aj zaslaním ľubovoľnej sumy cez online darcovský portál: https://adra.darujme.sk/1393.

Riaditeľ organizácie ADRA Slovensko, ktorá pomáha núdznym vo svete i doma už dvadsaťpäť rokov, Daniel Kaba, uvádza, ako sa naloží s vyzbieranými potravinami: “Potraviny z ADRA špajze odovzdáme osobne našim klientom a klientkám, teda tým, ktorí to najviac potrebujú. Prinesenie hoci iba jednej škatuľky čaju či konzervy s hráškom sa ráta, za každý dar sme úprimne vďační. Do zbierky sa môžete zapojiť individuálne, ale môžete osloviť aj svoje okolie. Výborne môže takáto zbierka zafungovať ako solidárne gesto či dokonca hromadný dobrý skutok vo vašej firme, pričom stačí poslať kolegom a kolegyniam mailom informáciu o zbierke, dať k dverám do kancelárie krabicu a vložiť do nej prvý balíček trvanlivej potraviny.” Výsledok spoločnej aktivity môžete priviezť až do 8. augusta priamo do ADRA Slovensko – humanitárnej a rozvojovej organizácie, ktorá mení životy núdznych už 25 rokov. Vy budete súčasťou tohto príbehu.

Adresa doručenia je: ADRA Slovensko – ADRA špajza, Sabinovská 8, 821 02 Bratislava – Ružinov. Osobne v pondelok až štvrtok v čase od 9,00 do 16,00 hod. Vami prinesené potraviny prevezme pracovníčka ADRA Slovensko (Emília Trepáčová, t.č.: 0905 579 100). Zbierka potrvá do 8. 8. 2018. Viac na: www.adra.sk